Státní příspěvek

V roce 2013 došlo ke zvýšení státních příspěvků, a to až na 230 Kč za daný měsíc, ve kterém účastník zašle na svoji smlouvu minimálně tisícovku. Před touto změnou ale byla maximální výše příspěvku nastavena už od částky 500 korun, řada lidí tak má nastaven příspěvek na svou smlouvu právě na tuto výši a nevyužívá tak vyšší příspěvek, který mu stát nabízí.

Další změnou bylo i zvýšení minimální částky, od které se státní příspěvek vyplácí. Tato částka byla zvýšena z původní 100 Kč na 300 Kč.

Zdroj: AssetMedia

Daňové odpočty

Klienti, kteří využívají své penzijní produkty i k daňovým odpočtům, budou mít od 1. ledna 2017 možnost si odečíst ze základu daně více, než tomu bylo doposud. Od zmíněného data se totiž maximální částka zvyšuje ze současných 12 000 Kč až na 24 000 Kč za kalendářní rok.

V praxi to tedy znamená, že současná měsíční úložka 2 000 Kč měsíčně (1 000 Kč na maximální státní příspěvek a 1 000 Kč pro daňové odpočty) bude od příštího roku pro maximální daňové odpočty nedostačující a bude třeba ji v ideálním případě navýšit na 3 000 Kč.

Příspěvek zaměstnavatele

Ke každé smlouvě může již nyní přispívat i zaměstnavatel. Pokud Vám takto zaměstnavatel přispívá, neodvádíte z dané částky zdravotní a sociální pojištění a je Vám celá připsaná na Vaši smlouvu. Od 1. ledna 2017 mají zaměstnavatelé možnost Vám tento příspěvek ještě navýšit až do částky 50 000 Kč za rok (v součtu s příspěvkem na životní pojištění).

Jak výhodný je převod do doplňkového penzijního spoření?

Zdroj: AssetMediaPodle Jaromíra Vlka, produktového manažera pro investice poradenské společnosti Britanika, je převod ze „starého systému" (penzijní připojištění – dnes transformovaný fond) do doplňkového penzijního spoření výhodný pro všechny, kteří nejsou vyloženě konzervativní typ investora a jsou ochotni podstoupit vyšší kolísání tržní ceny penzijní jednotky.
„V případě, že máte před sebou do penze více než 6 let, je pro Vás doplňkové penzijní spoření vzhledem ke svému potenciálnímu zhodnocení zajímavější variantou. Nejen, že máte reálnou možnost překonat výši inflace, ale i několikanásobně ji převýšit", dodává Vlk.

Zkontrolujte si svou smlouvu

… a zaměřte se především na:

  1.  Výši vlastního příspěvku
       a. z pohledu maximalizace státních příspěvků
       b. z pohledu maximalizace daňových odpočtů
  2.  Zjistěte si, zda by Vám na smlouvu byl ochoten přispívat Váš zaměstnavatel. Pokud  ano, neváhejte ani minutu!
  3.  Pokud máte do penze ještě delší čas a máte uzavřenou smlouvu před 1. 1. 2013, zvažte její převod.

Ve všech případech se Vám vyplatí bezplatná konzultace s odborníkem.

KOMRČNÍ PREZENTACE