Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Budoucnost domů je ve fotovoltaice a vytápění vzduchem.

Šetřit ale můžete už dnes!

15.3.2015
SDÍLEJ:

Foto:

Novinky roku 2014 mezi technologiemi: Biosuntec Home a Biosuntec Solar
V roce 2014 vstoupila na český trh společnost Biosuntec, která představila nové fotovoltaické technologie. Technologie Biosuntec Home je určena pro nové rodinné domy a technologie Biosuntec Solar, prakticky pro každý dům. Jedná se o moderní technologie, které dokáží snížit náklady za ohřev vody až o sedmdesát procent. Biosuntec Home, používaná v novostavbách, je zcela unikátní technologie, která přizbůsobuje chod jednotlivých zařízení, momentálnímu množství energie ze slunce a teprve pokud výkon z fotovoltaiky nestačí, povolí dokoupit energii ze sítě. V těchto dnech redakce časopisu DŮM&ZAHRADA udělila titul "TOP DŮM" dřevostavbě, kterou realizovala firma MS HAUS, s.r.o. a ve které byla technologie Biosuntec Home použita.

Jak to chodí v Evropě?
V oblasti bydlení je současným evropským tématem číslo jedna otázka šetření energiemi. Zejména v rozvinutých zemích EU, jsou na zdravé a úsporné bydlení kladeny ze strany zákazníků, náročné požadavky. Například v Německu, či Rakousku byste dnes projekt novostavby, která by nebyla zateplena, neměla svůj alternativní zdroj energie a rekuperaci vzduchu těžko hledali. Architekti v těchto zemích mají dobrý přehled o trhu s novými technologiemi a jsou se svými klienty na jedné lodi. Snaží se klientovi pomoci s výběrem vhodných technologií, dokáží mu spočítat dosažené úspory v čase a jejich návratnost. Dá se říct, že v těchto zemích je vysoká "energetická gramotnost".

dům s technologií Biosuntec Home u Hradce Králové - www.biosuntec.cz

A v Čechách…
A jaká je situace u nás? Velká většina developerů i soukromých stavebníků podřizuje vše pouze pořizovací ceně domu, která se tak stává hlavním kritériem! Architekti tak často (nutno říct, že mnohokrát proti své vůli) navrhují domy, které nejsou výhodné pro lidi, kteří v nich bydlí, ale: "DLE ZADÁNÍ SE UŠETŘILO 150.000,- Kč, TAKŽE HURÁ!" Dům je investice na mnoho desítek let a ušetřených sto padesát tisíc, se vám v budoucnu může hodně prodražit. Vezměte si například situaci, kdy si pořizujete automobil. Kromě značky a vzhledu vás samozřejmě první zajímá jeho cena, ale hned na druhém místě je jeho spotřeba. I když vám nabídnou úžasný a zachovalý Chrysler za 70.000,- Kč, který se vám moc líbí a vy zjistíte, že bere 14 litrů benzínu, nekoupíte si ho. Vsadíte na malinko orezlou Octávii, za 100.000,- Kč, která jezdí za pět litrů nafty. A co udělá většina investorů u domu? Pravý opak! Koupí si toho Chryslera a nezbývá jim, než ho po zbytek života krmit! Opravdu ušetřili?

Jak vlastně dům funguje
Každý dům funguje na jednoduchém principu, že kolik energie z domu odejde, tolik ji musíme znovu dokoupit. Teplo z domu uniká dvěma cestami. První z nich tvoří prostupy zdmi, okny a stropem, kde ztrátám můžeme zamezit dobrým zateplením. Druhá cesta je větrání okny, kdy ztrátám můžeme zabránit tím, že si pořídíme větrání s rekuperací. Obecně platí, že je vždy lepší zamezit únikům energie, nežli ji dokupovat.

Dobře zateplete a neplaťte zbytečně dvakrát
V ČR máme takovou zvláštní zvyklost a to je, platit za jednu věc vícekrát. V kauze H-systém, tunelu Blanka a v tisících dalších případech. V oblasti bydlení je tato "česká specialita" vidět zejména v kombinaci zateplení domu a následném vybudování drahé teplovodní soustavy. V dobře zateplených domech s celkovou tepelnou ztrátou do 7kW (orient. rozloha domu do 180 m2), není potřeba přenášet velké množství energie a drahé teplovodní topení je v nich zcela neopodstatněné! Řešení s teplovodní soustavou je vhodné pro distribuci velkého množství energie, tedy pouze pro domy s vyšší tepelnou ztrátou. Peníze do zateplení jste investovali právě proto, abyste nepotřebovali velké množství energie.
Mnoho nově projektovaných domů má teplovodní soustavu přesto navrženu! Je to s podivem, neboť plynové topení by pro investora (ale i pro projektanty), který sleduje současný trh mělo být opravdu krajní volbou, zejména kvůli velmi dlouhé době návratnosti a následných nákladech na údržbu. Tepelná čerpadla pracující do vody nejsou v žádném případě špatným řešením a u velkých domů jsou naprosto opodstatněná. Pokud však stavíte klasický rodinný dům pro čtyři až pět osob a není to zrovna palác, rozhodně je rozumější volbou vytápění domu vzduchem.

Tepelné čerpadlo? Jistě, ale vzduch-vzduch
V dobře zateplených domech postačí většinu topné sezóny mírné přitápění ohřátým vzduchem, které pouze při mrazivých dnech doplní elektrické vytápění v podobě moderních těles, podlahových kabelů, infrapanelů, případně podobných zařízení. Podobně jako ostatní tepelná čerpadla i čerpadlo vzduch-vzduch, vyrábí potřebné množství tepla za jednu třetinu nákladů. Zbylé dvě třetiny se odebírají z okolní přírody, kde je zdarma. Pro vytápění vzduchem je potřebné osadit jednoduché vzduchotechnické rozvody, které zároveň můžete využít k větrání domu a jeho chlazení. Větrání by dnes mělo být u zatepleného domu samozřejmostí a to nejen z hlediska úspor a komfortu bydlení, ale především z hlediska zdravotního. V dnešní "alergické" době, by větrání investor rozhodně neměl podcenit. Chlazení je potřebné zejména ve dřevostavbách (zde je téměř nutností), ale i ve zděných domech vám přichlazení domu zvýší komfort bydlení. Chlazení přitom můžete mít zcela zdarma, pokud si na střechu instalujete fotovoltaické panely. Chladíte totiž stejným tepelným čerpadlem se kterým topíte a obvykle potřebujete chladit jen tehdy pokud svítí slunce, tedy v době, kdy můžete mít energii z fotovoltaických panelů zdarma.


Money, money, money…
A opět se dostáváme na začátek, tedy k těm nešťastným penězům. Dospěli jsme k tomu, že by náš ideální dům měl být zateplený, vytápěný vzduchem, měl by mít větrání s rekuperací vzduchu, vlastní fotovoltaický zdroj pro ohřev vody, (případně pro výrobu elektřiny) a řízení domu, které nám umožní dostat náklady na energie na minimum. Po této rekapitulaci a následným součtem cen za jednotlivé komponenty nalezené na internetu si velká část investorů řekne, že na to prostě nemá. Postaví si dům bez vlastního zdroje energie, který je nevětraný a nechlazený, topí plynem a platí zbytečně vysoké náklady. Pojďme se na to podívat z jiného pohledu a dojdeme k překvapivým číslům. Z materiálu, ve kterém se porovnává dům se systémem Biosuntec Home (v plném komfortu) s domem vytápěným plynem (prakticky bez nadstavby), vyplývá, že pořizovací cena "lepšího" domu, je vyšší pouze o sto šedesát tisíc Kč. Návratnost je menší než osm let, což znamená, že na energiích uspoříte více než dvacet tisíc Kč ročně. Dojdeme zde také k zajímavému zjištění, ohledně navýšení hypotéky. Pokud si o zmiňovaných sto šedesát tisíc hypotéku navýšíte a porovnáte výnos z úspor za energie s náklady na splátky, zjistíte, že ještě generujete zisk! Brožuru s uvedenými materiály najdete zde: www.reseniprodum.cz

Není systém, jako systém.
V dnešní době není umění si dům vybavit našlapanými technologiemi. Umění je vybrat si technologie efektivní, za dobré ceny a hlavně technologie návratné! Jednou z nejzajímavějších technologií na současném trhu v poměru cena vs přínos pro bydlení, je systém Biosuntec Home. Tento systém přináší uživateli plný komfort bydlení za opravdu nízkou cenu. Systém se skládá ze solární fotovoltaické technologie, inteligentního řízení, vzduchotechniky s rekuperací a topení s klimatizací. Cena je vždy závislá na velikosti domu, ale obecně se dá říct, že u běžného domu s podlahovou plochou 140 m2 zaplatíte za celý systém, včetně vlastní fotovoltaické elektrárny okolo třista devadesáti tisíc, včetně DPH!
Systém Biosuntec Home umí díky použití několika zásadních novinek a vylepšení snížit cenu za vytápění, elektřinu a ohřev vody zhruba na polovinu, Systém dokáže přímo z fotovoltaiky ohřívat vodu a přitápět, umí řídit výrobu elektřiny podle požadavků v domě, řídí systémy větrání, topení a také chlazení, které je navíc zdarma. Případným zájemcům systém nabízí také možnost skladování vyrobené energie v bateriovém systému. Protože systém přednostně vždy využívá solární energii a řídí vše z jednoho místa, je možné s ním dosahovat úspor, které jsou na hraně současných technických možností. Hlavní přínos systému je v tom, že dokáže regulovat provoz jednotlivých technologií v závislosti na dostupnosti energie vyráběné fotovoltaikou, která je zdarma. Zkráceně řečeno, pouští topení a ostatní technická zařízení jen v takové míře, aby jejich provoz byl zdarma, a teprve pokud sluneční osvit nestačí, povolí nákup placené energie ze sítě. Další obrovskou výhodou je prakticky neomezená rozšiřitelnost solárního systému. Pokud budete chtít v budoucnu například ohřívat bazén, nabíjet elektromobil, je takové rozšíření otázkou pár hodin. Pouze přidáte na střechu pár fotovoltaických panelů, přidáte potřebný modul Biosuntec a je hotovo.

Dnes je již jasné, že pokud se použije fotovoltaika jako zdroj energie pro tepelné čerpadlo na výrobu tepla, získáme velmi účinný zdroj. Přičemž výkon fotovoltaického systému již není tak závislý na okolní teplotě, jako je tomu u termických systémů. Je to spíše naopak, čím je venku chladněji, tím je systém účinnější (podmínkou je samozřejmě dobrý sluneční osvit). Proto je chytré si solární elektřinou ohřát vodu, přitopit či ochladit dům, což můžete udělat okamžitě. Vlastní výroba energie je dnes možná pouze s nepříjemnými administrativními omezeními. Nicméně dle nového znění Energetického zákona, který mj. řeší malé střešní elektrárny do 10 kW a který je v současnosti v poslanecké sněmovně předložen ke třetímu čtení, si budete moci ve vlastním domě vyrábět elektřinu sami již od začátku roku 2016.

Krátké video o Biosuntec Home
Podívejte se na cca čtyřminutové video o technologii, ve kterém jsme navštívili jednoho z uživatelů systému.

Šetřete i ve stávajících rodinných domech!
Díky našim zákonodárcům a pár solárním baronům bylo slovo "fotovoltaika" v Čechách ještě nedávno slovem málem sprostým. Není se co divit, vždyť ty "omyly", ke kterým zde došlo, stojí každého z nás daňových poplatníků obrovské peníze! Bohužel s touto situací už dnes nic neuděláme, ale s čím něco udělat můžeme, je využití výhod fotovoltaiky pro vlastní potřebu. Vašeho souseda, ani nikoho jiného to nebude stát ani korunu a jediný, kdo se na vás bude zlobit, je dodavtel energií. Vy můžete už od zítřka šetřit peníze za ohřev vody a platit nižší faktury. A nejedná se o úspory zanedbatelné! Fotovoltaická technologie Biosuntec Solar, vám dokáže při ohřevu vody ušetřit až 80% nákladů. Díky stále se snižující ceně fotovoltaických panelů, dokážete pořídit tuto technologii (pro čtyřčlennou rodinu) za cenu okolo sedmdesáti pěti tisíc korun, včetně DPH a montáže! Navíc se jedná o dobrou investici. Dnešní úrokové sazby v bankách jsou tristní a investicí do této technologie si zajistíte slušné zhodnocení vložených prostředků (cca 10% ročně). Díky tomuto vysokému zhodnocení, je dobrou volbou také čerpání stavebního spoření, které je na investování do podobných technologií ideální volbou.

Pokud se pro Biosuntec Solar rozhodnete, neobnáší to pro vás žádné nepohodlí. Nepotřebujete žádná povolení, instalace je hotova během jednoho dne a nikdo vám nezbourá půl domu, ani neudělá nepořádek. Je to čistá práce, firmy které montují Biosuntec jsou proškolení odborníci. Panely se dají položit na jakoukoliv střechu, ať již přímo na dům, garáž, či pergolu. Sklon ani materiál střechy nerozhoduje, vždy najdeme řešení. Záruka na fotovoltaické panely je obvykle 12 let na jejich mechanické poškození a 30 let na osmdesáti procentní výkon panelů. Na minutové video se můžete podívat zde:

V grafu níže je vidět výroba elektrické energie po měsících. Žluté sloupce značí potřebu domácnosti, modré sloupce výrobu ze slunce.

Biosuntec Solar je výhodná investice i pro ubytovací zařízení, firmy, bytové domy a sportoviště
O fotovolaickém ohřevu vody se dá obecně říct, že čím větší spotřebu vody máte, tím rychleji je pořízení systému návratné. Proto je systém ideální pro všechna ubytovací zařízení, firmy se špinavým provozem, kde se lidé po práci sprchují, pro jídelny a vyvařovny, pro bytové domy a v neposlední řadě pro sportoviště. Například fotbalové areály jsou naprosto ideální volbou. V provozu jsou zejména od jara do podzimu, kdy je nejvíce slunečního svitu a provozovatel má ohřátou vodu na sprchování prakticky zadarmo. Navíc je možné fotovoltaiku připojit na čerpadla a zároveň s ohřevem i zavlažovat. Všechny informace o systému a kontakty naleznete na www.biosuntec.cz

KOMERČNÍ PREZENTACE

Autor: Asset Media

15.3.2015
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Pešice

Zemřel bývalý reprezentační trenér Josef Pešice. Bylo mu 67 let

Zásah izraelských vojáků proti demonstrantům. Ilustrační foto
5 6

Izrael chce trest smrti pro teroristy. Nesmějí se mít dobře, řekla vláda

Kauza privatizace Mostecké uhelné: Soudy neodblokovaly zabavené peníze

Soudy neodblokovaly peníze zabavené při vyšetřování privatizace Mostecké uhelné společnosti (MUS). Neúspěšně o to požádala dědička po zemřelém miliardáři Luboši Měkotovi. Uvedl to dnes server Hlídacípes.org.

Vzkaz nemocnicím: Nakazíte pacienta, nemusíte dostat peníze

Infekce, které si odnášejí pacienti ze špitálů, stojí zdravotnictví ročně miliardy. Pojišťovny proto hledají cesty, jak zbytečným nákazám zabránit.

Nejrušnější letiště světa postihl výpadek proudu. Na místě uvázly tisíce lidí

Hartsfieldovo-Jacksonovo mezinárodní letiště v Atlantě na východě USA v neděli zcela ochromil rozsáhlý výpadek proudu. Zrušena byla více než tisícovka letů. K obnovení nouzových dodávek elektřiny došlo až po několika hodinách.  

Travel Service má zelenou, může zcela ovládnout ČSA

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže ve zjednodušeném řízení povolil společnosti Travel Service získat výlučnou kontrolu nad Českými aeroliniemi (ČSA). Spojení podle úřadu nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže. Rozhodnutí již nabylo právní moci.  

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT