Fenoménem doby je, že kdykoliv seženete cokoliv. Ovšem cena méně dostupného produktu je vyšší, zatímco kvalita upadá. Dovoz z velké dálky zboží totiž značně znehodnocuje, a stejně je to i s mákem. Česká republika je producentem jednoho z nejkvalitnějších máků na světě, tak proč kupovat zahraniční?

Mák modrý.Mák setý je rostlina, která se běžně pěstuje jako zdroj potravinářského máku. Zároveň však obsahuje různé návykové látky ve formě alkaloidů, které jsou pro naše tělo omamné. Nejsilnější z těchto látek je bezpochyby morfin, obsažený v opiu, které se nachází v bílém mléce nezralých makovic. Kvůli vysokému obsahu morfinu je pěstování máku v mnohých zemích zakázáno. Tyto látky jsou pro lidský organismus velmi nežádoucí, proto je velmi špatnou volbou nakupovat levné máky z cizích zemí, jako je například Francie, Španělsko, Austrálie nebo Čína. Právě český mák je pro konzumaci nejlepší, protože má nízký obsah morfinu.

Mák mletý.Nízkomorfinový mák by měl mít maximálně 10 ppm morfinu, tedy 10 miliontin celku. V obchodě takový mák seženete od společnosti ALIKA pod značkou Dr. Rashid, který standardně obsahuje pouze kolem 5 ppm. Mák obsažený v těchto výrobcích pochází převážně z oblasti Hané, kde ALIKA spolupracuje přímo s prověřenými zemědělci. O kvalitě máku Dr. Rashid svědčí i ocenění českou značkou KLASA. Toto označení, udělované ministerstvem zemědělství, si zaslouží jen ty nejkvalitnější potravinářské a zemědělské výrobky s českým původem. Logo KLASA umístěné na obalech výrobků pomáhá zákazníkům v orientaci při jejich nákupu. Díky pečlivému předvýběru tak mají zákazníci jistotu, že vybrali správně.

Jako velký producent máku je Česká republika zároveň i největším konzumentem této plodiny. Přestože každý Čech ročně v průměru spořádá asi 200 gramů máku, produkce výrazně převažuje domácí spotřebu. Podle Českého statistického úřadu u nás loni vzrostla výroba máku téměř o 80 procent na 24.665 tun. Přibližně 20 procent z tohoto množství spořádáme a zbylých zhruba 80 procent vyvážíme. Mezi naše nejoblíbenější pokrmy z máku patří makovec, makové buchty, makový závin či nudle s mákem. Běžně jej ale najdete i na houskách a rohlících.

Komerční prezentace