„Až tak snadné to ve skutečnosti zase nebylo" usmívá se ing. Jiří Hondl, generální ředitel společnosti HONDL GLOBAL SERVICES, a. s. „nicméně jako základní přehled ingrediencí, které se o čistotu tunelu Blanka zasloužily, to rozhodně můžeme použít. Snad bych jen doplnil, že k vlastnímu čištění byla použita technologie PuraQleen a všechna odpadní voda byla celou dobu shromažďována ve speciálních barelech a následně odvážena z tunelu pryč k ekologické likvidaci. To především proto, aby nedošlo k zanesení kanálových svodů odstraněnými nečistotami ze stěn."Tunel Blanka
Pro některé je tunel Blanka stále ještě kontroverzní stavbou, která budí nepříliš pozitivní emoce, pro jiné vítaným zkrácením cesty Prahou a pro další velikou pracovní výzvou. Ať je to jak chce, Blanka dala práci řadě zaměstnanců, mnozí se díky ní dokonce stali opravdovými specialisty ve svém oboru a čerstvě nabyté zkušenosti dnes uplatňují na podobných projektech v zahraničí. Blanka samozřejmě byla zajímavou výzvou i pro společnost HONDL GLOBAL SERVICES a její odborníky, kteří se během čištění museli vypořádat s nejedním problémem.


Kontinuální čištění? Zapomeňte!
„Hned zpočátku nám bylo jasné, že na nějaké kontinuální práce můžeme s klidem zapomenout. Museli jsme se vyrovnat s tím, že v celém tunelu ještě probíhaly dokončovací práce ostatních firem, při kterých jsme samozřejmě nesměli překážet. Navíc jsme museli práci koordinovat tak, aby se už jednou umyté kachličky nemusely znovu přemývat jen proto, že ještě někdo potřeboval v tunelu dodělat nějaké zásadní práce, kterými by stěny opět znečistil." Vysvětluje Jiří Hondl. Mytí proto poměrně často probíhalo na úsecích, které na sebe vzájemně časově ani místně nenavazovaly. Pracovalo se tedy dle přesných požadavků zadavatele a podle operativních pokynů stavbyvedoucích.


Voda bez saponátů, aneb technologie PuraQleen
Nikdo, kdo se kdy doma ve dřezu pokusil umýt skleničky tak, aby se krásně leskly, asi nebude ani chtít věřit, že se všech 2,5 milionu dlaždiček, značky, informační tabule a semafory umývaly ve své podstatě jen čistou vodou.
Přitom výsledek hovoří jasně. „Žádné šmouhy ani skvrny. A nezjistili byste je ani na přímém slunci, které sice zrovna v tunelu očekávat nelze, ale pokud touto technologií s názvem PuraQleen ošetříme například prosklené fasády budov, fotovoltaické panely, okna nebo jiná opláštění nemovitostí, není problém se přesvědčit. Stačí obvykle jen jeden jediný pohled, ze kterého je naprosto zřejmé, že plocha je krásně čistá a bez poskvrnky." Vysvětluje Hondl.


Demineralizovaná voda
Základem této technologie je užití demineralizované vody, tedy vody bez vápníku a hořčíku. Takto upravená voda má výbornou schopnost smáčení, takže celkem snadno z povrchu odstraní nečistoty. Jakmile povrch uschne, je hotovo.
Není přitom potřeba používat žádné saponáty, stěrky nebo jiné náčiní. A jen v případě opravdu odolných mastných skvrn nebo jiných specifických nečistot, je zapotřebí si pomoci malou dávkou detergentů. „My jsme v takových případech používali přípravky Kiehl, které jsou ekologické a snadno odbouratelné. Nicméně klíčová pro nás je i snadná obsluha při mytí, teleskopické tyče totiž dosáhnou do výšky 20 metrů ze země, takže k obsluze stačí maximálně 2 pracovníci. Technologie PuraQleen je navíc nezávislá na přísunu vody či elektrickém zdroji a nabízí i rozumné provozní náklady." Doplňuje Jiří Hondl a dodává, že tato technologie povrch umyje a nepoškodí.


Kartáč, který nepoškrábe
Není zapotřebí se bát ani mechanického poškrábání povrchu či jakéhokoliv jiného chemického poškození, protože se k čištění povrchů téměř žádná chemie nepoužívá. Velmi laicky si lze představit speciální jemný kartáč nasazený na teleskopický nástavec, kterým protéká demineralizovaná voda a tím se čistí ošetřovaná plocha. Přebytečnou a špinavou vodu pak odsaje vysavač integrovaný dovnitř kartáče, ten pak vodu odvádí do barelu, kde je připravena k likvidaci. Jednoduchost, zaručený výsledek, ekologičnost a nízká cena. To jsou hlavní důvody, proč je tato technika velmi oblíbená při údržbě logistických center, skladů nebo kancelářských budov.


Od července do října
Práce na Blance probíhaly zhruba čtyři měsíce, za tu dobu se odpracovalo celkem 3225 hodin, očistilo se 84 tisíc metrů čtverečních obkladů k tomu nespočet informačních tabulí, semaforů a dalších drobností. Vesměs se pracovalo bez použití saponátu a v případě, že na dlaždicích ulpěly zbytky tmelu a lepidel, pak se odstraňovaly opatrně ručně za použití břitů Trim.
V závěru prací byli na každou směnu nasazeni vždy 4 zaměstnanci, přičemž práce probíhaly ve 24 hodinovém režimu, takže se stroje PuraQleen v podstatě nezastavily. Výsledek? Na konci každé směny bylo v nádržích na 800 litrů použité vody, která byla odvážena k likvidaci mimo Blanku, termín odevzdání úklidových prací se bez problémů stihnul, takže v září 2015 mohl být tunel konečně otevřen. První auta, která do tunelu vjela, pak přivítaly čisté a novotou se lesknoucí zdi. Málokdo už však ví, že se o to postarali právě pracovníci společnosti HONDL GLOBAL SERVICES.


Zajímavosti – Blanka
• Celková délka tunelu Blanka je 6.382 metrů a je nejdelším tunelovým komplexem v České republice a nejdelším městským tunelovým komplexem v Evropě
• Na tunel se spotřebovalo 2,5 milionu kusů obkladů/dlaždic, které stály 77 milionů korun a celkem zabírají plochu 7,5 hektaru bočních stěn
• Dlaždičky byly použity z důvodu snadné údržby – pravidelné natírání betonu cca 1x za 5 let by provoz Blanky zbytečně prodražovalo
• Čištění dlaždic se má provádět zhruba 4x ročně a starat se o něj má Technická správa komunikací
• Údržba stěn ošetřených keramickým obkladem je dle odborníků jednodušší, efektivnější a navíc i rychlejší.


Nabídka služeb firmou HONDL GLOBAL SERVICES, a. s.
Cleaning servis
Hygienický servis
Generální úklid
Speciální úklidy
Deratizace, dezinsekce, dezinfekce
Zimní údržba komunikací a ploch
Letní údržba komunikací a ploch
Údržba exteriérové zeleně
• Speciální čištění
• Údržba nemovitostí
Temporary help

KOMERČNÍ PREZENTACE