Deník

Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jednatel firmy Stomix: Současná krize je motorem pro hledání úspor energií

Skorošice /ROZHOVOR/ – Úspora nákladů na vytápění, prodloužení životnosti domu nebo zvýšení jeho hodnoty. To jsou některé z důvodů, proč se vlastníci domů či průmyslových objektů rozhodnou zateplit svou nemovitost. Zateplování se však stále více stává nutností.

15.5.2013
SDÍLEJ:

Jednatel firmy Stomix Luděk Šarman.Foto: STOMIX

„Uvádí se, že třetina až polovina českých domácností může v budoucích letech čelit vysokým výdajům za tepelnou energii v takové míře, kdy na zaplacení tepla prostě nebudou mít dostatek financí," upozorňuje jednatel společnosti STOMIX Luděk Šarman.

Můžete krátce představit společnost STOMIX? Čím se zabývá?
Společnost STOMIX je výrobcem a dodavatelem vnějších kontaktních systémů pro zateplování budov, omítkovin a barev pro interiéry i exteriéry a řady dalších produktů pro dokončovací práce ve stavebnictví. Jsou mezi nimi stěrkové a lepicí tmely, systém dekorativní úpravy stěn v interiéru s použitím sklovláknitých tapet, obkladové pásky imitujících vzhled cihel či kamene, produkty pro rekonstrukce a opravy balkonů, podlahový systém pro renovaci a nové položení podlah a materiály pro všechny etapy sanačních prací.

Jak dlouho vaše společnost na trhu působí?
Společnost byla založena 6. května 1993 v Žulové na Jesenicku původně jako malá firma s regionální působností. Od té doby společnost prošla řadou významných mezníků a změn. Od uvedení prvního zateplovacího systému na trh a vybudování výrobního areálu, přes intenzivní budování vlastní obchodně servisní sítě v České republice, na Slovensku a v Rusku, zavádění moderních technologií, vybudování nového výrobního závodu ve Skorošicích a v ruském Orlu, rozvoje exportních aktivit v řadě zemí Evropy až po akvizici se společností Sto AG, světovým lídrem ve vývoji a výrobě zateplovacích systémů.

Od svého vzniku jsme dodali systémy zateplení pro více než 12 miliónů metrů čtverečných fasád v tuzemsku i zahraničí. To představuje 5 600 panelových domů, 16 000 rodinných domů a více než 600 budov občanské vybavenosti jako jsou školy, radnice či nemocnice.

V letošním roce uplynulo dvacet let od vzniku vaší firmy. Jakou máte strategii na to, úspěšně se udržet na trhu?
Základem naší strategie je být na špici v technologiích pro úpravu obestavěného životního prostoru a podnikat v souladu s trvale udržitelným rozvojem. K tomu samozřejmě patří spokojený zákazník – investor a realizační firma. Naší vizí je dodávat takový výrobek, který zákazníkovi přinese maximální efekt, a to jak z hlediska životnosti, tak z pohledu dosažených energetických úspor.

Již před dvaceti lety se naše společnost rozhodla jít cestou kvality a tuto filozofii ctíme i v současné nelehké době. Odoláváme zjednodušenému řešení složité situace, kdy převládá tendence používat levné a nekvalitní materiály. Tuto úsporu totiž vždycky nakonec zaplatí koncový zákazník. Toho stojí paradoxně tato úspora nejvíce.

Proto i dnes klademe důraz na výzkum a vývoj našich hmot a systémů, stejně jako na jejich správné použití a aplikaci. Svým partnerům a zákazníkům chceme být vždy spolehlivým partnerem. Naší cestou je proto nejen široká paleta produktů, systémů a služeb, ale především komunikace se zákazníkem. Tak, abychom mu vždy mohli navrhnout a předložit řešení na míru, řešení šité na konkrétní podmínky, požadavky a možnosti. Zdarma přitom poskytujeme nejen poradenství, ale i grafický návrh barevného řešení domu, zkoušky podkladu, snímkování domu termokamerou, servisní pomoc při aplikaci, zapůjčení stříkacího zařízení a další. Služby zákazníkům poskytujeme bezplatně po celou dobu trvání zakázky.

V počátcích sídlila vaše společnost v prostorách bývalého státního statku v Žulové. Postupně vybudovala nový výrobní závod, vlastní výzkumné centrum, má obchodní zastoupení v řadě zemí světa. Jaké jsou nyní vaše cíle?
Společnosti STOMIX se dnes nacházejí v České republice, na Slovensku a v Rusku. Výrobní závody máme v České republice ve Skorošicích na Jesenicku a v Rusku v Orlu. Naše společnost se sídlem ve Skorošicích své cíle samozřejmě zaměřuje na Českou republiku a země střední Evropy. Prostřednictvím přímého prodeje, špičkového poradenství a servisu se chceme vrátit mezi lídry na českém trhu.

Pozornost chceme zaměřit na intenzivní komunikaci s našimi zákazníky, chceme zvýšit hustotu naší prodejní sítě s dostatečným množstvím kvalifikovaných obchodně technických poradců a nabízet technické novinky a jedinečná stavební řešení. V centru našeho zájmu stojí i dotažení procesu logistiky, aby naši zákazníci a partneři mohli být obslouženi v co nejkratším čase.

Zároveň chceme posílit a dále rozvíjet i naše exportní aktivity.

Zpočátku bylo cílem vaší společnosti mít dvacet zaměstnanců. Kolik jich máte nyní?
V roce 1997 jsme se přehoupli přes 25 stálých zaměstnanců. Dnes v České republice zaměstnáváme 104 zaměstnanců. Na Slovensku je dnes 24 zaměstnanců a v Rusku 15.

V regionu Jesenicka, ale i jinde je velkým tématem nezaměstnanost. Plánujete přibírání zaměstnanců, například v souvislosti s případným rozšiřováním výroby?
S ohledem na nepříznivý vývoj hospodaření musela i naše společnost přistoupit k restrukturalizačním opatřením, jejichž součástí bylo rozhodnutí o hromadném propouštění. K němu došlo v prosinci minulého roku, kdy výpověď z pracovního procesu dostalo 38 zaměstnanců společnosti.

V současné době plánujeme obsazení dvou manažerských pozic – personálního manažera a manažera logistiky. Dále pak hledáme vhodné kandidáty pro pozice referenta logistiky a vedoucího údržby a v rámci personálního posílení naší obchodní sítě hledáme obchodně technického poradce pro regiony Královéhradeckého, Karlovarského a Ústeckého kraje a oblast středních Čech.

V současnosti se nachází sektor stavebnictví v útlumu. Jak se podařilo vaší společnosti s touto situací vyrovnat? A jak vidíte situaci na trhu zateplovacích systémů do budoucna?
Zásadním krokem byla jistě naše akvizice a vstup silného, strategického vlastníka do naší společnosti. K tomu došlo v polovině roku 2011. Akvizice s mezinárodní společností Sto AG se sídlem v Německu, špičkou v oboru vývoje, výroby a prodeje systémů a řešení pro bydlení, přineslo finanční stabilizaci naší společnosti a prostor pro nezbytnou restrukturalizaci.

Zároveň ale musím zmínit další skutečnost. Ačkoli obecně nejsou statistiky a prognózy ve stavebním průmyslu pozitivní, situace ve sféře zateplování budov je přece jenom lepší. Je to dáno tím, že zateplování budov je sice na jedné straně spjato s vynakládáním investic, na druhé straně však následně přináší významné úspory v podobě nižší spotřeby energie na vytápění, včetně dalších výhod. Těmi jsou nižší nároky na zdroje vytápění, ochrana budovy před promrzáním a prodloužení její životnosti, omezení výskytu plísní nebo zhodnocení domu pro případný prodej či pronájem.

Probíhající finanční krize je motorem pro hledání úspor. Ty hledají jak majitelé rodinných domů, průmyslových staveb, tak i bytová družstva, družstva vlastníků bytů či státní správa, která má rovněž v péči řadu nemovitostí.

V poslední době se začíná hovořit o takzvané energetické chudobě. O co se jedná?
Uvádí se, že třetina až polovina českých domácností může v budoucích letech čelit vysokým výdajům za tepelnou energii v takové míře, kdy na zaplacení tepla prostě nebudou mít dostatek financí. Hrozí, že pokud se tempo zateplování a sanace budov nezrychlí, řada budov bude po roce 2020 natolik zchátralá, že budou muset být postupně zbořeny. To se týká zejména rodinných a panelových domů.

Příležitostí jsou určitě dotační tituly – v současné době chystaná Zelená úsporám II nebo dotační program EU Jessica určený pro investování v městských oblastech.

Máte vlastní výzkumné centrum. Čím je přínosné?
Nové vývojové centrum jsme uvedli do provozu v roce 2009. Jeho výstavba představovala investici ve výši 45 miliónu korun a neustále ho vybavujeme novými zkušebními přístroji, abychom mohli naše materiály lépe vyzkoušet a připravit na tuhý konkurenční boj na trhu.

Zabýváme se především vývojem nových stavebních výrobků a systémů. Na starosti máme i inovaci stávajících výrobků a systémů, aby vždy odpovídaly aktuálním požadavkům a trendům. Soustředíme se především na co nejlepší aplikační vlastnosti a vysokou technickou kvalitu. Proto spolupracujeme s předními evropskými dodavateli surovin a také se špičkovým vývojovým oddělením naší mateřské společnosti Sto AG a stavební fakultou VUT Brno.

Do některých výrobků zpracováváme druhotné odpadní suroviny. Tyto suroviny mají v řadě případů pozitivní vliv na kvalitu výrobků. Jejich recyklací také do určité míry ulehčujeme životnímu prostředí.

Pokud si chtějí lidé zateplit dům, na co se mají soustředit především? Existují nějaké problémové body, kterým bych měl věnovat zvýšenou pozornost?
Zateplení domu je sice návratná investice, ale také investice poměrně finančně náročná. Je tedy nutné a nanejvýš rozumné požadovat od zateplení optimální účinnost a dlouhodobou životnost.

Optimální účinnost znamená podívat se na dům jako na celek, který je tvořen podlahou, střechou, obvodovými stěnami a otvory ve stěnách a střeše. Správné proporce mezi zateplením podlah, střechy, stěn, výplní otvorů (okna, dveře) znamenají nižší tepelné ztráty a tím vyšší úspory za vytápění.

Výběr kvalitního zateplovacího systému znamená rozhodně vyšší předpoklady jeho dlouhodobé životnosti, prodloužení intervalu případné údržby a tím i snížení dodatečných nákladů. S těmito náklady je nutné při výpočtu návratnosti investice také počítat.

Určitě stojí za to věnovat pozornost tomu, zda má daný systém evropský certifikát (zda nese označení CE). Takový systém totiž prošel náročnými zkouškami a byly prověřeny jeho předpoklady na dlouhodobou životnost.

Pokud pak zateplovací systém navíc splní i požadavky na kvalitativní třídu A, jsou předpoklady pro dlouhodobou životnost ještě vyšší. Parametry kvalitativní třídy A stanovil Cech pro zateplování budov ČR jako další stupeň k vyšší kvalitě zateplovacích systému.

Pokud lidé zateplí dům, kdy se jim investice vrátí?
Návratnost investice je ovlivněna tím, jak je řešení komplexní. Tedy zda pouze zatepluji fasádu či zda souběžně měním okna, zatepluji střechu a tak dále. Dále závisí na původnímu zdroji vytápění (elektřina, plyn, dřevo, typ vytápěcího zařízení a podobně) a také ji samozřejmě ovlivní růst cen energie v budoucnu. Obecně lze ale říci, že se návratnost pohybuje mezi sedmi až dvanácti lety.

Mohl byste na závěr prozradit něco o sobě? Jak vypadá Váš pracovní den? Kolik času trávíte v práci? Najdete si čas i na své koníčky?
Můj pracovní den se vymyká popsaným schématům manažérských učebnic. Od pondělí do pátku „jedu na plný plyn" a není výjimkou, že jsem v práci i šestnáct hodin. Na Jesenicko jsem se vrátil po pětadvaceti letech a mým cílem je přivést skupinu STOMIX k trvalému rozkvětu a prosperitě. O víkendu jsem s rodinou, v zimě jezdím na lyže a v létě se věnuji turistice a cyklistice.

Více na www.stomix.cz

Komerční prezentace

Autor: Redakce

15.5.2013
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby v Praze.
5 12

Praha volí jinak než zbytek země. Potvrdí se to i letos?

Miroslav Sládek v létě 2016 v Ústí nad Labem
15

V Chomutově zatkli republikána Sládka. Kvůli nepovolené kampani

Jan Kysela: Zeman a Babiš chtějí všechno, jen plusy a žádné minusy

/FOTOGALERIE, VIDEO/ Včera a dnes rozhodujeme o složení sněmovny, potažmo vlády. Za necelé tři měsíce si zvolíme prezidenta. Jaký vliv to bude mít na český ústavní pořádek a mělo by dojít k úpravě základního zákona České republiky? O tom Deník mluvil s ústavním právníkem, profesorem Janem Kyselou.

Zmanipulovat volby? Je to nesmysl a místní hysterie, říká starosta Krupky

Trenér rozdával cesťáky fotbalistům, někdo na něj zavolal kriminálku, že jim dává upravené volební lístky. 

Týdenní zkrat: Vyčistěte si odpad a zvolte

Volíme. O ničem jiném se tento týden skoro nemluvilo. Přesto se ale našlo i několik důležitých nevolebních zpráv. Třeba ty z Hradu. Odkud jinud taky, že?

Nové léky nejen na srdce. Čekání na ně bude ještě delší

/INFOGRAFIKA/ Důvod? Výrobcům už nejspíš nebude stačit, že doloží, jakému procentu pacientů jejich pilulky zachrání život.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení