Třicítka na krku

Tvář je prvním místem, kam zaměříme svůj zrak při kontaktu s druhými lidmi. Člověka často hodnotíme na první pohled a právě obličej mnohé prozradí. Pokud je unavený či neupravený, okamžitě si uděláme negativní obrázek. Ženy do třicítky mají obrovskou výhodu. Péče o pleť se dá zvládnout poměrně snadno. Stačí dostatek spánku, kvalitní krém a svěží make-up. Vrásky jsou ještě „v plenkách“, i když místy mohou vystrkovat růžky. Velkou roli sehrává také dědičnost a životní styl. Pro pokožku je důležitý dostatek vitaminů, minerálních látek a vody. Přítelem, ale i zabijákem pleti dokáže být slunce. Na jaře nás sice prohřeje, ale v létě bychom si na něj měly dávat velký pozor. Doba, kdy bronzová barva pleti byla symbolem krásy a zdraví, již minula.  

Čtyřicítka

Mnohdy zlom našeho života. Uvědomujeme si, že bychom se o sebe měly více starat. S přibývajícími roky kůže stárne, ztrácí elasticitu a začínají se tvořit vrásky. Ty se nám rýsují na čele, u očí či rtů. Varovné signály nás nutí přemýšlet nad zkrášlujícími zákroky. Mladistvého a svěžího vzhledu lze docílit několika metodami. Praktickým pomocníkem může být aplikace botulotoxinu či výplně na bázi kyseliny hyaluronové. Účinek je rychlý a vydrží několik měsíců. Poté se zákrok musí opakovat. Kromě injekčních technik lze pleť ošetřit laserem. Ten odstraní stárnoucí rohovou vrstvu kůže, vyvolá v ní tvorbu kolagenu a obnovená pokožka se tím omladí. Laserové zákroky mohou pomoci redukovat nejen vrásky, ale i pigmentové skvrny, strie, rozšířené žilky apod. Laserem lze zlepšit i stav jizev či odstranit nežádoucí chloupky. Použití laseru je rozsáhlé.

Padesátka

Ideální by bylo zastavit čas nebo omládnout. Jde to však v tomto věku? Ano, pomocí plastické operace. Face-lift je operace obličeje, kdy se odstraněním přebytečné kůže, podkožního tuku a zpevněním vazivového aparátu vypíná kůže obličeje a někdy i krku (tzv. neck-lift). Pokud je vypnutí šetrné, vypadá přirozeně a v žádném případě nemusíme mít obličej jako vosková figurína.  Při operaci je možné zároveň upravit převislá horní víčka či odstranit „pytle“ pod očima nebo-li tukové váčky. Operace se provádí v celkové anestezii, hospitalizace trvá zpravidla jeden den. Face-lift a operace víček dovedou omladit nejméně o pět až deset let. Pokud se operace dolních víček provádí laserem (tzv. transkonjunktivální plastika dolních víček), lze jím vyhladit i vrásky v okolí očí (rejuvenace kůže). Laserová operace dolních víček nezanechává na víčkách žádné jizvy. Je bezpečná a k oku šetrná. Oko je totiž při operaci chráněno speciálními kovovými kryty. Výsledný efekt plastických operací je oproti aplikaci botulotoxinu či výplně trvalejší, v některých případech lze vzájemně kombinovat. Záleží jen na nás, jak o sebe budeme pečovat.

Poslušnost se vyplácí

„Každá rána se hojí nejlépe, pokud je v klidu,“ říká MUDr. Michal Puls, CSc. z pražské kliniky plastické a estetické chirurgie MEDICOM VIP. Abyste se po face-liftu dobře zahojila, je nezbytné stát se vzorným pacientem. „Dva týdny doporučuji našim klientkám domácí ošetřování. Hlavu je nezbytné fixovat speciálním elastickým návlekem, jizvy se musí / by se měly promašťovat speciální mastí a proces hojení lze podpořit i užíváním enzymoterapie např. Wobenzymu. Otoky rychleji ustoupí a vzhled jizvičky je pak lepší,“ doplňuje plastický chirurg.

Hranice neexistují

Plastické operace proces stárnutí sice nezastaví, ale určitě ho zpomalí. Po delším čase můžeme jakýkoliv esteticko-chirugický zákrok zopakovat. Nezbytným předpokladem je však dobrý zdravotní stav. Užíváte-li nějaké léky, informujte svého lékaře. Některé operace lze provést i bez nutnosti narkózy v šetrné lokální anestezii. Ani ve vyšším věku nemusíme vypadat unaveně či zamračeně. Pokleslé obočí lze vytáhnout, čelo vyhladit, převisy očních víček odstranit, podbradek odsát apod.  

Krůček k dokonalosti

Pokud vám zrcadlo říká, že obličeji něco schází, i na to existuje řešení. Tam, kde nám příroda příliš nenadělila, pomohou obličejové implantáty. Ty nám mohou upravit nejen profil obličeje, ale i třeba zvýraznit rty. Úzké rty vypadají přísně a dodávají tvrdý výraz. Vyplnění rtů lze podobně jako u vrásek provést dočasně aplikací výplně či trvale pomocí kožního autotransplantátu nebo speciálně tvarovaného, měkkého a pružného proužku silikonu. Trvalé zvětšení rtů tzv. PermaLip se provádí v celkové anestezii a není nutné se ho nijak obávat. Mimika rtů zůstane zachována, implantát lze ze rtů kdykoliv později i odstranit.

Pokud i nyní máte nejasnou představu, jak o sebe pečovat, poraďte se v renomovaném zdravotním zařízení.  Plastická chirurgie i laserová dermatologie je na velmi vysoké úrovni. V oblasti obličeje se dají vykouzlit zázraky. Na klinice plastické a estetické chirurgie MEDICOM VIP můžete využít bezplatné konzultace a pod jednou střechou naleznete pomoc dermatologa, laserového specialisty či plastického chirurga.