Pokud se obrátíte na lékaře s požadavkem na zmírnění nebo potlačení záchvatům suchého kašle, předepíše některou z účinných látek zařazených mezi antitusika. Mezi antitusiky je ale zásadní rozdíl v jejich účinku. Můžeme je rozdělit na kodeinová (struktura odvozená od kodeinu) a nekodeinová.

Kodeinová antitusika mají vždy centrální mechanismus působení a kromě působení na centrum kašle ovlivňují také dechové centrum - což například zpomaluje očistu dýchacích cest a zvyšuje riziko infekce (s tím jak ulpívá hlen v dýchacích cestách). Z pohledu závislosti je rizikový především kodein, který se například v USA nedoporučuje pro léčbu mladistvých a dětí do 18 let. Naopak nekodeinová antitusika tlumí centrum kašle, ale neovlivňují respirační centrum a ani nenesou riziko vzniku závislosti. To je také jeden z důvodů, proč léčivá látka levodropropizin patřící do kategorie nekodeinových antitusik je z hlediska bezpečnosti a účinnosti hodnocena jako nejlepší antitusikum v USA nebo Velké Británii.

Také v ČR je patrný odklon od starších typů léků na suchý kašel
S trendem potlačování kodeinových antitusik se však potkáme i v ČR, například Profesor MUDr. František Kopřiva Ph.D. upřednostňuje u dětí a mladistvých užívání antitusik, která nepůsobí přímo v mozku, ale na nervová vlákna v dýchacích cestách. A to proto, že přípravky které takto účinkují, nemají riziko vzniku závislosti a také nedochází k zbytečnému útlumu vnímání. Názor profesora Kopřivy podporuje i doc. PharmDr. Jan Juřica Ph.D. z Masarykovy univerzity v Brně, který potvrzuje trend o omezeném užívání kodeinu a centrálně působících antitusik u všech pacientů pod 18 let.

Mezi přípravky účinné a zároveň bezpečné patří Levopront, volně prodejný lék s léčivou látkou levodropropizin. Patří mezi antitusiky mezi nejnovější léky. Tlumí rychle a účinně dráždivý kašel bez ovlivnění dýchacích funkcí, čímž nesnižuje očistu dýchacích cest. Vnímání naopak tlumí méně. Levopront má doprovodný antialergický a antibronchospastický účinek. Přípravek Levopront se užívá k symptomatické léčbě (léčba příznaků) suchého dráždivého neproduktivního kašle (bez tvorby hlenu).

Levopront je přípravek k dostání v lékárně bez receptu. Léčivou látkou přípravku je levodropropizin. Čtěte pozorně příbalový leták.
Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na LECIMEKASEL.CZ .

KOMERČNÍ PREZENTACE