Rady a tipy, jak jednoduše takový plot vybudovat ochotně poskytla společnost Ploty Unger s.r.o.
Nejrozšířenější, cenově nejpřijatelnější a na stavbu nejjednodušší je plot složený ze sloupků a mezi nimi vypnutého čtyřhranného pletiva. Pletivo se čtvercovým výpletem tvoří ocelové dráty se zinkovanou povrchovou úpravou, která je sice levnější, ale výhodnější jsou pletiva zinkovaná a potažená PVC (v zelené nebo hnědé barvě). Jsou sice dražší, ale mají delší životnost a ušetříte barvu i čas za nezbytné nátěry.


Jak si bezpečný plot vybudovat?
Nejdříve si ve vytyčené trase vytvoříme díry pro sloupky, které budou o průměru cca 20cm, ve vzdálenosti 3m od sebe a do hloubky nejméně 80cm. Do vzniklých otvorů zabetonujeme sloupky. Začneme rohovými - použití vodováhy je samozřejmostí, které zpevníme diagonálními vzpěrami. Vzpěry použijeme i na extrémně namáhané sloupky, při změnách směru oplocení a na dlouhých stranách maximálně po třiceti metrech. Ke sloupkům vzpěry přišroubujeme po zabetonování a mezi ně pak do zákrytu umístíme obyčejné sloupky.

Po řádném vyzrání betonu napneme mezi sloupky určenými pro pletivo vysoké 150cm a výše zpravidla tři napínací dráty (3,5mm) a to u země, na horním konci a uprostřed.

Na rohové sloupky připevníme napínáky, nejlépe nám k tomu poslouží kombinačky, na jednu napínanou stranu a jeden napínací drát nám postačí jeden napínák. Francouzským klíčem otáčíme osou napínáku tak dlouho, až drát zcela vypneme. K němu budeme vázat pletivo. Protože váha pletiva nebude zanedbatelná, napnuté dráty zajistíme několikanásobným ovinutím konců ve směru před sloupkem.

Pletivo montujeme cca 5cm nad zemí, předejdeme tak vlhnutí a oddálíme korozi, případně z důvodu vyšší bezpečnosti můžeme do spodní části oplocení přidat podhrabové desky. Pletivo připevňujeme vázacím drátem nebo speciálními svorkami. Začátek pletiva na prvním sloupku zajistíme vázacím drátem, k napínacím drátům ho můžeme přichytit slabším vázacím drátem nebo svorkami, ale až po dokonalém vypnutí.

Důležité upozornění!

Před zahájením stavby nezapomeňte vyřešit:

  1. Písemný souhlas všech majitelů okolních pozemků.
  2. Žádost o územní souhlas na stavebním úřadu.
  3. Souhlas obce (někde do stavby plotu mohou mluvit i odbory životního prostředí nebo památkáři).

Více informací www.plotlevne.cz.

KOMERČNÍ PREZENTACE