První materiály vyrobené z odpadu pronikly obecně do módního průmyslu už zhruba před 15 lety – tehdy šlo především o dutá vlákna z recyklovaných PET lahví, která se začala používat jako výplň zimních bund a později i spacáků. Jenže moderní technologie a sílící odpovědnost firem za životní prostředí posunuly možnosti mnohem dál. A tak není divu, že se do recyklovaného odpadu už oblékáme třeba i při sportu.

Nesporných výhod PET materiálů, zejména dobré izolace tepla, dobrého odvádění potu od pokožky a jejich skladnosti si všimly i světoznámé sportovní značky. Průkopníkem mezi nimi byl americký gigant Nike, když na fotbalovém šampionátu v Jižní Africe v roce 2010 oblékl fotbalové hvězdy v čele s Christianem Ronaldem do PET lahví, respektive do dresů vyrobených z recyklovaného polyesteru. K jejich výrobě použila firma „petky" posbírané na skládkách v Japonsku a na Tchaj-wanu – co dres, to osm PET lahví. V těchto trikotech odehráli africké mistrovství světa například fotbalisté Brazílie, Portugalska, Nizozemska nebo Nového Zélandu. V další sezóně pak byl tento hit k vidění i na českých stadionech v podání hráčů ostravského Baníku, později třeba pražské Sparty.

Zdroj: AssetMedia

Putovní výstava Brána recyklace nabízí širokou škálu předmětů vyrobených z recyklovaných materiálů. Návštěvníkům přibližuje i jednotlivé fáze zpracování tříděného odpadu.

O dva roky později expandovalo toto syntetické vlákno i do dalších sportů. V roce 2012 představil Nike další „ekodres" vyrobený tentokrát exkluzivně pro basketbalisty USA. Postupně do této novinky z 22 PET lahví oblékl i sportovce Číny a Brazílie. Recyklovaný polyester použila firma i na výrobu běžeckých dresů, kterými ve stejném roce vybavila mimo jiné ruskou běžeckou federaci.

Na tuto inovaci se loni pokusil zareagovat i německý Adidas. Vyrobil prototyp sportovních bot vyrobených téměř kompletně z plastových podmořských sítí, které používají ve světových vodách pytláci. Tyto boty jsou teď k vidění na výstavě věnované plastu „Má plast" v prostorách plzeňského areálu DEPO2015, jejímž generálním partnerem je autorizovaná obalová společnost EKO-KOM.

Zdroj: AssetMedia

Tyto běžecké boty, které navrhl designér Alexander Taylor pro německou sportovní firmu, jsou vyrobeny z pytláckých sítí a ostatních plastů vylovených ze světových oceánů. Výrobce se tak připojil k ekologickému projektu OSN Parley for Oceans.

Recyklovaný materiál, konkrétně nitě z PET lahví, použil i další z výrobců sportovního vybavení, když recyklovaným vláknem prošil jeden ze svých modelů in-line bruslí z řady ECO. Prohlédnout si je můžete i v expozici věnované výrobkům z recyklovaných odpadů Brána recyklace. Tu je nyní možné navštívit například v Ústí nad Labem v budově Infocentra na Mírovém náměstí 1, kde bude vystavena až do 3. listopadu.

Odpady převtělené do nových výrobků jsou dnes už zkrátka všude kolem nás. Jednoznačně to dokazuje, že má třídění a recyklace odpadů stále větší smysl! Další zajímavé informace o třídění a recyklaci odpadů najdete na webových stránkách www.jaktridit.cz.

KOMERČNÍ PREZENTACE