Otevřelo vám v něčem natáčení Spícího města oči, nebo jen potvrdilo to, co jste si o dětech myslel?
Potvrdilo. O dětech si myslím jen to nejlepší. Jsou upřímné, nezkažené, nejsou vypočítavé a s naprostou samozřejmostí věří v happy endy. Racionálně uvažující a společenským chováním domestikovaní dospělí jim můžou jenom závidět jejich svobodu - svobodou projevu počínaje a svobodou pohybu konče. Myslím, že v životě dosáhne největších úspěchů ten, kdo dítětem nikdy být nepřestal. Alespoň v umění. V diplomacii by to bylo jistě složitější…

Kluci a holky v České republice tloustnou
Pozor na špeky. České děti tloustnou, největší problémy mají s míčem

Jaké máte obecně vzpomínky na dětství a dospívání? Byly to šťastné roky, nebo spíš utrápené?
Dětství bylo klíčové, krásné a dodnes z něj čerpám. Radosti byly třikrát radostnější, strachy třikrát strašidelnější a dny delší. Dítě prožije stejně minut za hodinu jako dospělý, ale umí prostě žít přítomností. Dospělého neustále vyrušují vzpomínky na minulost a plány do budoucna. Dítě žije zen.

Myslíte si, že byste jako dítě ve světě, kde usnou rodiče, přežil? Díky čemu?
No jéje! Já jsem byl od malička Robinsonem, takže i při pobytu na chatě jsem odmítal spát v komfortu pokoje a raději se odstěhoval do kůlny na zahradě. Dneska se tomu říká survival, pro mě to byl ideální víkend. Kápézetka, dýka a noční přepady sklepa. Tam visela štangle vysočiny… Já bych se neztratil!

Tématem dne je, jak moc ovlivnila vaši fyzickou kondici covidová pandemie. Sportoval jste víc sám, nebo naopak seděl doma a přibral?
Já žiju na vsi, u lesa, takže pandemii jsem skoro nezaregistroval. Mé návyky se tak nijak nezměnily. Měl jsem štěstí.

Jak se dívají na možnou pohromu rodiče a děti? Většími optimisty jsou překvapivě dospělí.
Kdyby došla pitná voda? V případě krize by se některé děti napily i z louže

A co si myslíte o dětech, pomohla jim, nebo uškodila v tomto ohledu lockdownová doba?
V tomto ohledu ne. Tloušťka dítěte závisí spíše na lenosti rodičů, řekl bych. Jednou jsem viděl, jak trénuje rychlobruslařka Sáblíková; stačil jí metr čtvereční linolea a tlusté ponožky. Výmluvy na lock-down neberu.

Na jakých dalších projektech právě teď pracujete?
Teď točím seriál s Markem Najbrtem, dotočil jsem pohádku s Karlem Janákem a chystám se zvykat si znovu na divadlo. Bude to těžké, protože jsem si ty volné večery dost oblíbil. Připadám si jako dítě na konci prázdnin - a to bylo to jediné, co jsem v dětství nenáviděl!

Letní seriál Deníku

Zdroj: DeníkCo to je?
Jedná se o seriál Deníku, který se zabývá rozdílným světem dětí a rodičů. Vychází z dotazníku Deníku, v němž jsme získali přes čtyři tisíce odpovědí od našich čtenářů i školáků, a z dalších podnětů. Jako nit se seriálem povinou témata spojená s partnerským filmem Spící město režiséra Dana Svátka, který pojednává o světě, kde rodiče usnou a děti si musí poradit sami ve světě, kde žijí jen ony samy a dospělí bez dětí.

Kdy seriál vychází?
Každé úterý, středu, čtvrtek a sobotu v tištěném Deníku. A to až do konce prázdnin. Doprovázen je i sérií rozhovorů a témat v magazínech a celý jej najdete na denik.cz.

Na čem je seriál a celý Letní deník postaven?
Seriál Rodiče a děti má pět pilířů: 1. Tematický blok věnovaný vždy fenoménu ze života dětí, dospělých, jejich vzájemnému vztahu či rozdílnému pohledu na problém. 2. Seriál rozhovorů s herci a osobnostmi spojenými s filmem Spící město o fenoménech popsaných v tematickém bloku. 3. Střípky z natáčení Spícího města. Ale i z knihy Martina Vopěnky a míst, kde se film točil. 4. Píšu Ti. Projekt dopisů dětí rodičům a prarodičům. Píší je pro nás jak známé osobnosti, tak čtenáři (více na straně 10). 5. Společná zábava u více křížovek a testů, které vycházejí vždy jak na webu denik.cz, tak na straně 12. Součástí bude také čtenářská soutěž.