Zdroj: DeníkSnímek vznikl na motivy úspěšné knihy a jeho příběh je zaměřený právě na děti. Ty se na plátně dostanou do velice prekérní situace. „Syžet je vcelku jednoduchý, ale i přesto originální. Spisovatel Martin Vopěnka totiž nechal ve svém díle usnout všechny rodiče. Což je patrně sen většiny dětí… ale jen pokud to netrvá moc dlouho,“ popsal Svátek.

Po pár dnech bez dospělých totiž děti zjistí, že život není tak jednoduchý. Musí najednou řešit vše, co předtím obstarávali jejich rodiče. „Mladí hrdinové v našem příběhu se navíc musí vyrovnat s faktem, že jejich nejmladšího brášku někdo unesl. A že se svět najednou stává nebezpečným místem, protože situace chtějí ve svůj prospěch využít ti, kteří nemají úplně čisté úmysly,“ vysvětlil režisér.

Výsledné dílo má podle diváků atmosféru, zajímavé herecké výkony a také jistou, možná překvapivou, dávku tvrdosti. „Atmosféra funguje parádně, stejně jako chemie mezi dětskými hrdiny. Film se spoustou myšlenek o dětech, rodičích, lásce v rodině a odvaze překonávat sám sebe,“ pochválil snímek spisovatel Martin František Stručovský.

Sebastian Vopěnka
Herec Sebastian Vopěnka: Hlavní postavy psal táta podle mne a mých sourozenců

Zdroj: DeníkChemie mezi dětskými hrdiny, kterou zmínil, se přitom nerodila snadno. Obsazování rolí malých hrdinů je totiž někdy náročné. „Casting byl složitý, potřeboval jsem sladit hlavní sourozence. Typově a povahově tak, aby odpovídali i knižním charakterům,“ řekl Svátek. Dvě postavy hrají jeho synové Adam a Kryštof. Jednu z dívčích rolí v příběhu potom ztvárňuje dcera herce Davida Novotného, která měla zkušenost z krimi cyklu Zrádci. A další Michaela Sodomková, která hrála ve filmu Ženy v běhu.

Výsledný mix, který vybraní mladí herci společně s dospělými kolegy pod vedením režiséra Svátka vytvořili, umí překvapit i přimět k zamyšlení. Divák přitom může mít problém vůbec ho zařadit do nějaké žánrové škatulky. „Nádherný, napínavý, drsný a dojemný film. Do včerejška jsem se s takovým žánrem nesetkal a troufnu si říct, že tvůrci vytvořili novou kategorii,“ uvedl například herec Roman Blumaier.

Podobný zážitek jako on si z promítání odnesla i devětašedesátiletá paní Marie. Na tu snímek působil dle jejích slov snad až moc a pořád přemýšlí, jak by na něj reagovala její vnoučata. „Film velice doporučuji rodičům s dětmi. V této době může i pomoci zlepšit rodinné vztahy,“ poznamenala.

Pokračování?

Stejně jako paní Marii i další, kteří už Spící město viděli, teď velmi zajímá, jestli vzniknou v budoucnu pokračování. Knižně totiž příběh vyšel jako trilogie. U filmu ale zatím další díly nejsou jisté. Záleží na návštěvnosti i na tom, jak bude dílo úspěšné v zahraničí. „Důvodů, proč pokračovat, je řada. Musí pro to ale být ekonomické opodstatnění,“ konstatoval Svátek.

Další české filmy v srpnu v kinech:
Shoky a Morthy: Poslední velká akce (2021)

Okupace (2021)

Chci tě, jestli to dokážeš (2019)

Zákon lásky (2021)

Jan Werich: Když už člověk jednou je… (2021)

FAMU v kině 02 (2021)

Deníček moderního fotra (2021)

Muž se zaječíma ušima (2020)

Rekonstrukce okupace (2021)

Zátopek (2021)

Každá minuta života (2021)