Když někdo učiní dobrý skutek, bude za něj po zásluze odměněn, nebo spíše potrestán? Odpověď, kterou na tuto otázku uslyšíte, záleží i na tom, zda se ptáte dětí, nebo dospělých.

Herci a osobnosti spojené s filmem Spící město režiséra Dana Svátka (na snímku), který bude mít premiéru v polovině srpna, jsou průvodci projektu Deníku Rodiče a děti. Každý týden se svěří s tím, jakými dětmi byli a jak s dětmi vycházejí nyní.
Režisér filmu Spící město Dan Svátek: Děti dokážou mnohem víc, než si myslíme

Zatímco děti ve většině věří, že se dobré skutky vyplácejí a přichází po nich zasloužená odměna, lidé ve věku jejich rodičů či prarodičů to vidí opačně. Alespoň to vyplývá z výsledků velké ankety Deníku Děti a rodiče, ve které odpovídaly skoro tři tisíce mladých Čechů a Češek a také přes dvanáct stovek dospělých.

Jaké jsou vztahy uvnitř rodin

„My, dospělí, máme často tendenci připomínat, jaké to bylo, když jsme my byli dětmi. V Deníku jsme si proto položili otázku, jak se vlastně dívají na svět dnešní děti a teenageři,“ říká k projektu ředitel redakcí Deníku Roman Gallo.

„Rozumíme světu našich potomků? Jak se děti a naši vnuci dívají na nás? Sešly se nám tisíce odpovědí a na nich postavíme letní seriál Deníku, který bude celý věnován vztahům uvnitř rodin,“ dodává Gallo.

Je nám spolu dobře

Co o sobě děti a dospělí prozradili? Nejlépe se cítí, když jsou spolu se svou rodinou. Skoro třicet procent dětí ale uvedlo, že jim je nejlépe mezi kamarády.

Největším vzorem dětí je jak podle nich samotných, tak i podle dospělých maminka, na druhé pozici se umístil tatínek. Ale rozdíl mezi oběma rodiči je u dětí menší, než jak ho vnímají dospělí.

S dětmi večeří pravidelně jen necelá polovina Čechů.
Velký dotazník Deníku: S dětmi večeří pravidelně jen necelá polovina Čechů

Zajímavý rozpor v odpovědích mladých a starších respondentů se ukázal i u otázky, zda rodiče kontrolují, co mají jejich potomci v mobilu nebo s kým si píší na počítači. Více než dvě třetiny dětí jsou přesvědčeny, že jim rodiče elektronickou komunikaci nekontrolují. Jenže tři čtvrtiny dospělých se přiznaly k tomu, že tak činí často nebo alespoň občas.

Zdroj: DeníkLetní seriál Deníku

Co to je?
Jedná se o seriál Deníku, který se zabývá rozdílným světem dětí a rodičů. Vychází z dotazníku Deníku, v němž jsme získali přes čtyři tisíce odpovědí od našich čtenářů i školáků, a z dalších podnětů. Jako nit se seriálem povinou témata spojená s partnerským filmem Spící město režiséra Dana Svátka, který pojednává o světě, kde rodiče usnou a děti si musí poradit sami ve světě, kde žijí jen ony samy a dospělí bez dětí.

Kdy seriál vychází?
Každé úterý, středu, čtvrtek a sobotu v tištěném Deníku. A to až do konce prázdnin. Doprovázen je i sérií rozhovorů a témat v magazínech a celý jej najdete na denik.cz

Na čem je seriál a celý Letní deník postaven?
Seriál Rodiče a děti má pět pilířů: 1. Tematický blok věnovaný vždy fenoménu ze života dětí, dospělých, jejich vzájemnému vztahu či rozdílnému pohledu na problém. 2. Seriál rozhovorů s herci a osobnostmi spojenými s filmem Spící město o fenoménech popsaných v tematickém bloku. 3. Střípky z natáčení Spícího města. Ale i z knihy Martina Vopěnky a míst, kde se film točil. 4. Píšu Ti. Projekt dopisů dětí rodičům a prarodičům. Píší je pro nás jak známé osobnosti, tak čtenáři (více na straně 10). 5. Společná zábava u více křížovek a testů, které vycházejí vždy jak na webu denik.cz, tak na straně 12. Součástí bude také čtenářská soutěž.

Jaká budou nejbližší hlavní témata seriálu? Tady je plán na nejbližší dva týdny:

Týden 1: Děti a fyzické zdraví
Úterý 13. 7. : Datové téma: co prozradil velký dotazník Deníku.
Středa 14. 7. : Nový trend. Někteří rodiče nedávají dětem sladkosti.
Čtvrtek 15. 7.: Jak a čím vybavit dětskou lékárničku. Co zkontrolovat před odjezdem na tábor či dovolenou.
Sobota 17. 7.: Táta či děda jako nejpřísnější trenér aneb Jak nepřetěžovat děti, aby to na ně nemělo negativní vliv.

Týden 2: Společné prožitky pro děti i rodiče
Úterý 19. 7.: Společné čtení jak to udělat, aby děti četly rády.
Středa 20. 7.: Venkovní bojové hry.
Čtvrtek 21. 7.: Nejznámější české rodinné parky.
Sobota 23. 7.: Jak zabavit děti návod od trenérů na sportovní aktivity.