Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rodina

dnes 14:00

Jediní, kdo vidí svět realisticky, jsou lidé s těžkou depresí, tvrdí neurologové

Příběhů o možném konci světa, apokalypse nebo kolapsu civilizace slyšíme hodně. Přesto jim moc nevěříme – nejsme na to totiž biologicky naprogramovaní.

dnes 11:42

Superhenge: Slavná neolitická památka vydala nečekaná tajemství!

Anglický Stonehenge je nejznámější megalitickou památkou světa. Za dlouhé roky, co je turistickou atrakcí, jeho aura tajemna poněkud zevšedněla, ale nyní je zpět v plné síle.

dnes 10:20

Existuje posmrtný život? Co dokázaly vědecké výzkumy

Dříve se mělo za to, že teorie o nesmrtelné duši patří do světa náboženství a moderní věda její existenci vyvrátila. Pojďme rýpnout do vosího hnízda a upřesněme terminologii: moderní věda nesmrtelnost duše popřela, ale vyvrátit ji zcela nedokázala. Dokonce se najdou renomovaní vědci, kteří se té záhadě pořád snaží přijít na kloub.

včera 15:00

Historické perličky: Co se stalo s mrtvými těly pasažérů Titaniku?

Ztroskotání Titaniku stálo život 1 514 lidí. Co se stalo s jejich těly? Odpověď je ještě smutnější, než jste si mysleli.

včera 13:39

Co lidským tělem udělá sto stupňů pod nulou?

Zemřete. Zemřete téměř okamžitě. Ale o život vás může připravit i mnohem normálnější chlad než tento extrém…

včera 13:04

Klaus Kinski: Geniální herec, kterého se do smrti vlastní děti bály

Těžko říci, zda byla děsivější jeho tvář nebo povaha. V každém případě byl Klaus Kinski (†65) výjimečný, ať už to znamená, že byl geniálním hercem, nebo se ho jeho vlastní děti k smrti bály.

včera 10:23

Anatomie lži:Jak poznat inteligentního lháře? Američtí psychologové mají odpověď

Upřímnost zušlechťuje a léčí duši. Nedílnou součástí života je ale také lež a těžko by kdokoli o sobě mohl tvrdit, že nikdy nelhal. U zvířat je lež často dokonce otázkou života a smrti. A jak je to u lidí?

včera 09:08

Proč jsou nuceny nádherné muslimky skrývat své tváře? Jak to odůvodňuje Korán

Závoj přes obličej se stal jedním ze symbolů správné muslimky. Přitom ještě nedávno závoje málem skončily v propadlišti dějin.

15.11.2018

Když se Messner dostal blízko smrti, potkal záhadnou bytost. Co na to vědci?

Máme v sobě mechanismy, které se spouští jen okamžicích největšího nebezpečí. Jak fungují?

15.11.2018

Co lze zjistit z poměru délky prsteníčku a ukazováčku: Velmi mnoho, tvrdí věci

Věděli jste, že podle studie v časopise British Journal of Cancer je u mužů, kteří mají prsteníček na ruce delší než ukazováček, vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny prostaty? Ovšem vaše prsty toho o vás mohou prozradit mnohem více, třeba kolik vyděláte peněz nebo jak jste plodní…

15.11.2018

Křehký génius Gérard Philipe: Osudovou lásku si vybojoval těsně před smrtí

Měl v sobě cosi ženského. Možná i díky tomu uhranul Gérard Philipe (†36) filmový svět. Cena však byla neúměrně vysoká. Jeho křehké tělo bylo až příliš zranitelné.

15.11.2018

Jak by vypadal kontakt s UFO: Pravděpodobnost je malá, přesto mají vlády plán

Je jen málo jiných věcí, které vzrušují lidskou představivost víc, než existence mimozemských civilizací. Pro případ prvního kontaktu jsou nastavena docela přesná pravidla.

14.11.2018

Jak se A. Hitler učil hypnotizovat davy od židovského okultisty z Prostějova

Obávaný diktátor Adolf Hitler byl známý svou slabostí pro okultní vědy. Kdo mu předpovídal slibnou budoucnost, mohl si přijít na dobré peníze i postavení. Zároveň si ale zahrával s ohněm.

14.11.2018

Cukr jako démon dnešní společnosti: Je skutečně škodlivý, nebo jde o hysterii?

Obezita, cukrovka a s nimi spojené kardiovaskulární choroby se za posledních padesát let staly největšími strašáky dnešní společnosti. Viník se nehledal dlouho - bez dlouhého procesu byl za něj označen cukr, který ve stravě omezujeme jen s těžkým srdcem. Opravdu se ho musíme vzdát úplně?

14.11.2018

Těžký osud Olivera Hardy: Za úsměvy na plátně se skrývala velká bolest

Starší bratr mu tragicky zemřel v náručí, manželka propadla alkoholu, tížily ho velké zdravotní problémy, přesto Oliver Hardy (†65) nezapomínal rozdávat radost plnými hrstmi.

14.11.2018

Člověk disponuje osmi druhy inteligence. Která převládá u vás?

Nebuďte nešťastní, že vám nejde matematika, ale výborně hrajete na trubku. Možná máte mizernou orientaci, ale umíte přečíst každého člověka. Existuje totiž více typů inteligence.

13.11.2018

Jak rozpoznat počínající mozkovou mrtvici?

Mrtvice, „mozkový infarkt“ nebo anglicky „stroke“ je jedno z nejzávažnějších onemocnění v zemích západní civilizace. V České republice je druhou nejčastější příčinou smrti. Každý rok skončí v tuzemských nemocnicích s touto diagnózou téměř 60 000 lidí a ne všichni mají takové štěstí jako Jan Dohnálek, že se po měsících léčení a letech rehabilitace (délka pracovní neschopnosti u nemocného s CMP činí průměrně 153 dnů!) zase vrátí do normálního života.

13.11.2018

Špionka Cecile Pearl: Velela 1500 mužům a naháněla strach celému Německu

Mezi anglickými parašutisty, kteří za druhé světové války přispěchali na pomoc francouzskému odboji, byla i 29-letá Cecile Pearl Witherington. Pro německou stranu se záhy stala postrachem.

13.11.2018

Děti, které si pamatují minulé životy nebo životy ostatních, vědci neví proč

Skot Cameron Macaulay (12) hned poté, co se naučil mluvit, začal rodičům vyprávět o své minulé rodině. A James Leininger (13) dopodrobna líčil pocity umírajícího pilota za 2. světové války. Zatím nikdo nedokázal vysvětlit, proč tomu tak je.

13.11.2018

Lékaři varují: Nedávejte dětem jídlo v plastových krabičkách, jsou škodlivé

Plastové krabičky na potraviny jsou šikovné a praktické. Nosíme v nich svačiny, zamrazujeme v nich všechno, od ovoce po omáčky, na výletech z nich přímo i jíme. Do jaké míry si tím zahráváme se svým zdravím?

13.11.2018

Zázračné křišťálové děti: Kdo jsou, kdy se objevily a jak je poznáte?

Překvapuje vás vaše dítě neuvěřitelnou vnímavostí, citlivostí a laskavostí? Dívá se na vás svýma velkýma očima tak moudře a pronikavě, že máte pocit, jako by vám vidělo hluboko do duše? Projevuje se jako radostné, velmi milé, smířlivé, tolerantní a vyrovnané? Pokud ano, pak máte doma zřejmě takzvané křišťálové dítě.

12.11.2018

Jak vypadá střet letadla s dronem v rychlosti 383 km/hod

Když sedíte v dopravním letadle, které si hlídá vyšší letovou výšku, ani vás nenapadne hrozba střetu s dronem. Při vzletu a přistání už tato myšlenka není tak nereálná. Navíc drony jsou příliš malé, aby je letištní radary identifikovaly.

12.11.2018

Na co budeme jezdit, až dojde ropa? Ve hře jsou auta na vodík, vzduch i světlo

Ropy nepřibývá. Zatímco její spotřeba stoupá, nově objevených ložisek ubývá. Co s tím? Vizionáři už hledají odpovědi – i cesty, jak jezdit bez benzínu…

12.11.2018

John Pemberton, vynálezce Coca-Coly: Objev učinil díky své závislosti na drogách

Výstřel zasáhl Johna Pembertona přímo do stehna. V bitvě u Columbusu roku 1865 bylo vážně zraněno víc lidí, ale jen jediný průstřel stehna zkazil zuby tolika lidem na celém světě. Jak k tomu došlo?

12.11.2018

Nejatraktivnější jsou ženy s ospalým, přiopilým a tupým výrazem, tvrdí vědci

Evoluční antropoložka Cari Goetz zkoumala znaky atraktivity u krátkodobých nezávazných vztahů. Jaké jsou?

12.11.2018

Těžký osud Lewise Collinse: Bodie z Profesionálů mu zničil život

Profesionálové. To je první, co každého napadne při pohledu na jeho tvář. Postava Bodieho ze slavného seriálu do značné míry určila životní dráhu Lewise Collinse (†67). V dobrém i ve zlém.

11.11.2018

Dýchne na vás sovětská minulost. Každodenní život v Rusku minulého století

Nechme stranou politiku, ať se v minulosti stalo cokoliv, Sovětský svaz býval opravdovou velmocí. Jak se v něm ale žilo běžným občanům? Měli na růžích ustláno? Vedli své životy jinak, než my tady v Československu? Udělejte si s námi malý výlet do historie.

11.11.2018

Kdy jste na vrcholu a kdy začíná stáří:Vědci testovali 4000 lidí. Co jim vyšlo?

Utěšujete se známými rčeními, podle nichž život „začíná ve čtyřiceti“ či v padesáti? Ba ne, to už „jedete z kopce“ a jste přinejmenším v poločase. Vrchol sil jste si užívali ve 24 letech.

11.11.2018

Africká Mona Lisa se po 40 letech našla na severu Londýna

Poprvé od chvíle, kdy zmizel, byl v Nigérii vystaven portrét krásné dívky, jehož osud v mnohém připomíná příběh Mony Lisy, nejslavnějšího obrazu všech dob.

11.11.2018

Charlton Heston: Před světem skrýval několik podivných tajemství

Když se řekne „typický Američan", může to být pochvala i nadávka. Charlton Heston (†84) byl mnohými považován přímo za prototyp „typického Američana". Bylo to v jeho případě hanlivé označení, nebo naopak velké ocenění?

10.11.2018

Mateřství může urychlit stárnutí až o 11 let, tvrdí vědci

Porod nevyhnutelně vede k významným změnám v mysli i těle ženy. Z nejnovější studie vychází najevo, že důsledky mateřství mohou být mnohem větší, než jsme si dosud mysleli - mámy stárnou podstatně rychleji než kuřačky.

10.11.2018

Jákobova studna: Vodní labyrint opředený řadou mýtů. Napil se tu Ježíš?

Mohl žít Ježíš v Texasu? Jistě, zní to šíleně, ale jak jinak si vysvětlit, že právě tam leží místo, které popisuje bible a o němž si mnozí mysleli, že ve skutečnosti existovat nemůže? To však není jediné tajemství Jákobovy studny.

10.11.2018

Noc za milion v ložnici pod vodou: Takto vypadá nový unikátní podmořský hotel

Maledivy se brzy budou pyšnit dalším unikátem. Ve výletním rezortu Conrad Maldives Rangali Island totiž letos otevřou první podvodní apartmány na světě. Vila Muraka tak nabídne úchvatný výhled na mořské dno. Zájemci si budou moci tento nevšední zážitek vyzkoušet za více než milion korun za noc.

10.11.2018

Filmová legenda Omar Sharif: Lásce obětoval jméno i víru, ale zničil ji hazard

Tvrdil, že se zamiloval jen jednou. Přesto kvůli ženám několikrát zcela změnil svůj život. Lásce Omar Sharif (†83) obětoval jméno, víru i svou zemi. Zaplatil za to dlouholetým vyhnanstvím a nenávistí.  

9.11.2018

Kontroverzní hokejový rozhodčí Josef Kompalla (82): Čechoslováky neměl rád

Naši hokejisté a fanoušci ho vysloveně nesnášeli. Německý rozhodčí Josef Kompalla (82) sice tvrdil, že proti Čechoslovákům nic nemá, ale na ledě to tak v 70. a 80. letech často nevypadalo.

9.11.2018

Marion Pritchardová: Zachránila 150 dětí. Zabila udavače a tělo ukryla do rakve

Schovávání Židů bylo za druhé světové války trestáno jízdenkou do tábora smrti. Holandská studentka sociálních věd Marion Pritchardová přesto našla odvahu a zachránila přibližně 150 dětí.

9.11.2018

Nejmenší byt na světě: Na pouhých 8 m je vše, co potřebujete k pohodlnému životu

Pokoje pro služky bývaly v pařížských domech umístěny do nejvyššího patra. Šlo o malé tmavé komůrky se samostatným přístupem z chodby a dnes je nikdo nevyužívá. Designéři ze studia Kitoko se pokusili pro ně najít nové využití. Jeden z nich předělali na obyvatelný apartmán.

9.11.2018

Jak zplodit nadprůměrně inteligentní děti? Důležitý je časový odstup mezi porody

Pokud chcete mít chytré děti, není tak důležité jejich vzdělání, ale spíš v jakém časovém odstupu se vám narodily.

9.11.2018

V této poloze nespí žádný fyzioterapeut: Lidské tělo na ni není stavěno!

Osm hodin strávených v posteli ještě nemusí být zárukou kvalitního odpočinku. Lidé, kteří se často probouzejí s bolestmi, by se podle odbornice na poruchy spánku měli mimo jiné zaměřit i na svoji oblíbenou spánkovou polohu.

8.11.2018

Zvláštní zapomenutý příběh přátelství A.Hitlera a židovské dívky Rosy Nienau

Právě jde v americkém státě Maryland do aukce fotografie, na které Adolf Hitler s úsměvem objímá židovskou dívku. Rosa Nienau oslovovala nacistického vůdce, který poslal šest milionů Židů na smrt, několik let důvěrně "strýčku".

8.11.2018

Královna volantu Eliška Junková: Auta jí přinesly slávu a zabily životní lásku

Automobilových závodnic je jako šafránu. A těch, které se zapsaly do historie je ještě méně. Jednou z nich je ale Eliška Junková. Rodačka z Olomouce, která v době, kdy automobilový průmysl teprve začínal, závodila jako jediná žena a muže porážela mrknutím oka. Připomeňme si její příběh. 

8.11.2018

Jak probíhá život v harému: Vše řídí matka sultána a nevěra je vlastizrada

Pokud si představujete harém jako spoustu krásných polonahých žen, které jen čekají, až sultán na některou z nich ukáže, aby se s ní pomiloval, jste mimo.

7.11.2018

Rozvoj Kociánky? Rozšíření domova důchodců nebo první dětský hospic v republice

Až tři sta nových lůžek v budoucnu přibude brněnskému Domovu pro seniory Kociánka. O tom, kdo rozvoj areálu i celé královopolské lokality navrhne, rozhodli tento týden brněnští radní.

7.11.2018

Jak to bylo se smrtí Bedřicha Smetany: Nezemřel na syfilis, prokázali vědci

Donedávna se soudilo, že Bedřich Smetana zemřel na následky syfilisu. Doktor Jiří Ramba zkoumal jeho lebku a tvrdí, že to není pravda: za zdravotní potíže slavného skladatele mohla nálož, která mu jako chlapci vmetla střepy do obličeje!

7.11.2018

Legrační miniautíčko v přepočtu za 30 000 Kč je hitem čínských silnic

Pokud chcete v tomto autě vyrazit do obchodu s celou rodinou, musíte se smířit s tím, že nákupní tašky povezete na klíně. Na dálnici se nejspíš neodvážíte, protože to na osmdesátku vytáhnete jen příležitostně. Zato máte vlastní vozidlo za nejnižší možnou cenu.

7.11.2018

Supernos:Revoluční novinka medicíny. Jaké choroby lze vyčíst ze zápachu z úst?

Převratná novinka, i když ze staré věci. Novinka v technickém provedení, známá věc v rámci medicíny. Co? Diagnóza z dechu! Screening, který bez nepříjemných vyšetření prozradí, jakou chorobou na 100 procent trpíme.

7.11.2018

Ženy se širšími boky mají více milenců, tvrdí vědci

Podle čeho se řídí počet sexuálních partnerů žen? Tuhle otázku si položili psychologové na univerzitě v britském Leedsu. Došli k dost nečekanému závěru.

7.11.2018

Pozoruhodný příběh Temple Grandin (71), autistky s titulem: Rozumím smrti zvířat

„Nejsem jako jiní lidé, myslím v obrazech,“ říká Američanka Temple Grandinová (71). Je od dětství autistka a i díky tomu rozumí psychologii a chování stádních zvířat.

6.11.2018

Tajemství optických iluzí: Fungují jako okno do budoucnosti, tvrdí vědci

Optické klamy sice umí náš mozek pěkně zmást, ale zároveň mohou pomoct odhalit další jeho tajemství.

6.11.2018

Barbora: Střídavá péče synovi nesvědčí. Jak to vidí psycholog Petr Šmolka?

S bývalým manželem jsme se dohodli na střídavé výchově našeho Pavlíka. Považovali jsme to za celkem dobré řešení, ale syn je z toho nešťastný.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT