Co je co

Artróza je nezánětlivé degenerativní onemocnění zasahující zejména velké klouby. Kloub, u něhož se nemoc rozvinula, přichází postupně o chrupavku. Díky těmto projevům je artróza velmi nepříjemná a přináší do života mnohá omezení. Revmatoidní artritida je chronická zánětlivá autoimunitní choroba. Nejčastějším příznakem jsou oteklé malé klouby na horních končetinách, které jsou také bolestivé a spojené s pocitem ztuhlosti po ránu. Vlivem dlouhodobých zánětů při artritidě dochází k nevratným poškozením.

Osteoporóza se vyskytuje nejčastěji u žen a projevuje se úbytkem kostní hmoty. Bývá spojena s obdobím menopauzy, kdy dochází k hormonálním změnám. Neléčená nebo přehlížená nemoc může vést ke zvýšené lámavosti kostí, čímž dochází také k poškození kloubů. Na rozdíl od artrózy a artritidy nebolí, ovšem tím je zákeřnější. Dna je metabolické onemocnění, při němž se zvyšuje koncentrace kyseliny močové v krvi a následně dochází k její krystalizaci v kloubech a jiných tkáních, zejména v ledvinách. Krystalky pronikají do kloubů, kde se zabodávají a mohou způsobovat nepříjemné a vleklé záněty. Nejčastěji jsou postiženi muži středního věku holdující dobrému jídlu a pivu, proto se choroba také nazývá nemocí králů. Ženy ve věku hormonální aktivity dnou onemocní výjimečně a i po přechodu zastoupení žen mezi nemocnými rozhodně není velké. Přibližně 90 % lidí trpících dnou jsou muži.

První pomoc - změna jídelníčku

Pokud si ráno připadáte jako nenamazaný stroj a jste ztuhlí, v kloubech cítíte drobné jehličky, jsou zarudlé, nateklé a citlivé na dotek nebo se rapidně omezila hybnost některého z nich, navštivte lékaře, který provede podrobné vyšetření. Včasný zásah může chorobu zastavit (v případě dny i vyléčit) nebo aspoň zpomalit její postup a předejít nevratným poškozením. Prvním z doporučení bývá úprava nebo změna jídelníčku. Při dně je nutné razantně omezit nebo úplně vyloučit sůl a do stravy nezařazovat maso, vnitřnosti, uzeniny, sardinky, silné vývary, čokoládu, alkohol a tučné sýry.

Osteoporózu brzdí dostatečný příjem vápníku (nejlépe z mléka a mléčných výrobků) a vitaminu D.

Artrózou postižené klouby uvítají snížení zátěže - na místě je tedy v řadě případů redukční dieta. Čím vyšší hmotnost, tím vyšší zatížení kloubů a rychlejší opotřebení.

Hýbání nemoc vyhání

Pravidelný přiměřený pohyb doporučují lékaři jako prevenci i lék všech kloubních onemocnění. Vhodné jsou zejména plavání, cyklistika nebo třeba jóga či nordic walking. Pohyb posiluje svaly a protahuje šlachy, které klouby obklopují. Pokud na pohyb zanevřete, může se stát, že kloub zcela zatuhne. Sport, procházky nebo tanec by měly kromě těla potěšit i duši - psychika hraje při všech onemocněních, ta kloubní nevyjímaje, významnou úlohu. Vyvarovat se je však nutné extrémní fyzické zátěže, nošení těžkých břemen a dlouhému stání na místě. Kloubům neprospívá ani nevhodná obuv, jež noze neposkytuje takřka žádnou oporu. Jehlové podpatky na celodenní nošení stejně jako „plastikové“ balerínky ze stánku negativně poznamenávají i zdravé klouby, a o to výrazněji se „podepíší“ na těch nemocných.

„Nášup“ z lékárny

Ani velmi pečlivě sestavený a dodržovaný jídelníček vždy neobsahuje dostatek všech potřebných látek pro správnou výživu kloubů. Důležité jsou především glukosamin sulfát, což je látka nezbytná pro syntézu komplexních sacharidů v kloubní tekutině a vazivu, která má protizánětlivý a analgetický účinek, chondroitin sulfát - mukopolysacharid zabezpečující elasticitu a dlouhodobou funkčnost chrupavky, MSM (metylsulfonylmetan) - látka s analgetickými a protizánětlivými účinky, kolagen, aminokyseliny, jež mají pozitivní vliv na kvalitu kloubů, kostí a chrupavek, vápník a hořčík. Stavu pomáhají některé vitaminy (vitamin C, beta-karoten, vitamin E) a rostlinné antioxidanty (např. flavonoidy a barevné pigmenty), které mají antioxidační účinek. Lékaři doporučují tyto látky dodávat tělu prostřednictvím potravinových doplňků nebo léků alespoň dvakrát ročně, ideálně v podobě tříměsíční kúry, jako prevenci.

Jak vybírat

Pokud se chystáte si některý takový přípravek pořídit, podívejte se hlavně, zda obsahuje glukosamin. Podstatné pro komplexní péči o klouby jsou rovněž oba typy kolagenů. Kolagen typu I se běžně nachází ve šlachách a kostech, kolagen typu II je přítomen přímo v chrupavkách. Pouze pojivová tkáň, která je nasycena dostatečným množstvím kolagenu, se může správně vyvíjet a plnit svou funkci. Některé přípravky obsahují dále například boswellii. Extrakt z kůry tohoto stromu rostoucího v Indii, severní Africe a na Středním východě obsahuje řadu biologicky účinných látek, které se využívají například při péči o revmatické či artritické klouby.

Léčba režimová, farmakologická i chirurgická

prof. MUDr. KAREL PAVELKA, DrSc.

Artróza by se měla léčit komplexním způsobem, tzn. kombinací nefarmakologických a farmakologických prostředků, které jsou stejně důležité. Mezi nefarmakologickou léčbu řadíme vzdělání pacienta a jeho motivaci k režimovým opatřením. K režimovým opatřením patří redukce hmotnosti, odstranění biomechanických problémů a cílená dlouhodobá rehabilitace. Uplatňují se i některé prostředky fyzikální léčby. Mezi farmakologické prostředky řadíme čistá analgetika, nesteroidní antirevmatika, nitrokloubně podávané glukokortikoidy a kyselinu hyaluronovou. Také je možné aplikovat léky ovlivňující metabolismus chrupavky, jako je glukosamin sulfát nebo chondroitin sulfát. Pokud selže konzervativní léčba, je možné využít některé z chirurgických postupů, přičemž nejdůležitější metodikou je náhrada kloubu.