V zimě to asi není nic divného, ale v teplých měsících může být syndrom studených nohou či rukou příznakem nemocí cév a nervů, nebo projevem metabolických či autoimunitních onemocnění. Které potíže nejčastěji signalizují?

Cukrovka a nervy v ohrožení
Cukrovka (diabetes mellitus) je metabolické onemocnění, pro které je charakteristická zvýšená hladina cukru v krvi (glykémie). „Pokud není glykémie udržována léčbou nebo dietou v určitých hodnotách, může časem docházet k poškození cév a nervů. Výsledkem těchto poruch je špatné prokrvení končetin, které je vnímáno jako pocit studených rukou a nohou," objasňuje MUDr. Tomáš Šebek ze společnosti MeDitorial. Poškození nervů může způsobovat poruchy citlivosti končetin, jako např. mravenčení a snížené vnímání bolesti. Taková končetina je pak náchylnější k tvorbě různých otlaků a drobných ran.

Špatné prokrvení
Pocit studených nohou či rukou může signalizovat i Raynaudovu nemoci. Při ní dochází k náhlému zúžení malých tepen, které zásobují prsty krví. Nedostatečný přívod krve a kyslíku způsobí zblednutí kůže. Tento stav trvá většinou několik minut a pak se cévy opět rozšíří, což vede k překrvení a kůže na prstech zčervená. Příčiny této nemoci nejsou dosud známy, ale postiženy bývají častěji ženy. Zúžení cév je často vyprovokováno chladem, ale také stresem nebo úzkostí.

Poruchy štítné žlázy
Hypotyreóza je snížená funkce štítné žlázy. „Hormony štítné žlázy tyroxin a trijodtyronin jsou klíčové pro řízení energetického metabolismu. Snížená tvorba těchto hormonů má negativní vliv na termoregulaci čili udržování správné tělesné teploty. Pacienti s touto nemocí jsou zimomřiví a často trpí pocitem studených rukou a nohou," dodává lékař.UŽITEČNÉ RADY
+ Noste volnější oblečení, aby krev v končetinách správně cirkulovala.
+ Pijte zázvorový čaj, jezte polévky a jídlo si okořeňte chilli.
+ Čínská medicína doporučuje potraviny, které tělo zahřejí: fazole, celozrnnou rýži, tofu, česnek, kokos, datle, lískové oříšky nebo pistácie, žampiony.
+ Víc se hýbejte. Právě kvůli tomu, že sedíme často doma na gauči, máme končetiny nedostatečně prokrvené a tím pádem studené jako led. Jděte na procházku nebo alespoň provádějte u televize jednoduché cviky: kružte nohama, krčte prsty, stoupejte si na špičky.
+ Relaxujte v horké vaně, kterou provoňte levandulovým nebo rozmarýnovým olejem. Prokrvení těla zlepší i pobyt v sauně nebo v páře.
+ Na chladné končetiny pomáhá ušní akupunktura nebo homeopatické přípravky. Pokud dlouhodobě nic nezabere, je vhodné zajít k doktorovi!

LÉČIVÝ ZÁBAL NA STUDENÉ NOHY

Pokud máte pocit, že vaše studené nohy nesignalizují žádné vážnější problémy, můžete se pokusit se svých potíží zbavit i bez pomoci lékaře. Existuje totiž hojně doporučovaná speciální kúra, díky které by měly pocity chladu ustoupit. Pokud by vás zajímalo, jak se to dělá, neváhejte a navštivte naši galerii, připravili jsme v ní pro vás podrobný návod na speciální zábal, po kterém se vašim chodidlům uleví jako možná ještě nikdy předtím…

Tipy, jak studeným nohoum předcházet, můžete okouknout i v našem videu.