Jednou z nejpozoruhodnějších postav, které se okolo budoucího führera pohybovaly, byl iluzionista Erik Jan Hanussen. Nebylo to ovšem jeho pravé jméno. To původní, Hermann Steinschneider, by příliš okatě poukazovalo na židovskou rodinu, z níž pocházel. Narodil se ve Vídni, ale občanství měl československé, nějakou dobu pobýval s rodiči v Prostějově. Od 13 let se živil vystupováním v cirkusech a kabaretech, kde se jeho doménou stala hypnóza a telepatie.

Na konci 20. let vyhrál soudní spor, ve kterém byl obviněn z podvodu. Údajně si zval do svého hotelového pokoje mladé ženy, jež pak pomocí hypnózy zneužíval. Kauza mu pomohla získat popularitu. S nálepkou "ten, co o svých jasnovideckých schopnostech přesvědčil i soudce", se vydal dobýt Berlín. Stal se hvězdou a peníze se jen sypaly.

Erik Jan Hanussen

V Německu se Hanussen začal přátelit s předními činiteli NSDAP. Jeho židovský původ jim nikterak nevadil, protože od svého nového kamaráda dostávali výraznou finanční podporu. Kupoval jim prý i zbraně, ale hlavně pro ně zajišťoval neodolatelnou zábavu v podobě bujarých večírků ve společnosti vnadných prostitutek. Aby zajistil, že lehké ženy splní nacistickým pohlavárům opravdu každé přání, uplatňoval na ně své osvědčené triky z hypnózy.

Netrvalo dlouho a Hanussen se dostal až k Hitlerovi. Zaujal ho předpovědí nástupu nacistů k moci a požáru Říšského sněmu v roce 1933. Budoucí vůdce se od slavného jasnovidce učil řečnickému umění a přijímal od něj rady, jak zapůsobit na davy, aby je mohl ovládat. Jak brzy ukázala historie, byl pilným a nadaným žákem.

Řečnickou gestikulaci prý Adolf Hitler trénoval pod vedením Hanussena.

Už v březnu roku 1933 však Hanussen záhadně zmizel. Jeho tělo bylo nalezeno v lese za Berlínem v pokročilém stadiu rozkladu a se zohavenou tváří. Údajně ho zastřelili příslušníci SA v kobce vězení na Papestrasse, důvod ale zůstává nejasný. Jeho vraždu mohl nařídit někdo z blízkého Hitlerova okolí, kdo mu záviděl postavení a vliv, nacistům navíc nehrál do karet jeho židovský původ. Člověk s původním příjmením Steinschneider zkrátka nemohl mezi vedením třetí říše přežít příliš dlouho.

Za Hanussenovou smrtí ale mohlo stát také vydírání - slavný jasnovidec toho na své nacistické druhy věděl až příliš hodně, včetně detailů z jejich sexuálních orgií, a tyto informace mohl účelně využívat ku svému prospěchu. Lidí, kterým byl trnem v oku, bylo určitě dost.

Hanussenův život se stal předlohou pro filmové drama režiséra Istvána Szabó nazvané Hanussen. Hlavní roli v něm přesvědčivě ztvárnil rakouský herec Klaus Maria Brandauer.