Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Psycholožka Jiřina Prekopová: Když chlap vaří, není to dobře

„Porušujeme staré dobré řády a to se obrací proti nám,“ tvrdí dětská psycholožka Jiřina Prekopová. Podle ní je správné, když přednost před dětmi dostává manžel. Otec rodiny by měl například jako první dostávat jídlo na stůl a ani společnému spaní rodičů a dětí v jedné posteli psycholožka nikterak nefandí.

30.10.2018
SDÍLEJ:

Jiřina Prekopová: Když chlap varˇí a chodí nakupovat, není to dobřeFoto: archiv

Dřív byly děti hodnější, říkají všichni. Myslíte si to také?
Agresivní byly vždycky. Tenhle sklon máme už od Kaina a Abela – prvních dětí na světě. Dřív se jen neodvažovaly projevit se. Kdyby řekly mamince: „Tys mě naštvala, nesnáším tě!“, poslala by je na struhadlo do kouta. Ale měly to v sobě a užíraly se. Z toho jsou pak v dospělosti žlučové kameny, žaludeční vředy a všechny ty psychosomatické problémy a nemoci.

Dnes se odváží, takže budou jednou alespoň zdravější…?
To víte, že ano! Dítě by mělo projevovat negativní emoce, ale zároveň by se mělo učit projevovat je kultivovaným způsobem.

To se učí jak??
Třeba tak, že se budete s mužem hádat před dětmi, je-li to téma, které to snese, a nebudete je posílat do pokojíčku. Aby viděly, jak se nepříjemné věci říkají. Že si při tom koukáme z očí do očí a neskončíme dřív, dokud se neusmíříme. Největší hrůza je, když táta práskne dveřmi a zavře se u počítače, máma odejde nakupovat a dítě si zoufá, že je konec. Pak jsou z toho ta zlostná, nejistá, hyperaktivní a depresivní stvoření. Každý konflikt se musí vyřídit dřív, než zapadne slunce.

Co když to nejde a jsme na sebe pořád naštvaní? To nebude dobrý příklad dětem…
Zaútočit nebo utéct, to dovede každý tygr nebo krokodýl. To jsou jen hormony, instinkty a pudy. Jenže my jsme lidi. Nemáme jenom hormony, máme rozum tady nahoře a taky svědomí a zodpovědnost. Prakticky se to dělá tak, že neustále udržujete oční kontakt. Vidíte, co druhý v očích má, jestli očekávání, zlost, touhu nebo strach, on vidí, co v nich máte vy. Navzájem se tak empaticky zrcadlíte a spontánně si hledáte cestu jeden k druhému. To je ta chvíle, kdy můžete říct, to je mi líto, cos mi udělal, udělala…

A když to nepomůže, mám ho obejmout, jako jste to předváděla v Show Jana Krause?
Ano, oční kontakt je první stupeň terapie pevným objetím. Druhý stupeň je mírný fyzický kontakt. Dotknete se toho druhého třeba malíčkem a uvidíte. Skoro jistě převáží pocit, že se máte vlastně rádi. A když nepomůže ani to, jděte, obejměte ho a řekněte mu, co cítíte. To se musí dělat mezi manžely i mezi rodiči a dětmi.

Nás rodiče sem tam zfackovali, my to neděláme. Je to dobře??

Ano, tělesné tresty stejně jako vyhazovy typu ‚Jdi pryč, nechci tě ani vidět!‘ nejsou dobré.

Také se ale často hroutíme a máme pocit, že doma vládne dítě. Kde se stala chyba?

Nedávno mi volala mladá maminka: ‚Co mám dělat s mým dítětem, ono se nechce nechat přebalit?!‘ Tomu dítěti byl rok a půl, kopalo nožičkama a máma ho přemlouvala, ať toho nechá. Nenechalo a ona si nevěděla rady. Zřejmě měla velmi přísnou výchovu a tak teď dělá opak.

Co jste jí poradila?
Chcete to dítě přebalit? Tak to udělejte! Rodiče jsou velcí, dítě je malé. Rodiče jsou dospělí, dítě ještě ne. Rodiče vědí, dítě ještě neví. To jsou staré dobré řády. Jen se na ně nějak pozapomnělo.


Proto tu máme malé tyrany?
Ano. Začalo to tím, že rodiče dělali opak toho, co jejich rodiče. Jenže pak je tak snadné sklouznout z jednoho extrému do druhého. V Německu právě k tomuhle došlo – táta s mámou dítěti plnili všechna přání včetně toho, že dítě bude jíst jenom tenhle jogurt a bude ho jíst touhle lžičkou a žádnou jinou. To všechno ve jménu svobody. Vyrostla generace sobců bez frustrační tolerance, protože když byli malí, dělali si, co chtěli. Dneska jim mimo jiné kolabují manželství. Nenaučili se něco vydržet, obětovat se. I proto dítě potřebuje hranice a řády.

Facky jsou zakázané, co tedy funguje?

Jednoduché věci, které fungovaly vždycky: že se vychovává cukrem a bičem, ale ten cukr je na prvním místě. I když dítě nemá výsledky, které si představuji, je vždycky na místě pochvala – snažil ses a to je úžasné! Tím spíš je šance, že příště bude jednička. Že ‚ano‘ a ‚ne‘ je jednoznačné ‚ano‘ a ‚ne‘ bez slovního driblingu mezi tím. Že na prvním místě je manžel, pak teprve dítě. Ženy mívají pocit, že by se spíše měly věnovat dítěti než svému muži, ale to je proti řádu.

Vy jste také v jednom rozhovoru řekla, že by muž dokonce neměl ani vařit…

Že chlap vaří a chodí nakupovat, podle mého dobře není. Ale dá se to přežít, když si jej za to žena váží a ctí jej. Pak to neškodí.


A co škodí?
Když se ke svému muži nechováte jako k rovnocennému partnerovi. A když se žena nechová jako žena a muž jako muž. Pak se to nenaučí ani jejich děti.

Co to znamená prakticky?

To jsou prosté zákony přírody. Muž je hranatý, přímý a průhledný, žena oblá, tajemná a nadaná svůdností. Svádí muže a motivuje jej, aniž by si hrála na generála. Neříká ‚Uvař!‘, ale ‚Budu tak šťastná, když uvaříš, ty to tak dobře umíš…‘ Pak je všechno v pořádku.

To uměly naše matky…?
A vy jste jim to zazlívaly. A dneska jsme tak daleko, že ženy své muže neuznávají. Proto tolik rozvodů a svobodných matek. Výsledek? Děti žijí ve smutku a zmatku, osm z deseti chlapců trpí hyperaktivitou. Chybí jim táta jako vzor. Nahrává tomu i společenské klima. Vždyť posledních dvacet let ženám všichni radili, jak žít bez chlapa, protože on je přece blokuje a nemohou se vedle něj rozvíjet. Zároveň se investovaly hromady peněz do výzkumů na téma ‚muži a ženy jsou stejní‘. Je fajn, že se dokázalo, že ženy umí řídit auto nebo firmu, že zkrátka nejsme blbé, ale tím bychom přece neměly ztrácet svoji ženskost.

Co podle vás dnes muži doma postrádají nejvíc?

Mateřské teplo. Muži ho potřebují, o dětech ani nemluvě. Neznamená to, že se ke svému muži budete chovat jako matka, ale že se bude cítit vždycky přijímaný bez nějakých podmínek: jsi tady doma, spolehni se na mě, umím tě potěšit, umím tě vzít do náruče. To je to pravé ženství. Když je ale ženská ženskou jen napůl – ani ryba ani rak – ztratí chlap svoji přímočarost, ochranitelské pudy a pak i své mužství. Zkrátka to přestane fungovat. Němky dnes navštěvují různé ezoterické kurzy a šamany, a tak se od svých mužů vzdalují ještě víc. V ezoterice ženskou nedožene žádný chlap, takže dříve nebo později se takové manželství rozpadne. Rozžije se. Bohužel tahle móda už přichází i do Čech.

Jiřina Prekopová
Její nejslavnější kniha Malý tyran vyšla poprvé v roce 1988. Jiřina Prekopová žila tehdy v Německu už téměř dvacet let a viděla vyrůstat generaci dětí, které si dělaly, co chtěly. Jejich rodiče byli nešťastní, frustrovaní a vyčerpaní. Kniha byla téměř ihned vyprodána a vzápětí přeložena do šestadvaceti jazyků. Úspěšně se prodává dodnes.
Žije stále v německém Lindau, ale do Čech jezdí pravidelně přednášet.
V Čechách a na Slovensku získávají na oblibě její kurzy Škola lásky v rodině o vzájemné komunikaci.
Je propagátorkou terapie pevným objetím – metody zvládání konfliktů mezi lidmi.

Autor: Kafe Redakce

30.10.2018
SDÍLEJ:

SERVIS

Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 13 000 Kč Zpracovatelé dřeva, truhláři (kromě stavebních) a příbuzní pracovníci Truhláři, lakýrníci pro výrobu nábytku ze dřeva palisandr a mango. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 16000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Místo pracoviště:, - Barákova č.p. 237/8, Říčany u Prahy , , Prvotní kontakt:, - tel.: 777 867 246, - e-mail: ravi@indickynabytek.cz, , Upřesňující údaje:, - zkušenost se zpracováním masivu dřeva palisandr, akacie a mango, - praxe lakýrníka dřeva. Pracoviště: Bishnoi s.r.o. - říčany, Barákova, č.p. 237, 251 01 Říčany u Prahy. Informace: Ravindra Kumar, +420 777 867 246. Stavebnictví - STAVBYVEDOUCÍ INŽENÝRSKÝCH SÍTÍ 30 000 Kč Stavbyvedoucí inženýrských sítí. Požadovaná úroveň vzdělání: ÚSO s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: mzda min. 30.000 Kč. Požadujeme: praxi v oboru, ŘP sk. "B", bezúhonnost, časovou flexibilitu, samostatné jednání. Nabízíme: možnost ubytování, prémiové odměňování... Pracoviště: Petr Kožený s.r.o., Švermovská, č. 32, Brandýsek, okres Kladno, 273 41 Brandýsek. Výroba - Výroba Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní 13 500 Kč Zpracovatelé masa, ryb a příbuzní pracovníci ŘEZNÍK - ZPRACOVATELÉ MASA, RYB A PŘÍBUZNÍ PRACOVNÍCI. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč. Volných pracovních míst: 36. Poznámka: Praxe v oboru výhodou, požadujeme pracovitost, spolehlivost, manuální zručnost, Kontakt telefonicky Po-Čt 9:00 - 14:00 hod.. Pracoviště: Libor novák - rudolfovská ul., Rudolfovská tř., č.p. 464, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Alena Vaňková, +420 724 309 186. Informační technologie - Informační technologie Programátor 65 535 Kč Vývojáři softwaru Senior PHP Developer. Požadované vzdělání: bakalářské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 85000 kč, mzda max. 90000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: PRaha, Kontakt:hanna.beshta@nuovostep.com, Pokročilá znalost vývoje PHP (verze 5 a 7) pomocí Symfony framework (verze 3 a 4), Výborné ovládání objektově orientovaného programování, Zkušenosti v oblasti designu a rozsáhlých projektů architektury, Zkušenost v testování jednotky a vývoji automatického testování, Pochopení kontinuální integrace a nepřetržitého zavádění přístupu, Zkušenosti s webovým inženýrstvím v týmu pomocí nástrojů GIT, GitLab, Ruský a ukrajinský jazyk - rodná nebo dvojjazyčná znalost, angličtina - plná pracovní znalost, Zaměstnanecké výhody:náhrady cestovních výdajů, náhrady výdajů na telefonní služby, náhrad výdajů na nájemné. Pracoviště: Nuovo step s.r.o. praha, . Informace: Hanna Beshta, +420 073 267 882 8.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Andrej Kiska
8

Kiska: 17. listopad je nejdůležitějším dnem v moderních dějinách Slovenska

Leoš Mareš se stal Ježíškovým vnoučetem a v sobotu dopoledne přijel do Domova seniorů Slezské humanity v Horní Suché, kde předal svůj dar, nový elektrický vozík, šťastné Zdeňce Bagierové.
16

Leoš Mareš je Ježíškovo vnouče, v domově seniorů rozjel i malý dýchánek

Výročí sametové revoluce ve stínu vládní krize, píší světová média o oslavách

Českých připomínek 17. listopadu 1989 si všímá i zahraniční tisk. Většina médií přitom upozorňuje, že letošní oslavy se konají ve stínu skandálu kolem českého premiéra Andreje Babiše a jeho syna. Britský The Independent pak podrobně popisuje okolnosti vedoucí k pádu komunistického režimu v Československu.

OBRAZEM: Situace je nadmíru výtečná. Prahou prošel karnevalový průvod

Trochu ve stínu mohutných demonstrací proti premiéru Andreji Babišovi (ANO) se konal v centru Prahy v sobotu 17. listopadu také satirický průvod masek s názvem Sametové posvícení. Akce skončila před šestou hodinou na náměstí Republiky ohňovou show. Sedmého ročníku se zúčastnilo zhruba 300 nadšenců v různých kostýmech a maskách.

Derby se blíží. Ještě před ním ukázali Slováci nový národní stadion

/FOTOGALERIE/ Už v pondělí se čeští fotbalisté střetnou v Edenu se Slováky o záchranu v B divizi Ligy národů. Ještě pár dní před tím ale právě z tábora našeho pondělního soupeře spatřily světlo světa fotografie nového národního stadionu.

AKTUALIZOVÁNO

Požár louky v Krkonoších se rozšířil až do Polska

V Krkonoších nad Labskou boudou na česko-polské hranici dnes vzplála louka na ploše přibližně 600 krát 600 metrů. Kvůli silnému větru se požár rychle rozšířil i na polskou stranu hor. Labskou boudu plameny neohrozily.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT