K postavě Jožina se ostatně zpočátku stavěl skepticky i sám Mládek. K námětu se dostal na podzim roku 1977 v tehdejším Gottwaldově, když popíjel s místním hudebníkem Zdeňkem Navrátilem. Okolo půlnoci už byli oba v náladě a Navrátil začal recitovat svou básničku o exhibicionistovi Jožinovi, který se potuluje po bažinách okolo obuvnických závodů a obnažuje se před dělnicemi. Téma Mládka nijak zvlášť neoslovilo, ale Navrátil si byl jistý, že by z toho byla dobrá písnička. Dokonce Mládkovi přislíbil, že když o Jožinovi napíše song, přiveze mu za to do Prahy demižon slivovice.

Pokud Mládek neslyšel na slovo Jožin, slyšel na slovní spojení "demižon slivovice". Jenomže natočit písničku o perverzním muži, který se v houští obnažuje před kolemjdoucími ženami, v době komunistické cenzury prostě možné nebylo. Mládek proto pro postavu Jožina z bažin vymyslel jiný příběh: z exhibicionisty se stala příšera, na kterou platí práškovací letadlo.

Ať už vykladači poezie vidí v Jožinovi parodii na klasické pohádky nebo alegorii na likvidací amerického brouka, sám Mládek podle svého vyjádření pro časopis Reflex chtěl, aby ta písnička "byla hlavně hodně stupidní". "Samozřejmě, že mě s ní v rozhlase vyhodili," usmívá se dnes Mládek. Song se mu podařilo protlačit teprve na desku u Pantonu, jehož šéfredaktor měl smysl pro humor. "Písnička se tak chytla, že jsem Zdeňku Navrátilovi vozil slivovici až do jeho smrti já," přiznal Mládek v Reflexu.

S nečekanou odezvou se Jožin z Bažin setkal také v zahraničí. Loni si ho dokonce všimla i americká kapela Metallica, která chtěla své fanoušky v pražské 02 Areně překvapit nějakým úderným českým hitem. Baskytarista Robert Trujillo si k všeobecnému překvapení vybral právě Jožina, který se na seznamu nabídnutých songů ocitl spíš jen tak z legrace. Sám Mládek o interpretaci svého hitu v metalovém podání ani nevěděl.