Napsal to také v e-mailu, který poslal vyšetřovatelům Interpolu v thajském Bangkoku. Dělá si z nich legraci? Těžko říct, zřejmě ano. Proč ale chce mít tolik potomků? „Možná, aby pro něj pracovali, možná je chce prodávat do ciziny,“ uvádí vyšetřovací verzi ředitel Interpolu v Thajsku generál Apichart Suribunya. „Každopádně jsem se s takovou kauzou ještě nikdy nesetkal.“

V BYTĚ PLNÉM ODPADKŮ

Případ Mitsutoki Shigeta začal na udání sousedů. Těm byl nápadný podnikatelův byt v Bangkoku, kde žilo devět dětí a jejich chůvy. Nedaleko od něj pak policie objevila další takový byt, tentokrát se sedmi Shigetovými dětmi. Ještě nedávno by to nejspíš nikoho nezarazilo. Thajská veřejnost je ale nyní rozrušená kauzou australského manželského páru, který odmítl převzít objednané dítě, protože má Downův syndrom (viz rámeček Bereme jen zdravé). Proto někdo upozornil na Shigetovu „množírnu“. Policisté v ní udělali prohlídku a robátka přesunuli do ústavů sociální péče, protože prý v bytě nebyly vhodné hygienické podmínky. Pokoje byly nezařízené, na podlaze se válely haldy použitých plen, krabic od kojenecké výživy a dalších odpadků. To je ale vlastně to jediné, co thajské úřady mohou proti muži použít. Zdá se totiž, že jinak má všechny své děti právně dobře „ošetřené“. Stejně jako několik dalších svých potomků v Kambodži a zřejmě i jiných asijských zemích - pátrání po dětech tokijského obchodníka probíhá například v Indii, Laosu, Hongkongu či Bangladéši. Policie všude tam prověřuje nemovitosti, které by mohly Japonci patřit a sloužit pro „chov“.

KUS ZA 500 DOLARŮ

Jak Mitsutoki Shigeta ke svým potomkům přišel? Způsobem v těchto zemích běžným, z normálu se vymyká jen jejich počet. Objednal si nezvyklou službu od jedné z řady „fertility clinics“, vlastně ústavů pronajímajících náhradní matky. To je zde velký byznys, ročně se tak narodí stovky miminek, které poté putují ke svým objednavatelům v některé bohaté západní zemi. V Bangkoku použil nadnárodní kliniku New Life, jejíž ústředí je mimochodem v Gruzii. Doručil vzorky svého semene, jimiž byly oplodněny najaté náhradní matky. Všechny mladíkovy děti, mezi nimiž byly čtyři páry dvojčat, přišly na svět císařským řezem.

Novorozeňátka si převzaly sjednané chůvy, jež o ně pečovaly ve dvou bytech v Bangkoku. Celkové náklady na „pořízení“ jednoho potomka prý byly asi 500 dolarů. Náhradní matky samozřejmě do rodného listu uvedly jako otce Mitsutoki Shigetu, nakonec z biologického hlediska otcem skutečně je. Dalším krokem byla Shigetova žádost, aby děti byly svěřeny výhradně do jeho péče. Ani tady nehrozily potíže - matky vždy souhlasily. Na základě rodného listu a dalších dokladů pak Japonec získával pro své maličké pasy, s nimiž je mohl kdykoli vyvézt ze země. Není však známo, že by nějaké dítě z Thajska, Kambodže či další země skutečně odvezl. Na to byly zřejmě ještě příliš malé.

VŠECHNO JE V POŘÁDKU?

Co bude dál s velkou Shigetovou „rodinou“? Jeden z Japoncových právníků Kong Suriyamonthon je přesvědčen, že všechny doklady potomků jsou v pořádku a Interpol nemá důvod, proč by je otci měl trvale odebrat. Nejspíš má pravdu, a pokud mladík nechá ve svých bytech v Bangkoku uklidit a trochu je vybaví, děti asi zpátky dostane. A to i přesto, že všechny matky úřadům lhaly - tvrdily, že jejich děti vzešly ze vztahu se Shigetou, s nímž se později rozešly. Kdyby totiž přiznaly, že jsou nájemné matky, úřady by jim miminka téměř jistě odebraly.

Thajským novinářům však jedna z matek - představila se jen jako Wassana - přiznala, že Japonce viděla pouze jednou a nepromluvili spolu ani slovo. Shigeta se jí ani nepředstavil, prý jednala jen s jeho právníkem. Právník Ratpratan Tulatorn tvrdí, že Shigeta má všechny své děti rád a podezření na případný prodej je nesmysl. „Vždyť pro ně například založil konta, na něž jim ukládá peníze,“ říká. „Copak by se tak choval obchodník s lidmi?“

Ředitelka kliniky New Life Mariam Kukunashvili se nad nezvyklým počínáním Japonce pozastavovala už loni. Prý ho oznámila thajským úřadům a Interpolu, ovšem nedočkala se žádné odpovědi. Mužové zákona se rozhoupali k akci až letos. Shigetu ale - zatím? - z ničeho neobvinili. Mladý multiotec už má však stejně jiné starosti. Hledá firmu, která by kvalitně zmrazila co nejvíc vzorků jeho spermatu. Obává se totiž, že až bude starý, jeho potence poklesne. Těžko by prý pak plnil svůj pevně daný plán: 10 až 15 dětí ročně. Pokud se japonský boháč s neobyčejným hobby dožije průměrného věku ve své zemi, mohlo by ho na poslední cestu vyprovodit 600 až 900 potomků.

Bereme jen zdravé Australští manželé David (56) a Wendy (56) Farnellovi letos vyvolali v Thajsku vlnu pobouření. Náhradní matka Pattaramon Chanbua (21) jim porodila dvojčata. Přesně podle smlouvy, již s ní uzavřeli. Australané si však odvezli pouze děvčátko. Chlapečka Gammyho nechali Pattaramon, protože trpí Downovým syndromem! Manželé Farnellovi ovšem tvrdí, že jim matka odmítla devítiměsíčního hošíka vydat, neboť se obávala, že by ho doma dali do ústavu… V reakci na skandály s náhradními matkami thajské úřady nyní pečlivě kontrolují „vývoz dětí na zakázku“ ze země. Na letišti v Bangkoku už tak zabavily přinejmenším osm dětí.