V Africe je obřízka běžná  nejen u muslimů, ale také mezi některými kmenovými společnostmi, jako například u Masajů. Podle názorů odborníků se tento barbarský zvyk datuje až do antiky; v Egyptě se našly mumie s obřezanými genitáliemi.

Raději ano a s osvětou, než tajně

Když jsem se poprvé dozvěděla, ze v Somálsku se také obřezává, myslela jsem si, že somálské dívky tím budou poznamenané, že budou smutné, deprimované a nekomunikativní. Ale pravý opak se ukázal být pravdou. Jedna matka mi dokonce vyprávěla, že dívky se na obřízku těší – podstoupí ji téměř každá Somálka a ty mladší se už nemohou dočkat, až na ně přijde řada.

Světové mínění mezi zasvěcenými  je jednoznačně proti obřízce, ale svět se naučil příliš netlačit, neboť by obřízku pouze zahnal do ilegality; obřízka je tak silnou součástí somálské kultury, že by se stejně dělala tajně.

Tak se vymyslel plán osvěty. Západní organizace, jako například Unicef, provádějí kurzy pro tradiční porodní báby, které  zároveň slouží jako obřezávačky, a školí je v tom, jak je obřízka škodlivá, jak ženy a dívky ponižuje a jak je to nadosmrti nejen zohaví, ale může způsobit i hluboké psychologické rány. A protože je obřízka stále žádaná, naučily porodní báby  obřezávat  pouze symbolicky – jedno malé škrábnutí do genitálií, teče troška krve a hotovo.

Krev, krev a zase krev

Ovšem jak to vše vysvětlit mužům, kteří chtějí svoji nevěstu jen a pouze obřezanou a tudíž mít jistotu, že nebude mít roupy a toulat se za jinými? Nevěří, že dívka, která není obřezaná, je pannou. Přitom při  té nejhorší formě obřízky, které se říká infibulace, je dívce odříznuta většina sexuálních orgánů – klitoris i velké a malé stydké pysky.  Aby měli muži úplnou jistotu, na svatební noc si přivedou porodní bábu, aby dívku, už jednou obřezanou a pak ještě pro jistotu sešitou tak pevně, že sex doopravdy mít nemůže, zase rozřízla. Krev a zase krev.

A infekce. Jak zajistit hygienu v podmínkách, ve kterých většina Somálek žije? Nemožné. Rána po obřízce se většinou pouze spíchne trnem z akácie, dívce se svážou nohy a ona čeká, až se rána časem zahojí. Nechá se jí pouze malý otvor na menstruační krev a moč.  Když dívky přežijí obřízku i infekce, mohou nastat další problémy při porodu. A v Somálsku většina žen  rodí doma, v chatrči, na zemi. Někdy i s porodní bábou, ale nikdy s doktorem. Porodní báby sice mohou být zkušené, ale nemají žádné lékařské vzdělání. Když nastanou komplikace, žena často nemusí přežít.

Žena s velkým Ž

Od mé velice dobré známé, Edny Adan, zakladatelky Nemocnice pro matky a děti v Hargeise, hlavním městě mezinárodně neuznaného Somálilandu, vím, že cesta ke zlepšení bude velmi dlouhá a trnitá. Tradice, nedostatek vzdělání všeobecně, ale hlavně mezi ženami, a tragická chudoba stoji rychlým změnám v cestě.

Ale Edna se nevzdává. Bouří proti zabedněnosti, proti obřízce, jezdí po světě, dělá osvětu doma, hledá pomoc pro nemocnici, kterou z velké části vystavěla ze svých vlastních peněz uspořených z platu Světové Zdravotnické Organizace, pro kterou léta pracovala v Džibuti. Školí zdravotní sestry (které jí pak často, dobře vyškolené, vyfouknou zahraniční nevládky nabízející vyšší plat), a ani na minutu se nezastaví. Akorát už není ministryní ve vládě. Tento post opustila, aby se mohla plně věnovat své nemocnici. A to, ve svých 74 letech, je nejen samo o sobě úžasné, ale je i velkou inspirací a nadějí pro budoucí generace Somálek.

Edna Adan se nevzdává. Nemocnici, která šíří osvětu mezi somálskými ženami vybudovala z části ze svých peněz. FOTO: Líba Taylor