Nabídka z říše snů

Mnozí ho díky inteligentnímu humoru považují za nástupce Wericha, Suchého nebo Šimka. Na jevišti se natrvalo usadil už v 19 letech, kdy při studiu pedagogické fakulty s kamarády založil ostravské divadlo Pod okapem. Mladí a vtipní hoši, mezi nimiž byl třeba pozdější slavný rozhlasový moderátor Tomáš Sláma nebo komik Jiří Wimmer, brzy přilákali do hlediště fascinované fanynky. Představení hltala i středoškolačka Hana Pavloušková, do které se Luděk zamiloval a v roce 1966 si ji vzal za ženu. Netrvalo dlouho a dostal nabídku snů. Jiří Suchý ho pozval do Semaforu, tehdy nejslavnějšího divadla.

Nekudovi se odstěhovali do Prahy, Hana začala pracovat v televizi a její muž kromě vystupování v Semaforu, moderoval v rádiu, skládal písně a později se stal i zpěvákem skupiny Plavci a uznávaným konferenciérem. Nejvíce ho ale proslavil televizní kabaret s názvem Sešlost, který se začal vysílat v roce 1980.

Na svou dobu šlo o nezvykle pokrokový pořad. Nehrála tam dechovka ani netančil balet. Luděk si do něj se svým kolegou Jiřím Císlerem také nezval okoukané hosty z „první ligy", ale vybíral ty méně známé, ale o to zajímavější.

Lékaři udělali chybu

Ve většině z 11 odvysílaných dílů s oblibou žertoval na účet režimu, ale scénář ke 12. dílu byl už zřejmě příliš silnou kávou. Cenzura jej zamítla jako politicky nepřípustný, což Luděk nesl velmi těžce. „Domů přišel silně rozčilený, najedli jsme se a on pak šel k sousedovi, aby se mu svěřil," popsala tragický den jeho žena Hana.

Zanedlouho zazvonil u Nekudů telefon, volala Luďkova kolegyně z televize a chtěla s ním mluvit. Hana pro manžela zašla, ale ten nechtěl o nikom z televize ani slyšet. Když svůj žal dostatečně utopil v alkoholu, zamířil potácivou chůzí do svého bytu. Přitom ale patrně kvůli nešťastné náhodě zakopl a spadl ze schodů. Při pádu si přivodil vážné poranění hlavy. Skončil v nemocnici, kde se z bezvědomí nejprve probral, ale po několika dnech se jeho stav opět prudce zhoršil a po pěti dnech na lůžku zemřel. Až při pitvě lékaři zjistili, že jeho poranění lebky bylo vážnější, než si mysleli. Nárazem si způsobil i lehké krvácení do mozku, které bylo příčinou smrti.

(tom)