Když jste pořádně nastydlí, nejlepší je zalézt pod peřinu. Jenže chřipky se přecházejí také v Hollywoodu. Talia Shire musela před kameru, i když jí nebylo dvakrát dobře. Paradoxně díky tomu málem získala nejcennější hereckou cenu.

Strach z protekce
Její rodiče patřili do skupiny italských přistěhovalců, která v New Yorku obývala celou čtvrť. A že byli na původ jaksepatří pyšní, svědčí i to, že matka jako oficiální křestní jméno používala slovo Italia. S manželem Carminem, který pracoval jako muzikant a skladatel, měla tři děti. Neméně zajímavé bylo i rodinné příjmení. Coppola je dnes ve světě filmu pojem. Slavný režisér Francis Ford se narodil jako druhý v pořadí a Talia je jeho o sedm let mladší sestra.

Byl to právě Francis, který mladšímu sourozenci umetl cestu ke slávě. Svěřil jí roli ve svém filmu Kmotr. Zprvu se bál, aby ho nenařkli z protekce, ale jeho předsevzetí vzalo zasvé. Kromě sestry obsadil i rodiče a oba své syny. Nakonec nikdo neprotestoval, protože „rodinný podnik" posbíral 11 oscarových nominací a následoval neméně úspěšný druhý díl.

Tragická zpráva
Talia se v roce 1970 vdala za skladatele Davida Shireho (*1937) a o pět let později se jí narodil syn Matthew. Není divu, že nebyla příliš nadšená, když krátce poté dostala nabídku na film Rocky, kde měla hrát přítelkyni Sylvestera Stalloneho. Roli postupně odmítla Susan Sarandon i Bette Midler, a tak novopečená maminka nakonec kývla.

Při natáčení se štáb potýkal s nedostatkem času i peněz a Talia musela do práce, i když měla chřipku. Díky tomu vznikla půvabná líbací scéna, kdy coby stydlivá dívka neustále uhýbá boxerovým pokusům o sblížení. Ve scénáři nic takového nebylo a nikdo zprvu netušil, že se Talia jen snaží nenakazit hereckého kolegu. Rocky se každopádně stal velkým hitem a Talia se dočkala další nominace na Oscara.

V roce 1980 se její manželství definitivně rozpadlo. Už dlouho předtím se netajila, že má za manžela náhradu, o 12 let staršího producenta Jacka Schwartzmana. Dokonce s ním otěhotněla a syna Jasona porodila jen měsíc poté, co se rozvedla. Za další tři měsíce si milence vzala za muže a v roce 1982 se jim narodil další syn Robert.

Péče o rodinu ji plně vytížila, takže kromě dalších filmů o Rockym se v 80. letech v jiných projektech téměř neukázala. Založila alespoň produkční společnost, která se mimo jiné podílela na „trucbondovce" Nikdy neříkej nikdy (1983).

Když se počátkem 90. let začala její kariéra zase rozjíždět, přišla zdrcující zpráva. Manžel onemocněl rakovinou slinivky a v roce 1994 zemřel. Talia od té doby žije sama a věnuje se herectví dříve než kdykoli předtím. Jak vypadá, vidíte níže…

Talia Shire