Z technického hlediska jde o olejomalbu na topolovém dřevě o rozměrech 77 krát 53 centimetrů. Ze všech ostatních pohledů jde o obraz, který od svého stvoření nepřestává fascinovat odborníky i laiky. Mona Lisa od italského všeuměla Leonarda da Vici si přesto svá tajemství stále pečlivě střeží.

Dodnes se třeba se stoprocentní jistotou neví, kdo na obrazu je. Podle oficiální verze jde o Lisu del Giocondo, manželku florentského kupce Francesca. Zmiňuje ji první Leonardův životopisec Giorgio Vasari a tuto verzi podpořil i objev knihovníka německé univerzity v Heidelbergu Armina Schlechtera. Ve druhé polovině minulého století našel na okraji knihy florentského úředníka z října 1503 rukopisnou poznámku, kde se píše, že Leonardo právě pracuje na třech malbách, z nichž jedna je portrét Lisy del Giocondo. Pozdější výzkumy ale toto tvrzení zpochybnily.

Klenot zmizel

Jisté je pouze to, že da Vinci portrét vytvořil v letech 1503 – 1506 a měl k němu velmi zvláštní vztah. Odmítal se ho vzdát a měl ho u sebe i v roce 1516, kdy opouštěl Řím a mířil na pozvání krále Františka I. do Francie. Před svou smrtí pak obraz panovníkovi prodal za poměrně vysokou částku 4000 zlatých dukátů. Obraz byl nejprve na zámku Fontainebleau, pak ve Versailles a od roku 1793 uchvacoval návštěvníky v nově otevřeném Louvru, odkud si ho do své ložnice půjčil Napoleon.

Dalších téměř 100 let pak obraz pokojně spočíval v galerii, ale v roce 1911 ho někdo ukradl. Dva roky po něm nebylo ani vidu ani slechu. Tisíce lidí proudily do muzea jen proto, aby viděly prázdné místo. Francie byla v šoku, ředitel Louvru rezignoval. V souvislosti s krádeží policie vyslýchala i básníka Guillauma Apollinaira a malíře Pabla Picassa. Marně.

Stopa po ztraceném obrazu se nečekaně objevila až v listopadu 1913, kdy majitel obchodu s uměleckými předměty ve Florencii Alfredo Geri dostal dopis z Paříže, ve kterém mu kdosi Monu Lisu nabízel. Obchodník si myslel, že jde o vtip, přesto dopis ukázal řediteli známé florentské galerie Uffizi, který se s anonymem spojil a slíbil mu, že obraz koupí. Muž jménem Vincenzo Peruggia dílo skutečně přivezl. Když šéf galerie zjistil, že jde s největší pravděpodobností skutečně o originál, vyrozuměl policii, která Vincenza brzy vypátrala a obraz našla u něj v bytě schovaný za kamny.

Při vyšetřování vyšlo najevo, jak byla krádež jednoduchá. Tehdy devětadvacetiletý natěrač a tapetář Vincenzo pracoval na opravě Louvru, který byl na několik dní uzavřen. V pondělí ráno obraz jednoduše sundal, schoval pod plášť a odešel. Pracovníci galerie na vše přišli až druhý den.

Vincenzo tvrdil, že jeho motivem byla snaha o navrácení obrazu Itálii. Za svůj čin byl odsouzen na pouhých sedm měsíců vězení. Pak se vrátil do Francie, kde si otevřel obchod s barvivy.

Ona je muž!

Pracovníci Louvru pravost obrazu pro jistotu zkontrolovali pomocí rentgenu, přičemž přišli na další velkou záhadu. Ukázalo se, že Mona Lisa měla dříve vousy a později byly přemalovány. To vedlo k domněnce, že původně šlo o Leonardův autoportrét malovaný podle odrazu v zrcadle. Je známo, že této technice se umělec skutečně věnoval. Tato myšlenka je dodnes velmi živá. Italští archeologové nyní dokonce chtějí exhumovat Leonardovy ostatky a podle lebky rekonstruovat jeho skutečnou podobu, aby se ukázalo, že je Moně Lise nápadně podobný. Má to ale háček. Leonardův hrob je sice na zámku Amboise v údolí řeky Loiry, ale není jasné, zda ostatky uvnitř skutečně patří renesančnímu géniovi. Kaple, kam byl Leonardo po smrti uložen, byla ve vřavě velké francouzské revoluce zničena a tělo se ztratilo. Údajně se ho podařilo najít až roku 1874. Jejich pravost ale stále není stoprocentně potvrzena.

Záhadné znaky

S další fantastickou teorií nedávno přišel italský vědec Silvano Vincetti. V levém oku Mony Lisy se prý nachází písmeno S a v pravém písmeno L. Pod klenutým mostem na pozadí obrazu se zase skrývají číslice 7 a 2. Symboly nejsou prostým okem viditelné, jsou velmi malé, namalované tenkým štětcem. Že by skutečně existovala šifra mistra Leonarda?

Vincetti na svůj objev nepřišel v Louvru, ale ve speciálním ústavu, kde jsou slavné obrazy naskenované ve velmi vysokém rozlišení. To vědci umožnilo detailní prohlídku díla.

Písmeno L podle Vincettiho znamená Leonardo a S by mohlo být odvoláním na ženu z dynastie Sforzů, která tehdy vládla v Miláně. Tím by se otřásla v základech teorie o tom, že na obraze je zpodobněna Lisa del Giocondo.

Číslice 7 a 2 mají podle Vincettiho spoustu mystických významů v judaismu i křesťanství. Může jít třeba o symboliku stvoření světa nebo odkaz na dualitu muže a ženy. „Leonardo nedělal nic náhodně," prohlásil Vincetti.

Další vědci ale nabízejí prozaičtější vysvětlení. Most v pozadí je prý Ponte Gobbo, který v roce 1472 zničila povodeň, takže číslice 7 a 2 pouze odkazují na tuto událost. Jiní ale tvrdí, že most na obrazu je zcela smyšlený.

Tvář je ochrnutá

Mnohým nedává spát ani zvláštní výraz Mony Lisy. V roce 2006 přišli kanadští badatelé s domněnkou, že žena na obrazu je těhotná nebo těsně po porodu. Na malbě prý původně měla přes obličej lehký šátek, který tehdy nosívaly florentské rodičky.

Profesor anatomie Vito Franco z palermské univerzity zase tvrdí, že v obličeji jsou jasně patrné znaky hromadění mastných kyselin, které způsobilo velké množství cholesterolu. Také předpokládá, že se v pravém oku ženy nachází nezhoubný nádor z tukové tkáně.

Kalifornský lékař Kedara Ardour se pro změnu zaměřil na podivně strnulý úsměv. Prý jde o následek ochrnutí tváře zvaného Bellova paralýza. Marylandský zubař Joseph Borkowski si zase myslí, že podivný tvar rtů a poklesávající koutky způsobil fakt, že modelka neměla přední zuby.

Se svou trochou do mlýna přispěchali i psychologové. Leopold Bellak z newyorské univerzity dospěl k závěru, že šlo o velmi smyslnou ženu s nedostatkem sebekontroly, která flirtovala doslova na potkání.

Připomeňme ještě zjištění umělce Rona Piccirilla z amerického Rochesteru, který si při pohledu ze strany všiml, že na obrazu jsou skrytě namalovaná zvířata. V pozadí portrétu je prý vidět tvář opice, hlava lva a krokodýla.

Minulý týden se ve Florencii podařilo najít údajné ostatky skutečné Lisy del Giocondo (Šíp informoval). Vypadá to, že živo kolem Mony Lisy bude i nadále.

Tomáš Mrzena

Život mistra Leonarda

*Narodil se v roce 1452 u italského města Vinci jako nemanželský syn notáře Piera.

*O jeho mládí se nedochovaly žádné zápisy. Prý byl příjemného vzhledu a tak silný, že mohl ohýbat železné pruty.

*V dalších letech se projevil jako vynikající malíř, sochař, stavitel, astronom a vynálezce.

*Působil hlavně ve Florencii a Miláně.

*Zemřel v roce 1519 na zámku v Clouxu ve střední Francii. Příčina jeho skonu není zcela jasná, spekuluje se o syflisu, tuberkulóze, ale také otravě.

*Navrhl princip bagrů, odstředivky, dmychadla, vrtáků, kolesového parníku, letadla, vrtulníku, padáku, potápěčského úboru, šlapacího soustruhu, tiskařského lisu nebo tkacího stroje.

*Většinu jeho vynálezů se podařilo sestrojit až v 19. a 20. století.

*Zachovalo se 3500 svazků Leonardových rukopisů a náčrtků. Většina textů je šifrovaná. Jejich výzkum není stále ukončen.

Mona Lisa má dvojče

V madridském muzeu Prado opatrují jako oko v hlavě obraz, o němž se tradovalo, že jde o první kopii slavného portrétu. Malbu dívky, která se Moně Lise nápadně podobá, podle všeho vytvořil Leonardův učeň, pravděpodobně souběžně se svým mistrem. Dokonce je možné, že oba malovali stejnou ženu. Výrazněji se liší pouze pozadí. Nyní se o obrazu nemluví jako o kopii, ale jako o dvojčeti Mony Lisy.

Proč je obraz tak jedinečný?

*Na svou dobu měl řadu netypických prvků. Zobrazení celé horní poloviny těla se do té doby nepoužívalo, běžné byly buď celé postavy, nebo busty.

*Malba není ani z profilu ani z anfasu.

*Udržuje s divákem oční kontakt.

*Pozadí je rozostřené, v tehdejších malbách bývalo vše stejně ostré.

*Vysoká anatomická věrnost.

*Do té doby nevídané detaily, např. tkanina šatů.

*Fascinující je i technická úroveň. Až moderní věda odhalila, že dokonalého tónování Leonardo docílil nanášením desítek velmi tenkých vrstev malby.

*Některé vrstvy jsou tenké jen jeden až dva mikrometry.

*Na některých místech experti odhalili až třicet vrstev.

*Podobná technika zvaná sfumato byla tehdy běžná, ale Leonardo ji dovedl k naprosté dokonalosti.

Zajímavosti

*Z obrazu byla kdysi odříznuta dvojice sloupů terasy, které původně postavu rámovaly.

*Krajina za Monou Lisou je fantaskní, horizonty z levé a pravé strany jsou na výrazně rozdílné úrovni a je fyzicky nemožné, aby se za zády mohly spojit.

*Od znovunalezení v roce 1913 se obraz za hranice Francie podíval jen dvakrát. V roce 1963 byl vystaven v New Yorku a v roce 1974 v Japonsku a Sovětském svazu.

*Poté vedení Louvru rozhodlo, že obraz už nikdy neopustí Francii.