Před kamerou se poprvé objevil v devíti letech. Následoval příkladu o tři roky staršího bratra Kyla, který účinkoval v řadě reklam a epizodních rolí. Barretovi se práce zalíbila, a protože rodiče Kent a Kathy nebyli proti, začal obcházet konkursy. Vyrůstal v Los Angeles, Mekce filmového průmyslu, takže na první příležitost nečekal dlouho. Dostal menší roli v romantické komedii Polib mě na rozloučenou, kde hrála Sally Field a Jeff Bridges. Barret se osvědčil, a tak následovaly další filmy. Objevil se i v jedné epizodě seriálu Knight Rider.

Vstup do církve

Hvězdu první velikosti z něj ale udělal až Nekonečný příběh, v němž hrál hlavní roli. Několik let se vezl na vlně nebývalé popularity, účinkoval ve známých sci-fi filmech Zámotek (1985) a D.A.R.Y.L. (1985). Jeho kariéra ale postupně upadala. Definitivní konec nastal v roce 1989, kdy šestnáctiletý Barret vstoupil do scientologické církve a radikálně změnil život. Přestože za své role dostal několik ocenění, filmovému světu dal sbohem a vrhl se na alternativní způsob života. Proto se neobjevil v pokračování Nekonečného příběhu, které vzniklo ve stejném roce.

Pokud byste Barreta potkali dnes, nejspíš byste se mu obloukem vyhnuli. Chodí zarostlý, s vlasy a vousy téměř po pás. Dětskou hvězdu byste v něm nepoznali ani náhodou. Nejde ale o žádného šílence nebo bezdomovce, Naopak i nyní je velmi úspěšný v tom, co dělá.

Mistr dávné techniky

Vždy se zajímal o fotografování, a když opustil svět filmu, začal se mu věnovat naplno. Nyní platí za jednoho z největších odborníků v USA, přednášel dokonce na vysoké škole v Los Angeles. Jeho specialitou je zejména woodburytypie, což je fotografická technika vynalezená v 19. století. V současnosti existuje na světě jen několik lidí, kteří ji ovládají na špičkové úrovni, a Barret je jedním z nich. Za svá díla dostal řadu ocenění, uspořádal několik výstav a v roce 2007 napsal o woodburytypii knihu.

Díky fotografii se oklikou vrátil i do světa filmu. Vytváří unikátní rekvizity pro natáčení reklam a jeho díla se objevila také ve filmu Návrat do Cold Mountain (2003).