První doušky slávy okusila už ve čtyřech letech. Krátce poté shlížela z mýdel, hrnečků, knih nebo vystřihovánek. Panenky měly její obličej, vydělávala desítky tisíc dolarů měsíčně, což byla suma, o které se jejím rodičům nikdy nesnilo.

Stud a bankrot

Jak už to v Americe bývá, její původ byl dost pestrý. Kořeny měla v Anglii, Německu i Nizozemí. Otec George pracoval jako řadový úředník v bance v kalifornské Santa Monice, jeho žena Gertruda pečovala o domácnost. Měli dva syny a 23. dubna 1928 se jim narodila vytoužená holčička Shirley. Sotva se naučila chodit, maminka ji vedla k tanci a zpěvu. Už ve třech letech ji přihlásila do umělecké školy a vlásky jí začala každý večer natáčet do prstýnků podle tehdejší hvězdy němých filmů Mary Pickford. Snaha se vyplatila.

Dívenky s tváří andílka si všiml filmový režisér Charles Lamont a pozval ji na kamerovou zkoušku. Když na Shirley poprvé namířili reflektor, schovala se za piáno, ale po chvíli naléhání vkročila do kuželu světla a obrazně řečeno z něj nevystoupila dalších dvacet let.

Už ve čtyřech letech měla profesionální smlouvu. Vystupovala v komediálních skečích, v nichž děti oblečené jako dospělí satiricky komentovaly dění ve společnosti. Shirley ale brzy strhla veškerou pozornost na sebe. V rozletu ji nezastavil ani bankrot filmového studia v roce 1933. Producenti z jiných firem se o ni málem poprali. V roce 1934 si zahrála v 11 filmech a na udílení Oscarů získala speciální minisošku.

Zneužívané dítě?

Matka se jí starala o garderobu, otec se stal jejím agentem a správcem financí. A tak to šlo rok za rokem. Začátkem 40. let měla dívenka na kontě téměř pět desítek filmů a statisíce dolarů na účtu. Lidé z ní doslova šíleli. „Možná to bylo tím, že ve 30. letech se USA ocitly v krizi a lidé potřebovali rozveselit. Tak se zamilovali do dítěte a do psa," přemýšlela Shirley. Tehdy totiž patřila s vlčákem Rin Tin Tinem k nejpopulárnějším osobnostem.

Ozývaly se ale i kritické hlasy, podle nichž rodiče své dceři ukradli dětství. Shirley zaujala i malíře Salvadora Dalího, který ji zvěčnil na jednom obrazu. Nebylo to ale nic pěkného. Její tvář namontoval na tělo červené lvice s ňadry a drápy, která leží mezi kostmi a nad ní poletuje upír. Dílo mělo poukazovat na sexualizaci dětských hvězd Hollywoodu. Rodiče ale vždy tvrdili, že dceru nevyužívají, naopak ji chrání před nástrahami hvězdného světa.

Vleklý rozvod

Poprvé se zamilovala v patnácti letech. Jejím vyvoleným se stal o sedm let starší voják John Agar. V roce 1945 uspořádali velkou svatbu s 500 hosty a krátce poté se Shirley stala matkou dcery Lindy. Ani to jí nezabránilo v návratu k filmu. S manželem, který se zhlédl v herectví, natočila dva filmy, ale tím jejich soužití skončilo. V roce 1949 podala žádost o rozvod.

Nebylo to ale tak jednoduché, oba rodiče chtěli Lindu do péče. Soudní tahanice trvaly více než rok a chvílemi to vypadalo, že herečka o dceru přijde. Manžel poukazoval na její hektický a neuspořádaný život. Nakonec ale soudce nechal Lindu u matky. V době, kdy byla Shirley konečně rozvedená, už čile randila s Charlesem Aldenem Blackem (*1919), dalším vojákem z povolání a k tomu jedním z nejbohatších mladých mužů v Kalifornii. Vzala si ho pouhých jedenáct dní po rozvodu s Agarem a tentokrát se svatba konala jen v nejužším rodinném kruhu. Na stejný den si tehdy 22letá Shirley přichystala ještě jedno překvapení. Veřejně oznámila, že končí s hereckou kariérou. Byla ve věku, kdy se jiní teprve škrábou na vrchol, ona ale měla pocit, že publiku už dala vše.

Máte rakovinu!

Odstěhovala se do Washingtonu, ale sen o klidném životě po boku milujícího partnera se opět nekonal. Charlese povolali do korejské války, odkud se domů vracel jen na skok. Přesto v roce 1952 přivedla na svět syna Charlese a o dva roky později dceru Lori. Bývalá dětská hvězda zůstala v domácnosti ve snaze poskytnout potomkům útulnější a klidnější domov, než měla sama. S Charlesem se jí to nakonec podařilo. Žila s ním až do jeho smrti v roce 2005 a čelila několika těžkým chvílím. Ta nejhorší přišla v roce 1972, kdy onemocněla rakovinou prsu. Nad smrtelnou nemocí ale zvítězila a byla jednou z prvních celebrit, které se nebály veřejně přiznat, že kvůli léčbě přišla o část prsu.

Když děti odrostly, uplatnila půvab a popularitu v politice. V roce 1967 kandidovala za republikány do Kongresu. Neuspěla, a tak začala svou zemi zastupovat v OSN. Díky tomu se v srpnu 1968 ocitla v Praze, kde zažila okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Od té doby měla pro těžce zkoušenou zemi v srdci Evropy slabost. Když jí začátkem roku 1989 nabídli místo velvyslankyně v Praze, nezaváhala. A opět se potvrdilo, že její příjezd znamená předzvěst důležitých událostí v našich dějinách. Jako velvyslankyně zažila sametovou revoluci i rozdělení státu. Domů se vrátila v roce 1993.

Když nedávno skonala ve svém kalifornském domě obklopena nejbližšími, filmový i politický svět přišel o mimořádně charismatickou osobnost.

Co ještě nevíte

*Hitem se staly i písně, které nazpívala pro film. Songu, jenž zazněl ve filmu Zářící oči (1934), se prodalo půl mili-onu kopií.

*Od ukončení herecké kariéry se před kameru vrátila jen jednou. V roce 1958 účinkovala v rodinném seriálu Shirley Temple´s Storybook.

*Od roku 1960 má hvězdu na hollywoodském chodníku slávy.

*V letech 1974 - 1976 zastávala post velyslankyně v Gha-ně.

*Je po ní pojmenovaný známý nealkoholický koktejl.

*Získala několik čestných doktorátů, například na Univerzi-tě Santa Clara nebo College Notre Dame.

*Americký filmový institut ji zařadil na 18. místo v seznamu největších ženských legend všech dob.