Mrcha, která si nic jiného nezasloužila, nebo citlivá žena, jež doplatila na svou krásu a touhu po skutečné lásce? Herečka je slavná i dlouho po své tragické smrti. Její maminka by měla radost.

Cesta k bohatství

Maria Zacharenková utekla ve 30. letech minulého století z Ukrajiny a s manželem Nikolajem se usadili v San Francisku. Neuměli jazyk, takže se zprvu protloukali, jak se dalo. Postupně se jim narodily tři dcery, Olga, Natalie a Lana. Když se prostřední z nich ve svých čtyřech letech náhodou dostala k miniaturní roli holčičky se zmrzlinou ve válečném filmu Happy Land, maminka si usmyslela, že tudy vede cesta k bohatství, a rozhodla se z Natalie udělat hvězdu. Rodina se přestěhovala do blízkosti Hollywoodu a matka Natalii změnila příjmení na Woodová podle tehdy slavného režiséra Sama Wooda. Přesto se dívenka další role dočkala až o tři roky později. Od té doby jí ale přicházela jedna nabídka za druhou. Když jí bylo devět let, diváky okouzlila v pohádkovém filmu Zázrak v New Yorku.

Z dětské hvězdičky vyrostla mladá a velmi žádaná herečka, která se objevila v Rebelovi bez příčiny po boku Jamese Deana. Za tuto roli se dočkala i první nominace na Oscara.

Rozvod a deprese

V 18 letech potkala svého osudového muže. A to doslova. Vztah s hercem Robertem Wagnerem, který byl o osm let starší, se prolínal celým jejím životem až do tragického konce. Natalie se nikdy netajila tím, že Robert byl jejím idolem už v rané pubertě. Vzali se po roční známosti, ale jejich manželství skončilo krachem po pěti letech. Vztahu neprospělo Robertovo žárlení a také veřejná šuškanda o jeho nevěře, ještě ke všemu homosexuální.

Do vztahu se také vměšovala Maria, která dceři kladla na srdce, aby rozhodně neotěhotněla, protože by to ohrozilo její kariéru.

Dívka však po dítěti velmi toužila. Přála si ho mít s mužem, o němž snila ještě jako dítě. Po rozvodu zbyly z růžového snu jen cáry. Začala se potýkat s psychickými potížemi a jízdenkou zpět do normálního života se jí staly léky na depresi.

Přesto její filmová kariéra dál strmě stoupala. Stala se jednou z nejkrásnějších žen Hollywoodu. Měla milostné pletky s celou řadou známých mužů, jmenovat lze třeba Franka Sinatru, Dennise Hoppera, Michaela Cainea, Warrena Beattyho nebo Elvise Presleyho.
Jak to tak bývá, ze slávy a trvalého zájmu veřejnosti se jí nakonec zamotala hlava. V roce 1966 se pokusila o sebevraždu. Spolykala prášky a skončila v nemocnici. Tři roky se pak dávala dohromady a na filmování zanevřela.

Zpět ji přivedl až její manažer Richard Gregson (*1930), který si ji v roce 1969 také vzal. Zanedlouho se jim narodila dcera Nataša a vypadalo to, že vše už bude jen krásné. Nebylo. Za rok se provalila Richardova nevěra se sekretářkou a po dvou letech manželství následoval rozvod.

Tehdy se na scéně opět objevil Robert a Natalie zjistila, že její srdce stále bije jen pro něj. Několik měsíců po rozvodu s Richardem se podruhé vdala za Roberta. Krátce poté mu porodila dceru Courteney Brooke. Kvůli její výchově se na čas opět vzdala herecké kariéry. Když už to vypadalo, že se konečně usadila, přišla ona osudná noc.

Erotické dusno na lodi

Na Den díkůvzdání roku 1981 pozvala spolu s manželem na rodinnou jachtu Splendour (Nádhera) kolegu Christophera Walkena, s nímž právě natáčela sci-fi Brainstorm. Na 17 metrů dlouhé lodi s nimi byl ještě kapitán Dennis Davern.

Pohodová plavba kolem ostrova Catalina v Kalifornii se ale změnila v drama. V noci na 30. listopadu skončila Natalie v chladném moři a utonula. Co přesně se na lodi a mezi její posádkou stalo, je dodnes zahaleno rouškou tajemství.

Poslední večer Natalie s Richardem a Christopherem večeřela v přístavní restauraci. Jak vypověděli číšníci, nosili jim jednu lahev šampaňského za druhou. Také si všimli, že Natalie přes manželovu přítomnost s Christopherem otevřeně flirtovala. Podle všeho večírek pokračoval také na lodi. Když kapitán dvacet minut po půlnoci dělal poslední obhlídku lodi před spaním, všiml si, že chybí jeden z gumových člunů. Hodinu po půlnoci zalarmoval pobřežní stráž.

Příliš mnoho otazníků

Nataliino tělo objevil vrtulník až v půl osmé ráno. Plavalo na hladině obličejem dolů asi 200 metrů od jachty. Její člun se našel o dalších zhruba 200 metrů dál. Natalie na sobě měla noční košili a přes ni přehozenou bundu.

Vyšetřování neprokázalo, že by na hereččině smrti měl někdo podíl. Na jejím těle se nenašly žádné stopy po násilí, dokonce ani nebyla příliš opilá. V krvi měla jen 0,14 promile. Podle oficiální verze šlo o nešťastnou náhodu.

Kam ale jela uprostřed noci? Proč po pádu do vody nekřičela o pomoc? Robert ani Christopher se o neštěstí nechtěli dlouhá léta bavit. V roce 2011 však hradbu mlčení prolomil kapitán Davern. Krátce před Nataliiným zmizením byl svědkem scény, kterou ztropil Robert. „Co chceš dělat? Vyspat se s mojí ženou?" křičel prý na palubě lodi na Christophera. Vzápětí odešel do podpalubí, kde se ještě chvíli hádal se svou ženou.

Úřady případ znovu otevřely s podezřením na vraždu, ale v roce 2013 ho opět zastavily bez konkrétního výsledku. Vypadá to, že se nad záhadou definitivně zavřela voda.

Co ještě nevíte

* Už jako malá holčička se málem utopila. Od té doby měla z vody až panický strach.

* Na Oscara byla nominovaná celkem třikrát. Ani jednou ho ale nezískala.

* Hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu dostala až v roce 1986.

* Její o osm let mladší sestra Lana se rovněž stala úspěšnou herečkou.

* Matka Maria zemřela na zápal plic v roce 1998.