Její závěry potvrzují také zahraniční studie. Článek na webu PubMed, který sdružuje vědecké citace a abstrakty odborných článků, shrnul výsledky 22 studií týkajících se přítomnosti starších dětí u porodu. Všechny ukázaly, že děti i rodiče takový porod hodnotí pozitivně. Studie ovšem nezkoumaly dlouhodobé efekty. Ukázaly však, že v krátkodobém horizontu děti nepociťovaly žádné trauma ani nepohodu.

Třaskavé téma a výkřiky o traumatu

Porody za přítomnosti sourozence nejsou sice časté, ale přesto k nim dochází i v České republice. A nejedná se pouze o porody domácí. Se sourozencem u porodu nemají problém ani některé české porodnice. Ženy se s nimi ale z obav z odsouzení příliš nechlubí.

„Sourozenec u porodu je nyní takové třaskavé téma. Většinová společnost na to často nahlíží velmi negativně,“ vysvětluje dula Kateřina Černá. Děti podle ní vnímají porod jako přirozený proces, na který jsou dopředu připraveny.


Nahrává se anketa ...

„Moc bych si přála, aby lidé byli více respektující a otevření k tomu, že tak jak to mám já, to nemusí mít někdo jiný a není na tom nic špatného, nesoudit se navzájem a respektovat ostatní,“ vzkazuje čtenářům dula Kateřina Černá.

S negativními reakcemi na internetu se setkala například maminka Katarína M., která k porodu plánovala vzít starší dceru.

„Když jsme doma otevřeli téma přítomnosti dcery u porodu, tak jsem začala vyhledávat na internetu možnosti a našla jsem jenom spoustu nevrlých názorů o traumatizaci dítěte,“ vzpomíná. Svůj záměr konzultovala s rodinou, nejbližšími přáteli a porodní asistentkou.

„Otevírat toto téma sama ve společnosti jsem si netroufala,“ přiznává.

Změna plánu dovolena

Kateřina Černá zároveň ale zdůrazňuje, že dítě i matka musí mít neustále možnost své rozhodnutí změnit.

„Ať už z důvodu, že chce odejít dítě samo nebo že si to přeje žena. Může se totiž stát, že se ženě nedaří odhodit roli mámy a nemůže se plně soustředit na porodní proces. Oba důvody k odchodu staršího sourozence jsou naprosto v pořádku a stejně tak je v pořádku pokud nenastanou a dítě tam zůstane,“ upozorňuje.

„Každopádně mnohem častěji se stává, že žena, která je otevřená tomu, aby starší sourozenec u porodu byl, pak rodí přes noc a dítě to jednoduše prospí,“ podotýká dula, že porod nejde nikdy dokonale naplánovat.

Pevnější vazba na miminko

Mezi možné benefity staršího sourozence u porodu patří pevnější vztah mezi sourozenci a lepší přijetí nového člena rodiny.

„Berou víc miminko jako „naše“, než když maminka odejde někam na tři dny a přinese odtud nové dítě,“ vysvětluje Kateřina Černá.

Nevěděli jsme, jestli to do porodnice stihneme

Katarína přítomnost dítěte u porodu dlouho zvažovala. V době porodu druhého dítěte měla doma pětiletou dceru.

„Můj první porod byl velmi rychlý, a tak jsme s manželem přemýšleli, jak to asi bude vypadat u toho druhého, jestli stihneme dojet do porodnice a jak to vše naplánovat co nejefektivněji v případě různých scénářů,“ popisuje.

„Zároveň jsme cítili, že dceři chceme dát možnost se rozhodnout, jestli chce u příchodu sourozence být. A chtěli jsme být připraveni, pokud by to jinak nešlo a miminko se neplánovaně narodilo doma,“ vysvětluje Katarína, proč se přítomnosti dcery u porodu nebránila.

Příprava a svoboda se rozhodnout

Dceru Katarína na porod připravovala. Vysvětlovala jí, jak porod probíhá, poté ukazovala videa. Dceru připravovala také na fakt, že i ona se může rozhodnout u porodu dceru z různých důvodů nemít. Například pokud by došlo ke komplikacím a zásahu lékařů.

„Asi v šestém měsíci těhotenství se rozhodla, že u porodu by být chtěla. Konzultovali jsme to s porodní asistentkou z vybrané porodnice a na její doporučení jsme dceru s sebou brávali i na poradny, které probíhaly v porodnici, a také jsme s ní šli na prohlídku sálů, aby znala prostředí,“ vzpomíná Katarína.

Katarínina dcera se nakonec tři dny před porodem rozhodla k porodu nejít.

„My jsme to samozřejmě respektovali,“ popisuje Katarína.

„Myslím, že vycítila můj neklid. Byla jsem ten den na kontrolní biometrii kdy se zjistilo, že miminko je velké a rovnou si mě tam chtěli nechat na indukci,“ svěřuje se.

Souhlasit musí všichni přítomní

Přítomnost staršího sourozence u porodu určitě není pro všechny.

„Za mě by s tím měli být v pohodě úplně všichni zúčastnění - v našem případě já, manžel jako můj doprovod, dcera i porodní asistentka, která porod vede,“ upozorňuje Katarína.

Diagnóza, která ovlivní celou rodinu. Důležitá je včasná diagnóza:

Zda dítě porod zvládne vždy záleží na povaze, věku a přání dítěte. Dítě k porodu musí být připraveno na různé scénáře. Musí chápat, že matka může křičet, krvácet, bude mít bolesti. Rodiče by také vždy měli mít plán, kdo se o dítě bude starat, pokud si svou přítomnost kdykoliv rozmyslí.

„Rozhodnutí, zda se chtějí zúčastnit porodu by mělo být vždy na dětech. A měly by být ujištěny, že mohou změnit názor,“ zdůrazňuje psycholožka Emily Habelrih pro web Kidspot.

Habelrih uznává, že dítě může vnímat porod jako pozitivní a naplňující zážitek, ale také pro něj může být příliš silný.