Jako by mu nikdy nedošlo, jakého úspěchu dosáhl. Chodil po Hollywoodu a měl radost jako dítě, když potkal nějakou celebritu. Ukazoval na ni prstem a tetelil se blahem jako obyčejný turista. Nikdy mu nedošlo, že jsou to naopak ony zářivé celebrity, které jsou štěstím bez sebe, že potkaly jednoho z největších komiků. Oliver vždy zůstal prostým klukem z městečka Harlem v Georgii, kterému se poštěstilo živit tím, čím odmalička chtěl.

Tragédie u řeky

Jeho otec Oliver patřil mezi veterány války Severu proti Jihu. Ve výslužbě provozoval bavlníkovou plantáž a také se třikrát oženil. Jeho poslední ženou se stala Emily Norvellová, která z předešlého sňatku měla dvě děti. Sám Oliver měl rovněž dva potomky, přesto se s novomanželkou rozhodli pro další dítě. A tím se 18. ledna 1892 stal Oliver junior.

Když mu bylo 10 měsíců, jeho otec zemřel a rodina se ocitla ve velkých existenčních potížích. Matka Emily si však věděla rady. Ve městě Milledgeville otevřela hotel, který se brzy stal velmi vyhledávaným místem. Střídala se v něm řada významných umělců tehdejší doby, což malého Olivera fascinovalo. Umínil si, že bude jako oni.

Čekala ho ale dlouhá cesta plná těžkých zkoušek. Jedna z nich přišla ještě v dětství. Když se spolu se starším bratrem Samem koupali v řece Oconee, začal se sourozenec topit. Oliver, přestože byl menší a slabší, dokázal Sama z vody vytáhnout, ale bylo pozdě a bratr mu zemřel přímo v klíně.

Notorický útěkář

Jeho přesvědčení, že se stane zpěvákem nebo hercem, bylo natolik silné, že ho jakékoli vědomosti z jiných oborů nezajímaly. Ještě jako kluk utekl z domova a přidal se ke kočovné divadelní společnosti. Matka ho ale doslova za ucho přitáhla zpět domů a za trest ho poslala do přísně vedené internátní školy. Nepomohlo to, Oliver opět utekl. Emily nakonec rezignovala a poslala ho studovat uměleckou školu v Atlantě. Oliver však měl raději praxi, takže místo vysedávání v lavicích vyzpěvoval po městských kabaretech. Ze školy ani nemusel utíkat, kvůli mizerné docházce ho sami vyhodili. Když se vypařil také z armádní školy, matka nad ním zlomila hůl. Oliver se v roce 1910 vrátil do Milledgeville, kde začalo fungovat první kino. Mladík tam pracoval jako prodavač lístků, uvaděč i promítač. Po dvou letech v něm uzrálo přesvědčení, že by dokázal natáčet lepší filmy než ty, které pouštěl na plátno.

Odjel na Floridu, kde bylo jedno z tehdejších filmových center. Přivydělával si jako zpěvák v nočních klubech a doufal, že zaujme některého filmaře. Nejdříve však zaujal pianistku Madelyn Saloshinovou, kterou si v roce 1914 vzal za ženu.

Čáry a kouzla

Oliver byl vždy výrazným typem. Černé vlasy, pronikavá očka, k tomu výška 183 centimetrů a váha kolem 130 kilogramů. Není divu, že filmaři po něm rádi sáhli. Ideálně se hodil do rolí násilníků a zločinců. Brzy natáčel až 50 filmů za rok.

V roce 1915 však odhalil, že šéfové filmového studia kradou zaměstnancům peníze. Byl z toho velký skandál a firma zkrachovala. Společnosti, v nichž se točilo klikou, však tenkrát rostly jako houby po dešti, takže Oliver neměl problém sehnat novou práci. Ve 25 letech se přesunul do Los Angeles, kde začal svou ženu podvádět. Rozvedl se s ní v roce v roce 1921 a krátce poté se oženil s herečkou Myrtle Reevesovou.

Zároveň cítil, že by jeho kariéra potřebovala nový impulz. Navštívil kartářku, která mu poradila, že úspěchu dosáhne jen tehdy, když začne používat delší jméno. Do té doby byl v titulcích uvedený jako Babe Hardy. Babe znamená v angličtině děťátko nebo miláček. Říkali mu tak už v dětství, protože byl nejmladší ze všech sourozenců. Přezdívky se nezbavil ani v dospělosti. Oslovoval ho tak jeho holič, který tvrdil, že má tvář jako miminko.

Po návštěvě u vědmy ale Babe zmizel v propadlišti dějin a herec začal vystupovat pod skutečným křestním jménem. Ať už věříme na kouzla a čáry, nebo ne, od té doby se mu do života začal motat malý mužíček s vlasy jako hřebíky jménem Stan Laurel.

Poprvé se před kamerou náhodně setkali v roce 1921. Později Stan režíroval film, v němž Oliver hrál, jindy po něm narychlo vzal roli, když si vyhlášený kuchař a jedlík způsobil těžké popáleniny při pečení jehněčí kýty.

Znovu se náhodou setkali před kamerou v roce 1927 a možná by to bylo i naposledy, kdyby se na natáčení náhodou neobjevil producent Leo McCarey. Okamžitě si všiml jejich vzájemné chemie a rozhodl se z nich vytvořit komickou dvojic. Že to byl jeho životní tah, netřeba dodávat.

Trápení s manželkou

Zatímco na plátně rozdával Oliver smích plným kinosálům, v soukromí trpěl. Jeho žena stále více propadala alkoholu a nepomohla ani odvykací léčba. Nakonec byla situace tak neúnosná, že se s ní v roce 1937 rozvedl. Potřetí se oženil o tři roky později, kdy si vzal o 17 let mladší herečku Virginii Lucille Jonesovou. Ta se stala jeho múzou, pečovatelkou i andělem strážným.

Po druhé světové válce začaly Olivera i Stana sužovat vážné zdravotní problémy. Většinou šlo o infarkty nebo mrtvice. Když se uzdravil jeden, na lůžko ulehl ten druhý. Stihli tak natočit už jen jeden společný film Laurel a Hardy zdědili ostrov (1951).

V roce 1955 plánovali velký návrat na televizní obrazovku, ale k němu už nedošlo. Oliver dostal další infarkt, zároveň začal radikálně hubnout. Za rok ztratil téměř polovinu své hmotnosti. Tvrdil, že dbá na rady lékařů a snaží se o zdravý životní styl, pravda však byla jinde. Oliver podle všeho onemocněl rakovinou. Po další sérii mozkových příhod ztratil schopnost řeči a nakonec upadl do kómatu. Zemřel 7. srpna 1957.

Zdrcený Stan se jeho pohřbu neúčastnil. „Babe by to pochopil," vzkázal. Jeho památku uctil po svém. Až do své smrti v roce 1965 se před kamerou už neobjevil. Nesnesl pomyš­lení, že by hrál s někým jiným. Jeho místo bylo po Oliverově boku.

Nezapomenutelná scéna:

Co ještě nevíte

* Jeho nejoblíbenějším jídlem byl téměř kilogramový steak s bramborami smaženými v sádle, salátem a obrovským hrnkem kávy.

* V roce 1934 mu při operaci odebrali krční mandle.

* Patřil mezi náruživé kuřáky, což mu spolu s nadváhou na sklonku života velmi uškodilo.

* Dvojici Laurel a Hardy se přezdívalo různě. V Německu Dick und Doof (Tlustý a Hloupý), v Itálii Stanlio e Ollio, v Maďarsku Stan és Pan, v Brazílii O Gordo e O Magro (Tlustý a Hubený).

* Svou hvězdu na chodníku slávy v Hollywoodu získal až posmrtně v roce 1960. O rok později dostal Stan Laurel Oscara za celoživotní dílo.