Kdyby se její život nezvrtl, nyní by s velkou slávou nejspíš by uspořádala další mimořádně úspěšné turné. Jenže život obvykle není tak jednoduchý.

Kontroverzní kráska

Některé děti mají do kolébky dány nejen talent, ale také cílevědomé rodiče, kteří přesně vědí, co ze své ratolesti chtějí vychovat. V případě Cissy a Johna Housonových z amerického Newarku to ani nešlo jinak. Matka byla úspěšnou gospelovou zpěvačkou, která zpívala vokály na nahrávkách Elvise Presleyho. Její blízkou přítelkyní byla další slavná zpěvačka Aretha Franklin. Otec John zase působil jako producent v zábavním průmyslu.

Nejprve se jim narodil syn Michael, ale neměl pro zpěv žádné vlohy. Rodiče se tak mohli vyřádit až s dcerou Whitney, která se narodila 9. srpna 1963. Odmalička projevovala neskutečné pěvecké nadání a ráda se nechala od rodičů vést do stále vyšších pater pěvecké dokonalosti. Od útlého dětství zpívala v kostele a v jedenácti letech se stala hvězdou známého gospelového souboru.

Do vínku nedostala jen zlato v hrdle, ale také pohlednou tvář. Když počátkem 80. let po matčině boku zazpívala ve slavné Carnegie Hall v New Yorku, oslnila nejen publikum, ale také přítomné fotografy. Jako jedna z prvních černošských modelek vůbec se pak objevila na titulních stranách řady módních časopisů nebo týdeníků pro mládež, což u části americké veřejnosti způsobilo značně kontroverzní reakce.

Správný vývoj její kariéry stále bedlivě střežila starostlivá matka. Spoustu nabídek, ať už na hudební nebo modelingovou spolupráci, odmítala. Trvala na tom, že Whitney musí nejprve dokončit katolickou střední školu. Právě tam potkala nejlepší kamarádku Robyn Crawford, kterou veřejně nazývala „sestrou, kterou nemám". Později pracovala jako její osobní asistentka a také se šuškalo o jejich lesbickém vztahu. Zatímco Whitney svou orientaci nikdy neprozradila, Robyn se láskou k ženám netajila.

Konec pohádky

V roce 1983 Whitney získala první nahrávací smlouvu a poprvé se objevila v televizi. O rok později následoval první vydaný singl a o rok později celé album, které zbořilo žebříčky hitparád. V kritikách se to hemžilo obraty jako „nejlepší hlas historie" nebo „zážitek roku". Následovala první cena Grammy.

V podobném trendu pokračovala ještě několik let a koncem 80. let patřila po boku Michaela Jacksona mezi největší pěvecké hvězdy. Měla i několik slavných milenců, třeba hráče amerického fotbalu Randalla Cunninghama (*1963) nebo herce Eddieho Murphyho (*1961). Zatím její život vypadal až neskutečně. Pohádka se ale pomalu chýlila ke konci.

Rok 1992 pro ni znamenal zlom. Nejprve si zahrála v obrovském hitu Osobní strážce, ke kterému nazpívala i ústřední píseň. Těžko říci, co mělo u diváků větší úspěch. Nikdo přitom netušil, že tím její kariéra dosáhla vrcholu a nastal pomalý pád. Na jeho počátku přitom byla velmi radostná událost. Whitney si v roce 1992 vzala o šest let mladšího rappera Bobbyho Browna. Mnozí jí sice muže s kontroverzní minulostí a divokou povahou rozmlouvali, ale ona si nedala říci. Nebyla zdaleka první, kdo se nechal zaslepit láskou.

Peklo s manželem

Soužití s Bobbym jí nesvědčilo. Večírky, alkohol a drogy - tohle byla odvrácená tvář popularity a veřejnost si jen těžko zvykala, že její neposkvrněná princeznička může holdovat takovým věcem. Navíc se ukázalo, že k drogám měla blízko ještě dávnio předtím, než potkala Bobbyho. První dávku jí dal bratr Michael, který toho později hořce litoval.

Z Browna se navíc vyklubal násilník, který svou ženu několikrát zbil. Whitney dokonce potratila, patrně kvůli špatnému psychickému stavu. V roce 1993 se jí přesto narodila dcera Bibbi Kristina a Whitney zářila. Na čas se stáhla do ústraní a pečovala o dítě. Koncem tisíciletí už ale bylo jasné, že se jí užívání drog, zejména kokainu, začíná vymykat z rukou.

Změnila se. Už nechodila včas na rozhovory nebo focení, náhle rušila koncerty a také výrazně zhubla. Nespolehlivost a úbytek váhy vždy patřily mezi hlavní známky dlouhodobého užívání omamných látek.

Bylo veřejným tajemstvím, že ji do drogového pekla zatáhl manžel, ale Whitney ho neúnavně hájila, přestože sama moc dobře věděla, že jejich soužití není ideální. V průběhu let se několikrát rozešli a vždy ho zase vzala na milost. „Pocházím z křesťansky orientované rodiny a manželství pro mě vždy bylo posvátnou věcí, a tak jsem si za jakoukoliv cenu nepřipouštěla možnost rozvodu," říkala později.

V oněch těžkých časech se na ni sypal jeden problém za druhým. V roce 2003 jí zemřel otec, poté ji zažaloval hudební vydavatel za neplnění smlouvy a její dcera se po vzoru rodičů zhlédla v drogách. Whitney dobře věděla, že ji vztah s Bobbym ničí, ale dlouho neměla sílu ho zcela opustit. Odvahu našla až v roce 2006. Rozvod se ale táhl ještě další rok, pár se dohadoval nejen o peníze, ale také o výchovu dcery. Nakonec ji do péče získala Whitney.

Útěk z pohřbu

V roce 2009 se zpěvačka objevila ve slavné talk show Oprah Winfrey. Bylo to poprvé po sedmi letech, kdy veřejně promluvila. Otevřeně přiznala, že s manželem užívali drogy a opakovaně se snažila závislosti zbavit v léčebně. Zároveň oznámila nové světové turné, první po deseti letech. Jenže comeback se nekonal. Zájem diváků nebyl velký, Whitney navíc některé koncerty náhle rušila, oficiálně kvůli nemoci. Ani její zpěv už nebyl jako dřív.

Přesto neztrácela víru a plánovala další album, jenže k tomu už nedošlo. Její bezvládné tělo našel 11. února 2012 osobní strážce Ray Watson. Plavalo v napuštěné vaně v hotelovém pokoji v Beverly Hills. Police případ uzavřela jako nešťastnou náhodu. Na zpěvaččině smrti se podle pitevní zprávy podílelo několik faktorů. Bezprostřední příčinou smrti bylo utonutí, které způsobil náhlý projev vrozené srdeční vady. Tu zase zhoršilo dlouhodobé užívání drog. Ve zpěvaččině krvi se navíc našly stopy po kokainu, marihuaně a několika dalších látkách.

Nejpřekvapivější reakce na smrt slavné zpěvačky ze světa showbyznysu přišla od jejího kolegy z filmu Osobní strážce Kevina Costnera: „Nechal jsem ji v tom. Měl jsem tam být, ale nebyl. Teď budu muset nést tu bolest po zbytek života. Nikdy jsem pořádně nevěděl, jak jí říct, co k ní cítím, ani jsem si nebyl jistý, zda by to bylo vhodné,“ uvedl po pohřbu přes svou agentku Tammy Morrisonovou.

Pohřbu se účastnila nejen matka Cissy (*1933), ale i řada celebrit, třeba Alicia Keys, Kevin Costner nebo Stevie Wonder. Přišel i Bobby Brown, ale nesnesl pohled na rakev a zbaběle prchl ještě před začátkem obřadu. Whitney pak pohřbili v New Jersey po boku jejího otce Johna.

 


Co ještě nevíte

* Má na kontě 170 miliónů prodaných desek.

* Za svůj život získala celkem 415 různých cen.

* V roce 1988 nazpívala oficiální hymnu letních olympijských her v Soulu a názvem One moment in time.

* Koncem 80. ket založila fond pro děti v nouzi a stala se patronkou několika dalších nadací podporujících chudou černošskou mládež.

* V roce 1990 ji v oválné pracovně přijal na soukromé audienci prezident George Bush.

* V roce 1991 zpívala při Superbowlu, největší americké sportovní události, státní hymnu.

* Zpěvačka Rachel Marronová v Osobním strážci je její nejslavnější filmovou rolí, ale nikoli první. Zahrála si už v roce 1981 v seriálu Gimme a break!