Známý rakouský psycholog Sigmund Freud kdysi řekl, že lidský život se točí pouze kolem sexuality. Pravdivost jeho slov potvrzuje náhled do historie erotických pomůcek. K jejich výrobě naši předci využívali všechny dostupné a z dnešního pohledu pro někoho bizarní materiály.

Nejstarší známý erotický sebeukájecí předmět pochází z doby 28 tisíc let před naším letopočtem. Jedná se o umělý 20centimetrový penis z leštěného vápence, který objevili archeologové v Německu. Z dob antiky pak pocházejí zmínky o vojácích, kteří svým milým dávali takzvané olisbosy, tedy dilda nejčastěji vyrobená ze dřeva a kůže.

Autoerotické hrátky, jakými může být přidušování nebo aplikace podomácku vyrobených uspokojovadel, často končí v nemocnici. K nebezpečným praktikám se přitom častěji uchylují muži. Ilustrační foto.
Lékaři varují před nebezpečnými erotickými hrátkami. Smrt může přijít ve vteřině

Některé záznamy se zmiňují i o netradičním materiálu k jejich výrobě – chlebu. Lidé v antice si však pro své sexuální dovádění oblíbili také jiné potraviny. Například Aristoteles zmiňuje ve svých spisech z období 4. století před naším letopočtem olivový olej jako sexuální lubrikant.

O egyptské vládkyni Kleopatře (69 – 30 před naším letopočtem) koluje legenda, že vynalezla první vibrátor. Praví se, že panovnice použila vydlabanou tykev úzkého tvaru, do které zavřela hejno rozzuřených včel. Tykev pak díky nim vibrovala.

Různé sexuální polštáře, které sloužily k uspokojení potřebRůzné sexuální polštáře, které sloužily k uspokojení potřebZdroj: se svolením Sex Machines Museum Praha

Zajímavý je i vhled do Indie, která je ve světě erotiky známá díky mudrci Vátsjájanovi. Muž, který žil mezi 4. a 6. stoletím našeho letopočtu, dal světu knihu Kámasútra. Hned několik jejich kapitol obsahuje celou řadu zajímavých nebo spíš šokujících návodů.

Sex v pokročilém věku. Ilustrační foto.
Místo prášku kroužek na erekci. Erotické hračky starším pomáhají i zpestřují sex

Ke zvětšení penisu mělo například posloužit tření pohlavního údu vosími žihadly.

Ve 12. století se začaly v Číně používat erekční kroužky pro dosažení větší tloušťky penisu a delší výdrže. Kromě tradičních materiálů, jako je slonovina nebo nefrit, se vyráběly dokonce z kozích očních víček.

Místo milenek dames de voyage

Na přelomu 17. a 18. století si námořníci brali na dlouhé a únavné cesty dames de voyage. Jednalo se o figuríny v životní velikosti, většinou hadrové, které měly v rozkroku otvor a vyprahlým mořeplavcům nahrazovaly milenky.

Středověké ženy menstruovaly volně pod svými šaty a krev jim stékala po nohách.
Krvácení do mechu, věznění v chýši. Muži v historii menstruující ženy nenáviděli

V roce 1869 se v USA objevil první vibrátor na parní pohon nazvaný Manipulator. Parní motor tohoto monstrózního zařízení se skrýval v samostatné místnosti, zatímco pohybující se dildo vykukovalo otvorem ve stěně ve vedlejším pokoji.

Masturbátor patentovaný Williamem Harveyem v roce 1988Masturbátor patentovaný Williamem Harveyem v roce 1988Zdroj: se svolením Sex Machines Museum Praha

Někdy po roce 1880 vytvořil anglický lékař J. M. Granville první elektromechanický vibrátor. Granville ho úspěšně používal pro terapeutickou masáž klitorisu, prezentovanou jako léčba hysterie. První osobní elektrický vibrátor pak byl patentován v USA roce 1902 firmou Hamilton Beach. Tvarem připomínal dnešní masážní hlavice a vlastně šlo o jednu z prvních domácích potřeb na elektřinu.

A kdy vznikl první sexshop? Bylo to v roce 1964 v tehdejším Západním Německu a otevřela jej letecká akrobatka Beate Uhse.