Na nedostatek nových možností si rozhodně nemohou stěžovat lidé, kteří v dnešní době vyhledávají na internetu erotické povyražení. Na seznamkách se sexuální tematikou totiž denně přibývají nové nabídky. A to nejen od žen.

Hana Malinová
Hana Malinová: Tři čtvrtiny prostitutek šly do sexbyznysu kvůli finanční nouzi

„V posledních měsících pozorujeme opět boom v této oblasti, kdy se denně na takových seznamkách objeví deset až dvacet nových jmen poskytujících erotické služby. Kromě žen, kterých je převaha, už se objevují i nabídky od mužů,“ řekla Deníku Zdeňka Pecharová ze Spolku pro ochranu žen. Spolek se už několik let stará o ženy provozující prostituci. Těch je podle odhadů expertů asi třináct tisíc v republice. „Toto číslo se do konce roku ještě zvýší,“ dodala Pecharová.

Podobný názor má i sociolog a zakladatel společnosti Sexualita v číslech Štefan Petrík. „Nejčastěji ženy uvádí, že se pro poskytování sexuálních služeb rozhodly kvůli zvýšeným nákladům na živobytí,“ uvedl Petrík. Sociolog se o prostituci dlouhodobě zajímá nejen v Česku, ale hlavně na Slovensku. Větší rozdíly v motivaci žen z obou zemí však nevidí. Ženy si podle něj prostitucí také přivydělávají k zaměstnání. „Pracují většinou ve večerních a nočních hodinách. To jim umožňuje vykonávat přes den klasickou práci či brigádu,“ dodal Petrik.

Při pohlavním styku nemívají větší problémy lidé do osmdesáti let. Ale i starší mohou sexuálně žít, jen si mnohdy potřebují kupovat preparáty na erekci a častěji navštěvovat lékaře. Ilustrační foto
Čeští senioři se sexu nebojí. Část z nich ale potřebuje pomoc odborníků

Současná zvýšená nabídka erotických služeb pak podle Petrika vypadá podobně jako boom v době covidu. Tehdy se kvůli zavřeným barům přesunul sexuální byznys do soukromí a do online prostoru. „Nesmíme také zapomínat na to, že ve většině států není poskytování sexuálních služeb povolené. A tak v době pandemie nemohl nikdo z tohoto prostředí žádat kompenzaci za ušlý zisk,“ dodal Petrík.

Návrat k prostituci

Stejný efekt sociolog pozoruje i nyní, kdy se objevil další strašák v podobě inflace a nárůstů cen. „I z tohoto důvodu se valná většina těch, kteří přestali s prostitucí po covidu, vrací k této profesi zpět. Pozorujeme však, že se k nim přidávají i noví zájemci. Všichni se však pro tento způsob rozhodli ze stejné motivace. Nevidí jiné východisko řešení finanční krize,“ řekl Petrík.

Tereza se živí prostitucí. "Klientům neříkám, že jsem se narodila jako muž."
Od patnácti živoří na ulici. Klienti neví, že jsem byla muž, říká prostitutka

Nováčci v branži si podle něj budou muset zvyknout na nové preference zákazníků. „Lidé pracující v sexbyznysu jsou nyní často vystaveni násilí ze strany klientů. Jen tři procenta respondentů se s takovým přístupem nesetkala,“ upřesnil Petrík.

Prostituce ze světa podle něj nezmizí ani přesto, že se s nedostatkem peněz potýkají i zákazníci a ceny za služby rostou. „Z historických pramenů víme, že se to nepodařilo válkám ani jiným krizím. Poptávka po sexuálních službách bude vždy přítomná a klienti za ně budou ochotni zaplatit i vyšší částky. Na druhou stranu právě v důsledku inflace se dá ještě očekávat nárůst těch, kdo budou tyto služby poskytovat,“ doplnil sociolog.