Psal se 2. únor roku 1791, když v Londýně najatá prostitutka Susan Hill našla bezvládné tělo českého violisty a skladatele Františka Kočvary. Kvůli erotickým hrátkám se nešťastnou náhodou oběsil na klice dveří. Jeho smrt je považována za vůbec první zaznamenané úmrtí způsobené erotickou asfyxií, tedy dušením. V zahraničním písemnictví se dokonce tato sexuální libůstka začala označovat příjmením skladatele jako kočvarismus.

„Sice to byl první zaznamenaný případ, ale v historii lidstva nikterak ojedinělý. Podobné situace jsou staré jako lidstvo samo,“ konstatoval přednosta Ústavu soudního lékařství v Hradci Králové Petr Hejna.

Zákazníci podniku Naughty Harbor mají na výběr z několika silikonových prostitutek a jednoho prostituta.
Panenky, které nejsou pro děti. V Praze mají velmi netradiční nevěstinec

Se svými kolegy před nedávnem publikoval v prestižním lékařském časopise Legal Medicine článek o úmrtí třicetiletého muže z východních Čech. Ten před několika lety skončil na pitevním stole právě kvůli nebezpečné autoerotice.

Když jeho bezvládné tělo našli, měl na sobě jednodílné dámské plavky a hrudník, krk a nohy měl pevně omotané plastovými a látkovými pásy. Pro ještě větší uspokojení si do konečníku zavedl cizí tělesa a podbřišek si masíroval elektrickým vibračním strojkem, který nečekaně zkratoval. „Nechtěli jsme hledat nějakou senzaci, ale upozornit na jev, který se v dnešní době internetu a sdílených informací zdá ještě více rizikový a aktuální,“ uvedl Hejna.

Muže podle popisu v soudnělékařském časopise ohrožovala celá kombinace potencionálně smrtících autoerotických mechanismů, tragédii ale nakonec způsobila zcela nahodilá komplikace, která vůbec nebyla součástí scénáře. „A o něčem takovém se odborná literatura dosud nezmiňovala. Člověk si možná ani neuvědomuje, že pokud se při autoerotických hrátkách sváže do kokonu či uzavře do hermetického obalu, a navíc ještě aplikuje další pomůcky či chemické látky, ve výsledku se může objevit banální komplikace anebo prosté selhání dopředu připraveného únikového mechanismu. Výsledkem je zcela zbytečná smrt jinak zdravého jedince,“ poznamenal Hejna.

Především mužská záležitost

Odborná literatura z posledních let uvádí, že k podobným nebezpečným autoerotickým praktikám se daleko častěji uchylují muži. „Oproti ženám je to asi devadesát procent případů,“ informovala Hejnova kolegyně, lékařka Štěpánka Pohlová Kučerová.

Jedna ze studií prokázala, že vyšší riziko infarktu myokardu mají muži, ti, kteří se léčí se srdcem, a také ti, kteří provozují mimomanželský sex
Sladká smrt: Infarkt při sexu není výmysl. Jsou situace, kdy opravdu hrozí

Podle ní lidé při svých hrátkách mnohdy správně nevyhodnotí situaci. „Bohužel se často jedná o momenty, kdy člověk přecení své vlastní schopnosti nebo podcení možná rizika,“ sdělila odbornice.

Problém tkví částečně i v tom, že sám erotoman většinou nesdílí své praktiky se svým nejbližším okolím. Možná prevence je proto složitá. „A překročení hranice mezi životem a smrtí je přitom dílem i několika málo vteřin,“ popsala lékařka. Upozornila navíc, že blízcí, kteří povětšinou najdou již jen bezvládné tělo, se někdy snaží pravý způsob smrti z různých důvodů zamaskovat.

Každé dušení je nebezpečné

Mezi nejčastější případy, které končí až na pitevním stole, vede právě zmíněné erotické přidušování. „Člověk si musí uvědomit, že takový mechanismus, ať už se jedná o vyvěšování, dušení v malé prostoře, tamponádu dýchacích otvorů či aplikaci závaží na trup, je v každém případě velmi rizikový. Jakékoliv dušení je krajně nebezpečné, obzvláště jde-li o působení násilí na krk. V takovém případě nemusí dojít ani ke klinicky závažnému stádiu dušení a náhlou zástavu oběhu může způsobit podráždění citlivých nervových pletení krku,“ varoval Hejna.

Jsou to právě Češky, které mezi Evropankami drží prim v používání sexuálních hráček
Na erotice Češi nešetří. Vibrátory jdou na dračku, láká i tvrdý sex

Mezi další potenciálně nebezpečné sexuální hrátky patří aplikace omamných látek, elektrického proudu či podomácku vyrobených často nadrozměrných uspokojovadel. Před nimi varují nejen lékaři, ale i výrobci erotických pomůcek. „Důležitá jsou pravidla bezpečnosti, tedy jak danou praktiku provádět a s jakými pomůckami. I autoerotika vyžaduje dodržování určitých pravidel - například nedostávat se do nebezpečných a rizikových situací či používat vhodné a především technicky způsobilé erotické pomůcky,“ řekla sexpertka distributora erotických hraček Růžový slon Veronika Kubíčková.

Ta zásadně nedoporučuje, aby lidé hledali nějaké levnější alternativy erotických pomůcek nebo cokoliv, co najdou doma. Místo vzrušujícího zážitku si totiž mohou ublížit, i fatálně.