Například podle vedení místního gymnázia, ze kterého se na vysoké školy zřejmě bude hlásit vůbec nejvíce studentů, neměly mezi žáky plánované demonstrace žádný ohlas.

„Je pravda, že studentů čtvrtých ročníků se to brzy bude týkat osobně, ale žádnou odezvu jsme ani z jejich strany nezaznamenali,“ řekl ředitel školy Radovan Langer.

Podobný klid panuje i mezi středioškoláky v Přerově.

„Nevím, že by studenti něco chystali. U nás se normálně učí a připravuje k maturitám a na zkoušky k přijímacím řízením. Máme tu klid,“ uvedla ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy Romana Studýnková.

Návrh reformy, který předložil vládě ministr Josef Dobeš, počítá například se zavedením školného, výraznými změnami v pravomocích akademických orgánů či propojováním škol s politickou a podnikatelskou sférou. Legislativní rada vlády ho minulý týden vrátila k přepracování.

O možných protestních akcích studentů nemají informace ani na přerovském magistrátu.

„Žádné informace o podobných akcích v tomto týdnu nemáme,“ uvedla vedoucí oddělení sociální prevence a pomoci Marta Šintáková.

Týden neklidu, který pořádá sdružení Za svobodné vysoké školy, brojí především proti případnému omezení akademických svobod. Studenti, kterých se změny týkají, se tedy tento týden mohou zapojit do protestních průvodů či navštívit přednášky, veřejné diskuze, divadelní představení, koncerty či filmová promítání.

Ty se uskuteční především v hlavních univerzitních metropolích – Přerovu nejblíže je Olomouc.

VÍCE: Studenti UP budou v úterý protestovat. Fandíte jim?