V pevninské Číně podlehlo nemoci způsobené koronavirem již celkem 2345 lidí. Během pátku jich zemřelo 109, o devět méně než ve čtvrtek. Nakažených je 76 288. Počet nově onemocnělých se v pátek výrazně snížil na 397 ze čtvrtečních 889, informovala s odvoláním na čínské zdravotnické úřady agentura Reuters. Osminásobný nárůst počtu nových případů hlásí Jižní Korea, další případy má také Írán. Čína upozornila na případ muže z provincie Chu-pej, která je ohniskem nákazy, že u 70letého muže se příznaky objevily až po 27 dnech inkubační doby.

Počet potvrzených případů nákazy na severu Itálie stoupl na 51. První úmrtí na nemoc COVID-19, kterou nový typ koronaviru způsobuje, oznámil v pátek pozdě večer italský ministr zdravotnictví Roberto Speranza. Muž byl jedním ze dvou starších pacientů v oblasti Benátska, u kterých panovalo podezření na nákazu. V nemocnici ležel podle italských médií 14 dní a přijat byl s jiným druhem onemocnění.

Lůžka v provizorní nemocnici, která vznikla v jednom z gymnázií v čínském Wu-chanu
Koronavirus je v moči pacientů, oznámili vědci. Může poškodit orgány

"Chceme uklidnit všechny obyvatele. Nařídili jsme karanténu u všech osob, které přišly s nakaženými do styku," řekl na páteční tiskové konferenci italský premiér Giuseppe Conte.

Mezi nakaženými v regionech Lombardie a Benátsko je i řada zdravotníků. Guvernér regionu Benátsko Luca Zaia dnes řekl, že všech sedm nemocných z jím spravované oblasti pochází z městečka Vo\' Euganeo, kde žil zesnulý muž. Dva z nakažených jsou jeho příbuzní.

Druhou obětí je podle agentury ANSA sedmdesátnice z lombardského města Casalpusterlengo, která se v nemocnici léčila se zápalem plic. Právě v Lombardii, kde se počet případů nákazy od pátku už více než zdvojnásobil, se nyní úřady zaměřují na testování všech osob, které přišly do styku s nemocnými, a na dodržování karantény.

Prvním potvrzeným nemocným byl v Lombardii 38letý Ital, který se v lednu setkal s přítelem, jenž se vrátil z Číny. Ten příznaky choroby nevykazoval a na koronavirus byl testován negativně. Od tohoto muže se nakazila jeho těhotná manželka a další lidé v jeho domovském městě Codogno. Testy muselo projít i více než 100 zaměstnanců továrního závodu Unilever poblíž Codogna, kde nemocný muž pracoval.

V 11 městech na severu Itálie jsou od pátku na týden uzavřeny školy, kostely, obchody, stadiony, bary a další veřejná místa.

Světová zdravotnické organizace (WHO) vyjádřila znepokojení nad rostoucím počtem případů, u nichž není jasná spojitost s Čínou nebo jinými potvrzenými případy nakažených. Nejen kvůli koronaviru, ale i kvůli epidemii krvácivé horečky ebola ve východním Kongu se WHO potýká s nedostatkem peněz. Organizace v Ženevě uvedla, že naléhavě potřebuje finanční prostředky.

Nový koronavirus SARS-CoV-2 na nedatovaném snímku z elektronového mikroskopu, který v únoru 2020 zpřístupnil Americký Národní institut zdraví. Virus dříve označovaný jako 2019-nCoV způsobuje COVID-19. Vzorek byl izolován od pacienta v USA.
Koronavirus má další oběti. Británie chce evakuovat své občany z lodi

Dosud se za maximální inkubační dobu uvádělo 14 dní. U sedmdesátiletého muže v čínské provincii Chu-pej se ale objevila vysoká horečka až po 27 dnech inkubační doby a testy na koronavirus ukázaly, že je nakažen.

Provincie Chu-pej ohlásila za pátek výrazně nižší počet nových případů onemocnění i mírně nižší počet nových úmrtí. Počet nových nemocných klesl na 366 ze čtvrtečních 631. Počet mrtvých v této nejvíce zasažené čínské provincii činil v pátek 106, zatímco ve čtvrtek to ještě bylo 115. Celkem v provincii Chu-pej zemřelo už 2250 lidí a celkový počet nakažených tam byl k pátku 63 454.

V Koreji je nakaženo přes 400 lidí

Výrazný nárůst počtu nově nakažených nemocí COVID-19, kterou virus způsobuje, hlásí Jižní Korea. Úřady původně hlásily 142 nových případů, později však ohlásily dalších 87. Celkem je v zemi infikováno už 433 lidí. Onemocnění podle úřadů zatím podlehli dva lidé. Z jihokorejských nemocnic ale také bylo propuštěno 17 lidí, kteří se zcela uzdravili.

V Jižní Koreji byly v pátek zavřeny školy, církve nařídily věřícím, aby nenavštěvovali svatostánky a zakázána byla některá hromadná shromáždění. Nejhůře zasažené je dvouapůlmilionové město Tegu. Z tohoto čtvrtého největšího města v zemi a jeho okolí pochází většina nově pozitivně testovaných. Tajemník ministra zdravotnictví řekl, že počet mrtvých se ještě zvýší, protože 17 nemocných je v kritickém stavu.

Z Íránu, kde v pátek evidovali 18 nakažených a čtyři mrtvé, dnes ohlásili dalších deset nových případů. Jeden z nemocných zemřel, takže COVID-19 v této blízkovýchodní zemi zabil už pět lidí.

Provizorní nemocnice ve Wu-chanu
Kvůli koronaviru zemřelo v Číně již 2236 lidí. Nakažených už je přes 75 tisíc

V Číně vyslali sedm výletních lodí k Wu-chanu, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Budou na nich ubytováni zdravotníci povolaní z jiných částí Číny k péči o nemocné. První loď už dorazila z města I-čchang. Na všech plavidlech bude k dispozici témě 1500 lůžek. Lodě běžně přepravují turisty do oblasti Tří soutěsek na řece Čchang-ťiang, jejich novým účelem bude poskytnout zdravotníkům chráněné prostředí, kde si budou moci odpočinout a najíst se. Minulý týden úřady oznámily, že mezi nakaženými koronavirem je 1716 členů zdravotnického personálu a sedm už zemřelo.

Omezení cestování, které má zabránit šíření koronaviru, způsobilo nečinnost velké části druhé největší ekonomiky světa a zablokovalo důležité body iniciativy nové Hedvábné stezky prezidenta Si Ťin-pchinga, píše agentura Reuters. Číňané se nemohou dostat do zahraničí, aby zde pracovali na projektech, a továrny jsou odříznuté od dovozu z Číny, který potřebují, aby mohly fungovat, tvrdí více než desítka vedoucích pracovníků firem.

"Mnoho továren v Číně zůstává zavřeno a ty, které jsou otevřené, nedosahují plné kapacity," uvedl čínský analytik firmy Ducker Frontier Po-jang Sü. "Protože mnoho projektů nové Hedvábné stezky získává vybavení a stroje od výrobců sídlících v Číně, narušení průmyslové výroby a dodavatelských řetězců způsobí další zpoždění."

Prezident Číny Si Ťin-pching.
Opatření proti koronaviru mohou ohrozit ekonomiku, obává se čínský prezident

Jedním z projektů, který má problémy, je například gigantický projekt China Railway International Group na výstavbu vysokorychlostní železnice v Indonésii za šest miliard USD (138,5 miliardy Kč). Koronavirus také začal narušovat dodavatelské řetězce, díky kterým mají firmy napojení na důležité strojní zařízení a součástky. Kanceláře vedoucích pracovníků z Číny ve zvláštní hospodářské zóně v Kambodži, která se sama označuje za důležitou část programu nové Hedvábné stezky a je domovem více než 160 podniků s 20 tisíci zaměstnanci, zejí prázdnotou. Zaměstnanci továren patřících čínským firmám agentuře Reuters řekli, že většina dělníků je místních, ale větším problémem je jejich závislost na dodávkách z Číny.

Čínský svaz osobních automobilů (CPCA) informoval, že v Číně se v první polovině února kvůli epidemii koronaviru meziročně propadl prodej osobních automobilů o 92 procent. Čína je přitom důležitým odbytištěm i pro českého výrobce Škoda Auto. Jeho odbory minulý týden vyjádřily obavy, že koronavirus v Číně ohrozí podnikání firmy.

Na čínských sociálních sítích v pátek vlnu kritiky vyvolalo video, na němž zdravotní sestra ve vysokém stupni těhotenství pečuje o pacienty v nemocnici ve městě Wu-chan, kde se nemoc poprvé objevila. Státní televize CCTV vykreslila ženu jako hrdinku, podle některých však nemocnice zdravotnici jen zneužívá k propagandě a riskuje její zdraví.