„Tamní primátorka byla nadšená a chtěla, aby něco podobného vzniklo i u nich,“ vzpomíná jeden z pořadatelů akce Milan Pilař. „Jsem rád, že tam jedu. Hlavně získám pohled odjinud. Organizuje to někdo jiný, spolupracovat mají s americkou ambasádou, takže se těším i na zajímavý program,“ řekl Lukáš Kubát, jeden z účastníků minulých ročníků LŽŠ v Havlíčkově Brodě, který dnes již natáčí reportáže pro brodskou kabelovou televizi. Se slovenštinou prý problém nemá. „Slováci mají podle mě i jinou mentalitu, jsou bezprostřednější, milejší, méně strojení. Těším se na ně,“ dodal.

Od loňska pracovali Milan Pilař s Markem Balážem ze slovenské televize Reduta na programu, sháněli peníze, a letos díky tomu mají poprvé tři desítky mladých lidí možnost užít si na Slovensku týdenní kemp. Účastní se ho i desítka Čechů. Od 20. července se budou zabývat webem, tiskem a televizí.

V programu mají přednášky s redaktory TJ JOJ, TV Markíza, zkusí si práci při tiskové konferenci na městském úřadě, dozví se o komunikaci a psychologických aspektech, o základech žurnalistiky, o etice, o stylistice, specifikách práce pro tištěná média a pro televizi. A setkají se třeba s Keith Hughesem z amerického velvyslanectví.

„Pro české účastníky bude přínosem i pohled na novou kulturu. Navíc jazyková bariéra u mladých od 17 do 23 let je stále zřetelnější, ale rychle mizí u těch, kteří se se slovenskými studenty na čas setkali,“ myslí si Pilař.

V Havlíčkově Brodě se v polovině srpna sejdou studenti s ambicí stát se jednou novinářem už po čtvrté. Každoroční týdenní kemp obsahuje kromě praktické práce redaktora v rozhlase, televizi, na webu a v rádiu i množství přednášek s odborníky na média a dalšími osobnostmi.

Připomeňme, že v minulosti Havlíčkův Brod navštívil třeba Václav Havel, Václav Moravec, Michal Horáček a další. Letos poprvé se mohou studenti přihlásit i do skupiny PR a marketing.