Dosud prý alkohol nepila, jen kolu. V Jedovnicích na diskotéce jí nalil nějaký známý. Jak se jmenuje ale neví, protože na místě byla poprvé. „Rodičům jsi udělala docela problém. Teď tě naložíme do auta a pojedeme za nimi,“ domlouvá dívce policista. „Já vím, asi mě zabijou, je to špatné,“ kaje se děvče.
Není však jediná, koho během policejní razie na Blanensku policisté zadrželi a objevili u něj alkohol v krvi. Jen v jedovnické Riviéře to byla ještě další dívka mladší patnácti let a tři mladí lidé, kterým ještě nebylo osmnáct. „Tady se vždycky něco najde, nepřekvapilo mě to,“ hodnotila na místě jedovnická místostarostka Iva Králová, která přijela na místo společně s místními strážníky. „Není to ale jen tady, je to všude,“ dodala.
 
Provozovatele diskotéky zatím policisté nechali být. „Pokud se šetřením prokáže, že jim nalili přímo tady, hrozí provozovateli, pokud je fyzickou osobou, pokuta až do výše padesáti tisíc. Pokud se jedná o firmu, až do půl milionu korun,“ přiblížil šéf blanenského obvodního oddělení policie Stanislav Sotolář.
V Jedovnicích policisté končí a nasedají zpět do aut. Mají před sebou pernou noc. Kolona šesti vozů vyráží tmou do Adamova. Tam už jsou policisté méně úspěšní. V restauraci Na Farience je společnost lidí, kterým je přes třicet, hospoda Výhybka u nádraží je zavřená, ve Větrníku na sídlišti Horka sedí jen dva páry. Policisté jim zkontrolují občanské průkazy a ukazuje se, že je jim také víc než osmnáct.
 
Další cíl. Blansko – Lucky Break Bar. Na programu mají Pěnovou párty, takže se dá čekat, že tam bude živo. Navíc podobná kontrola tu byla v noci na čtvrtek a několik mladistvých policisté v baru odhalili.
 
Neuplynou ani tři minuty a policisté už vyvádí ven asi desítku tanečníků. Jsou však všichni „čistí“. „Tady je to dobrou organizací. Občanky kontrolují už u vchodu, kde nezletilí a mladiství dostávají jiné pásky na ruku než dospělí, takže jim obsluha nenaleje. Jedině, že by jim alkohol koupil někdo jiný,“ říká jeden z policistů.
 
V Letovicích na zámku duní muzika. I zde je však převážně starší klientela. Přesto nakonec policisté najdou hříšníky. Mladík, který své sedmnáctileté dívce koupil vodku s jablečnou příchutí, dostává blokovou pokutu tisíc korun.
 
Akci uzavírá kontrola DD clubu a diskotéky Maják v Boskovicích, kde si policisté připisují dalších třináct odhalených mladistvých pod vlivem alkoholu.
„Akce byla standardní, podobných děláme asi dvacet do roka. V kontrolách budeme dál pokračovat,“ zhodnotil Sotolář.

 

Děti pijí už od jedenácti let

Na zdraví, na kuráž, na konec prázdnin, na začátek školního roku. Děti si v Brně připíjejí na ledaco. Dopřávají si nejen pivo, ale i tvrdý alkohol. Opilé děti pak sbírají na ulicích strážníci. Nejvíce práce mají hlavně o víkendech.
 
„Už ani nevím, proč a co jsem pil,“ řekl brněnským strážníkům sedmnáctiletý chlapec, kterého našli kolemjdoucí minulý týden na hřišti za základní školou v Blažkově ulici v brněnské Lesné. Ještě než na místo přijeli strážníci, byli u silně podnapilého hocha záchranáři, kteří se ho snažili probrat.
Mladý opilec skončil na záchytce. „Tam ho odvezli záchranáři za asistence městské policie. Kde chlapec k alkoholu přišel, vyšetřují republikoví policisté,“ uvedla mluvčí strážníků Denisa Kapitančiková.
 
Alkohol je pro děti a mladistvé nebezpečnější než pro dospělé. „I při občasném požití se zvyšuje nebezpečí onemocnění jater. Ta nejsou schopna odbourávat alkohol tak jako u dospělých. Čím mladší jedinci pijí alkohol, tím větší je riziko pozdějšího přechodu na jiné tvrdé drogy,“ uvedl lékař Zbyněk Mlčoch, který se problematikou alkoholismu u dětí zabývá.
 
Ze statistik plyne, že se děti na jihu Moravy poprvé setkávají s alkoholem průměrně v jedenácti letech. Asi třináct procent dětí mezi třinácti až patnácti lety se opíjí až třikrát měsíčně.

 

Daly si vodku v parku

Konec prázdnin zřejmě pořádně rozrušil dvě nezletilé dívky, které v neděli odpoledne popíjely v lužáneckém parku. Bratrovi mladší z nich se to ale nelíbilo. Na sestru a kamarádku proto zavolal strážníky.
 
„Do Lužánek hlídku zavolal patnáctiletý chlapec, který tvrdil, že se tam nalévá alkohol mladistvým,“ potvrdil mluvčí strážníků Zdeněk Novák.
Hlídka provinilého barmana už nenašla. Školačky se ale přiznaly. „Dívkám bylo šestnáct a jedenáct let. Obě se přiznaly, že v parku alkohol popíjely,“ dodal Novák.
 
Dívky si prý podle strážníků několikrát lokly z láhve vodky, kterou jim nabídl kamarád. Vzhledem k věku obou děvčat předali strážníci případ republikovým policistům.
 
Podle Nováka ale školáci popíjejí v parcích, na stáncích i koupalištích běžně. K opilým dětem vyjížděly hlídky strážníků téměř každý týden.
Když jí dají dýchnout, alkoholový test ukazuje, že pila. „Kolik je vám let?“ ptá se policista. „Čtrnáct,“ zní odpověď dlouhovlásky, na níž je vidět, že je zaskočena. Přesto vyčkává, co bude dál. Test mluví jasně. Má v sobě 0,9 promile alkoholu. „Kde máte rodiče?“ následuje otázka policisty. „Jsou tady někde naproti v kempu. Mají tady oslavu,“ říká dívka, která je z Brna.