V trutnovském regionu oslovil Deník dvacet školáků a položil jim anonymně dvacet otázek z pěti různých oblastí.

Některé odpovědi jsou překvapující, jiné ukazují, že rozhodně neplatí otřepaná fráze o tom, že ta dnešní mládež je hrozná. Na otázky odpovídali žáci prvního a druhého stupně, chlapci i děvčata. Většinou se domnívají, že jim rodiče rozumí a povídají si s nimi o problémech. Naopak dětem vadí, že dospělí jim vyčítají věci, které sami dělají. Většina dotázaných dostává kapesné, z kterého si spoří, kupuje jídlo nebo oblečení. Několikrát se ale také objevila odpověď, že peníze utrácí za cigarety.

Děti nejsou většinou náročné. Do dotazníku napsaly, že by jim stačilo sto, maximálně pět set korun měsíčně. Asi čtvrtině stačí to, co dostávají. Mají poměrně přesnou představu, kolik stojí bochník chleba. Bez mobilního telefonu si neumí představit život jen tři z nich. Bohatství pro oslovené znamenají především peníze, potom zdraví a láska.

Mezi věcmi, které by děti odstranily ze světa, zcela jasně vedou války a teroristé. Kromě toho neradi vidí také rasismus, zlé lidi nebo nemoci. Mezi odpovědmi ale nechybí ani Paroubek a Topolánek, škola, vlastní táta, cikáni, kuřáci nebo továrny. Mezi největším nebezpečím pro lidstvo jsou jasným favoritem lidé sami.

To, že u nás není zaveden trest smrti, vědí až na dva oslovené všichni. Mezi názory na jeho zavedení vede Ano. Především za mnonásobné vraždy nebo týrání dětí. Mnoho oslovených si nevzpomnělo na svůj nejstrašnější a nejhezčí zážitek. Pro ostatní mezi nejhorší patří rozvod rodičů, smrt nebo ztráta oblíbeného zvířete. Naopak velkou radost osloveným způsobilo narození nového sourozence, domácí zvířátko nebo zajímavá dovolená. Výsledky zpracované v rámci celé republiky najdete v novinách celý tento týden.

Více o prvním dnu školního roku zde…