Nový chodník, nábytek na míru, školní vzdělávací programy nebo strážníci na některých přechodech. To vše provází první školní den.

Po dvou měsících se děti vrátily do lavic. Nejdůležitější signál k novému roku však dostalo vedení škol už při zápisech na začátku roku. Dětí už neubývá, mnohde jich o něco přibylo.

„V minulém roce jsme měli ve dvou prvních třídách po dvaceti dětech. Letos to bude dvacet šest a dvacet sedm,“ popsal před víkendem pro Deník situaci v borovanské základce ředitel František Janouch.

Drtivá většina žáčků se do lavic po prázdninách těší. Zejména prvňáčci. „Budou tam kamarádi ze školky a naučím se číst,“ vysvětlil své nadšení šestiletý Jirka Lichtag z krajského města v předposlední den prázdnin. „Uvidíme. Nebereme mu to, ale ještě neví, do čeho jde,“ pohladila svého synka po hlavě maminka Hana.

Z Černého Dubu děti do škol dojíždějí například do nedalekého Boršova. Obec kvůli větší bezpečnosti nechala postavit podél silnice k autobusové zastávce nový chodník. Poprvé se po něm děti projdou v novém školním roce.

V samotných školách čekají na žáčky mnohé novinky. Například školní vzdělávací programy. Letos se s nimi setkají děti ve všech třídách prvního stupně.

Často se vyměnily i židle a lavice. Předpisy požadují nastavitelnou výšku nábytku, aby se dal lépe přizpůsobit skutečné potřebě dětí. Třídy se mění už několik let, ale letos by už všechen nábytek měl odpovídat novým regulím.

Se začátkem školního roku začala rovněž pravidelná služba strážníků na některých přechodech v krajském městě. „Jedny z nejvíce nebezpečných přechodů se nacházejí před základní školou Rudolfovská a také Oskara Nedbala. Strážníci po hlídce na přechodech tyto školy navštíví a přivítají prvňáčky do nového školního roku,“ uvedla tisková mluvčí českobudějovické městské policie Katka Schusterová.

Prvňáčci kromě poučení dostanou také malé dárky věnované Besipem. Malý dárek připravil pro své cestující i českobudějovický dopravní podnik. V první školní den se jezdí zadarmo, protože ne všichni školáci a studenti mají vyřízené slevové průkazky.