Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

R U OK? Tajemná šifra? Ne, text v esemesce

Možná jste si také pomysleli, co má tenhle shluk písmenek znamenat. Nejde o tajemnou šifru, ale o příklad toho, jak „mluvíme“ vesemeskách.

29.2.2008 3
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Profimedia

S mobilními telefony přišly vdevadesátých letech do Čech také SMS a snimi se začal jazyk zajímavě měnit. 160 se brzy pro všechny stalo magickým číslem. Jen přesně tolik znaků se do jedné esemesky vejde. A protože málokdo dokáže běžně vyjádřit na tak malém prostoru vše, co potřebuje, ke slovu přichází zkracování

Úsporný jazyk esemesek není samozřejmě českým vynálezem. Znají ho esemeskáři po celém světě. Bez ohledu na svůj rodný jazyk hojně využívají angličtinu, která trend hrátek sjazykem vmobilech odstartovala.

Používáte také zkratky v smskách? Pošlete nám dolů do diskuse či na e-mail webeditori@denik.cz příklad vaší smsky, zveřejníme ji!

Ušetřit vesemesce místo jde všelijak. Vynecháním interpunkce, mezer mezi slovy (pomocí střídání malých a velkých písmen či velkých písmen na začátku slov), psaním číselných údajů číslicemi. Kromě toho jsme už ale vymysleli i důmyslnější způsoby, jak ušetřit znaky.

Skvělým pomocníkem se stala akronyma – zkratky. Víte, co znamená BTW, IMHO nebo ASAP? Kdo zná angličtinu, určitě tuší. BTW je zkrácením anglického „by the way“ neboli „mimochodem“, ASAP znamená „as soon as possible“, česky „co nejdříve“ a IMHO je anglicky „in my humble opinion“, včeštině „podle mého skromného názoru“.

Takových anglických zkratek se i včeských esemeskách či internetových diskuzích vžily desítky a nadšení příznivci znich sestavili celé slovníky, které můžete najít na internetu.

Zkratky ale vznikají i zčeských slov. Když jsou příliš dlouhá, prostě se nějaká písmenka vynechají. Možná i vám už přišla zpráva, že „prijdu za mmt“ (moment), „sejdeme se kdyklv“ (kdykoliv), poe (protože) jsem vbře (březnu) vPze“ (Praze). Zamilovaní si běžně posílají vzkazy jako MT (miluji tě), MTR (mám tě rád), ILU (I love you), případně ILU2 (I love you too).

Tato zkratka je založená na zvukové shodě hlásek a slov. Výraz U2 neznamená nic jiného než „ty také“ podle anglického „you too“, které se anglicky vysloví stejně jako písmeno U a číslice 2. 4U znamená „for you“, pro tebe.

Číslice jsou vůbec nápaditým pomocníkem. Rozumíte slovům jako „o2ha“, z5, o5, me2d, přis5, na3t, pos3k, k8onaut, p8ěch či nej1dušší? A co anglické gr8 (great, skvělé) či l8er (later, později)?

Prostor si šetříme i nahrazováním souhláskových skupin ks a kv písmeny x a q. „Jaxe máš? Taxe bav! To je sqělé!“

Pohoršovat se nad pravopisem a spisovností nemá smysl. Ve jménu úspory místa sahají po hovorovém či nespisovném tvaru i ti, kdo by jej vběžném dopise nikdy nepoužili. Ano, to jsou všechna ta „dyš“ (když), „neska“ (dneska), „pudu“ (půjdu) a další, kterými esemesky jen hýří.

A to samé platí i o takzvaných emotikonech, lidově smajlících. Proč byste psali „to jsi mě překvapil“, když stačí napsat pouze :-o (otevřená ústa značí údiv). Poslat pusu jde jednoduše jako :-x. I na smajlíkovi je ale někdy třeba ušetřit pár znaků, takže mnohým vtextovkách chybí nos :)

Vynalézavostí esemeskové češtiny se už dnes zabývají i jazykovědci. „Fantazie milovníků esemesek nezná mezí. Někdy ale nejde ani tak o úsporu znaku, jako o vyjádření vlastní kreativity,“ vysvětluje Lucie Jílková zÚstavu pro jazyk český AV ČR. Její seznam esemeskových zkratek obsahuje i opravdové perly. Poznáte, že obrázkem ####[oooooo][oooooo]#### vám pisatel říká, že právě „jede vlakem“?


Autor: Kateřina Kozmová

29.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Trojského zámku v Praze se 2. prosince odpoledne zřítila do Vltavy betonová lávka pro pěší. Podle informací záchranářů se při pádu zranili čtyři lidé. Snímek je ze 3. prosince.
18

Příčinou pádu trojské lávky nejspíš byla systémová konstrukční chyba

Vteřiny dne 13. prosince 2017

Vteřiny dne. Rychlý přehled pro ty, kteří nemají čas číst

Fosfáty v kebabu nejsou problém, rozhodli europoslanci

Evropský parlament neschválil námitku proti používání fosfátů v kebabech, které navrhla povolit Evropská komise (EK). Výrobci tohoto pokrmu tím získali souhlas europoslanců, aby do masa přimíchávali látky, které údajně zlepšují chuť masa.

Lidé nejsou otroci. Papež kritizoval práci v neděli

Podle papeže Františka je poslední den v týdnu pro církev dnem radosti a bez práce. Hlava církve tak dnes na generální audienci obhajovala právo na nedělní odpočinek. Zprávu přinesla agentura AFP.

Babišovi ministři převzali jmenovací dekrety a začali pracovat

/ON-LINE PŘENOS, INFOGRAFIKA/ Čtrnáct mužů a žen z hnutí ANO nebo nestraníků převzalo z rukou prezidenta Miloše Zemana jmenovací ministerské dekrety.

DOTYK.CZ

Po stopách zvířecích emocí. Rozumíme jim vůbec?

Zvířata jsou nám daleko bližší, než jsme ochotní si připustit. Prožívají si svá malá i velká citová dobrodružství. Nejsou jim cizí radost, smutek, strach ani láska. Fakt, že kohout umí svým slepicím lhát, že zvířata dokáží jednat nezištně a že veverky jsou vychytralé zlodějky, by ještě před několika lety lidé považovali za fantazírování. Zkušený německý lesník Peter Wohlleben, milovník přírody, se vydává po stopách zvířecích emocí, jež utvářejí jejich pestrý svět.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT