„Já jsem už rozhodl o tom, že v Cermatu proběhne kontrola efektivity hospodaření a těch personálních nákladů v souvislosti s přípravou toho systému. Považuji to za správné, protože je jasné, že ve státní sféře musíme postupovat hospodárně a s maximální mírou transparentnosti,“ řekl Bek.

Synovi ředitele Cermatu Miroslava Krejčího vyplatila tato příspěvková organizace nepřímo desítky tisíc korun. Krejčí dříve serveru Seznam Zprávy řekl, že jeho syn dostal od Cermatu zaplaceno za různé práce, které pro organizaci dělal, asi 50 tisíc korun hrubého. Šlo podle něj například o grafiku pro maturitní zpravodaj, práci na aplikaci Tau (Trénuj a uč se) nebo práci na webu prihlaskynastredni.cz. Aplikace Tau má studentům pomoci s procvičováním přijímacích testů na střední školy.

Elektronický systém přihlášek na školy (DiPSy) čelil v sobotu odpoledne deset minut útoku hackerů:

Elektronický systém vznikl s cílem zjednodušit proces přijímání na střední školy a omezit chaos, který ho provázel v minulých letech.
Elektronickou přihlášku podaly už tisíce žáků. Systém odolal i útoku hackerů

Podle Krejčího není na tom, že jeho syn dostal od Cermatu za práci zaplaceno, nic špatného. Krejčího syn se podílel i na přípravě elektronického systému přihlašování na střední školy (DiPSy). Krejčí dříve uvedl, že tuto práci dělal zadarmo.

Zpožděné spuštění

Systém DiPSy se měl minulý čtvrtek otevřít veřejnosti, organizace ho spustila o den později. Cermat spuštění systémů pozdržel kvůli problémům s nahráváním příloh a následnému ověření bezpečnosti. Bek minulý týden uvedl, že personální změny v Cermatu zatím dělat nechce. Podle něj je nejdříve potřeba analyzovat příčiny problému. Vyžádal si od Krejčího analýzu příčin jednodenního zpoždění.

„Já předpokládám, že tento týden budeme mít detailnější zprávu,“ řekl Bek. To, že se chyba objevila předtím, než byl systém spuštěn, je podle Beka lepší variantou.

Termín pro podávání přihlášek na střední školy ministerstvo neprodlouží. O prodloužení lhůty se uvažovalo kvůli problémům v systému elektronických přihlášek:

Přijímací zkoušky
Termín pro přihlášky na střední školy se neprodlouží. Zůstává do 20. února

Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat) je příspěvkovou organizací ministerstva školství, zajišťuje jednotné přijímací a maturitní zkoušky. V současné podobě funguje od ledna 2006.