Představitelé ministerstva zdravotnictví očekávají nástup populačně silných ročníků ke studiu na středních školách. Proto úředníci vypracovali novou hygienickou vyhlášku. Autorům k ní přišly stovky připomínek. „Nejvíce z nich se týkalo mateřských škol a prvního stupně základních škol,“ poznamenal prezident Pedagogické komory Radek Sárközy.

Podotkl přitom, že zdůvodnění nástupem velkého počtu žáků na střední školy mu nepřijde šťastné. „U středních škol jsme na stropu, pak to bude klesat,“ upozornil.

Nová vyhláška má umožnit zrušit povinnost mít oddělené toalety pro chlapce a dívky:

Navrhované zrušení povinnosti mít ve školách oddělené záchody pro dívky a chlapce rozpoutalo na takřka kulturní válku, která vyvrcholila internetovou peticí.
Unisex toalety ve školách? Návrh vyvolal kulturní válku, odpůrci se bojí o dívky

Celkově v nových podmínkách zvolili ministerští úředníci volnější přístup. „Nová právní úprava se vymaňuje direktivnímu státnímu přístupu v oblasti ochrany veřejného zdraví. Stát tak vytváří prostor pro individuální přístup zřizovatelů zařízení a provozoven a poskytovatelů péče,“ uvedl úřad.

Ministerstvo zdravotnictví si od vyhlášky slibuje i úspory, které ovšem zatím nedokázalo vyčíslit. Předpis začne platit od začátku července. Deník představuje několik nejzajímavějších změn, které přinese.

V každé učebně už nebude muset být umyvadlo

Umyvadlo ve třídě vyžaduje současný předpis. Nová vyhláška ale určuje, že v každém patře budovy bude muset být alespoň jeden zdroj tekoucí vody mimo hygienická zařízení. Kohoutek s pitnou vodou nebo pítko by se měly nacházet v prostorách, které budou přístupné všem žákům s ohledem na jejich pitný režim. To ovšem nebrání tomu, aby zřizovatel školy nechal umístit zdroj pitné vody i do učeben.

Školky a školy bez zahrad

Vyhláška sice uvádí, že zařízení pro děti předškolního věku bude muset disponovat venkovním prostorem, který dětem umožní volný pohyb, ale tento prostor může nahradit obdobným místem v docházkové vzdálenosti. Tato vzdálenost pak musí odpovídat věku a fyzickým možnostem dětí. To platí i pro základní a střední školy.

Oddělené toalety být nemusí

Poměrně velké vášně nedávno vzbudily zvěsti o tom, že nová vyhláška chystá společné toalety pro dívky i chlapce. Text tuto možnost ale pouze povoluje, a to s ohledem na školy, kde se zpravidla vzdělávají třeba jenom dívky, nebo naopak jen chlapci.

Podle aktuální vyhlášky musí být umyvadlo v každé třídě. Nová vyhláška to má změnit:

Podle aktuální vyhlášky musí být umyvadlo v každé třídě. Nová vyhláška to má změnit
Spor o umyvadla ve školách? Už nebude muset být v každé třídě jako dosud

Ploty nakonec zůstanou

Z hygienické vyhlášky zmizel bod o zrušení nutnosti oplocení školek a škol. „Téměř všichni se v připomínkovém řízení negativně vyjadřovali ke zrušení bodu k oplocení škol,“ komentoval předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků ve školství František Dobšík. V tomto případě ochranu lidí ve stavbách a na jejich pozemcích ale řeší i vyhláška o požadavcích na výstavbu.

Žáci už nebudou mít svůj vyměřený prostor

Hygienická vyhláška vypustila striktní parametry, kolik metrů čtverečních musí připadnout na jednoho žáka. V tomto případě úřady nechaly zřizovatelům volnou ruku podle toho, zda se jedná o školku, základní nebo střední školu.