„Platí to, co jsme včera slíbili, během dneška by to mělo být spuštěno,“ řekl Krejčí. „Pravděpodobně někdy během večera se oznámí, že to je puštěné, ale ne před hlavními zprávami,“ dodal. Oznámení v hlavních zprávách, že je systém puštěný, by mohlo podle Krejčího způsobit přetížení systému Identity občana (NIA). Předpokládá, že se dnes lidé do systému přihlásí spíše ze zvědavosti, nebudou ale rovnou podávat přihlášky.

„Nepředpokládám, že by byl systém DiPSy jako takový přetížený tak, že by přestal fungovat. Neznámá, které se všichni bojí, je otázka, jak to bude se zátěží NIA a s přihlašováním přes NIA,“ řekl. Digitální a informační agentura (DIA) proto kvůli očekávanému náporu uživatelů posílila o 45 procent systém Identity občana, prostřednictvím kterého se budou lidé hlásit. Opatření agentura přijala kvůli nedávným problémům při přihlašování do nové aplikace eDoklady. Krejčí připomněl, že Cermat přihlašování přes NIA nedokáže ovlivnit, protože jde mimo jeho systém.

Přihlašovací systém se dnes testoval kvůli bezpečnosti. „Žádný další problém nebyl objevený,“ řekl Krejčí. Uvedl, že ještě nemá k dispozici detailní zprávu. Testy Cermatu dělá externí firma, která říci nechtěl.

Nepropadat panice

K výzvě rodičům, aby nepropadali panice, se dnes přidal i Pavel Klíma pověřený vedením sněmovního školského výboru. ČTK řekl, že po průběžných konzultacích s ministerstvem věří v brzké spuštění systému během dneška, nejpozději v noci. „Jediné, co nechceme je, aby se spustila lavina papírových přihlášek. Jinak zapisování (uchazečů do elektronického systému) spadne na střední školy,“ konstatoval s tím, že v případě hromadného ručního přepisování dat do elektronické podoby hrozí vyšší chybovost.

Elektronický systém pro přihlášky na střední školy bude kvůli problémům s nahráváním příloh spuštěný později:

Přijímací testy na střední školy, ilustrační foto.
Elektronický systém přihlášek na střední školy má problémy. Spustí se později

Organizace Cermat ve čtvrtek oznámila, že problémy v programu odstranila, nicméně sdělila, že musí systém znovu otestovat z hlediska bezpečnosti. Podle ředitele Krejčího spustí systém zřejmě dnes večer. Podle ministra školství Mikuláše Beka (STAN) se vyskytl problém, který neohrozil systém jako celek, ale šlo o technický problém v jedné funkci z mnoha.

Uchazeči, respektive jejich zákonní zástupci, mohou přihlášky podávat do 20. února. O případném prodloužení termínu by mělo ministerstvo školství rozhodnout příští týden. Zda a o jak dlouhou dobu se podávání přihlášek prodlouží, záleží podle Beka na tom, jak moc se otevření systému zpozdí. Za prodloužení termínu v případě delší prodlevy se chce na středečním jednání školského výboru s ministrem i zástupci Cermatu přimluvit i Klíma. Ve čtvrtek podle svých slov uvažoval o svolání mimořádného jednání výboru, dnes s ohledem na ohlášené pondělní jednání na ministerstvu uvedl, že vyčká na středu. V pondělí se podle něj chystá ministerstvo oznámit ředitelům škol harmonogram spouštění dalších modulů systému.

Nově tři přihlášky místo dvou

Žáci si nově mohou podat tři přihlášky místo dvou, určí na nich, na kterou školu chtějí nejvíce. Uchazeči, kteří se již v listopadu loňského roku hlásili do oborů s talentovou zkouškou, si nyní mohou podat až tři přihlášky do oborů bez talentové zkoušky. V přihláškách pak budou přiřazovat prioritu celkem pěti školám.

Uchazeči budou do oborů přijatí na základě výsledků jednotné přijímací zkoušky, která se bude konat v dubnu, a svých priorit. Čas a datum podání přihlášky neovlivňuje šanci žáků na přijetí na střední školu.

Od čtvrtka 1. února mohou žáci základních škol podávat přihlášky na střední školy. Jsou mezi nimi velké rozdíly:

Přijímací zkoušky na Mikulášském gymnáziu v Plzni.
Jak jsou na tom žáci v ČR? Přijímací zkoušky zvládají nejlépe ti z větších měst

Přihlášky bude možné kromě elektronického způsobu podávat také takzvanou hybridní formou, tedy kombinací tištěných přihlášek s podporou elektronického systému, případně stejně jako v předchozích letech papírovou formou. Nový systém má zjednodušit proces přijímání na střední školy a omezit chaos, který ho provázel v minulých letech. Proti předchozím rokům odpadne mimo jiné administrativa se zápisovými lístky a odvoláním.

Na střední školy by se letos mělo podle ministerstva hlásit až 106 tisíc žáků devátých tříd základních škol a desetitisíce dalších uchazečů, například zájemců o víceletá gymnázia, studentů středních škol, kteří chtějí změnit obor, nebo dospělých uchazečů, kteří se hlásí do dálkového či večerního studia. Krejčí ČTK dříve řekl, že se počítá zhruba se 120 tisíci uchazeči.