Předplatit Deník

Přijímačky jsou mistrovství a dítě je teď vrcholový sportovec, říká psycholog

Také deváťáci ze základní školy Kladno, Cyrila Boudy se intenzivně připravují na letošní přijímačky. Na snímcích úlohy z matematiky

Také deváťáci ze základní školy Kladno, Cyrila Boudy se intenzivně připravují na letošní přijímačky. Na snímcích úlohy z matematiky | Foto: Deník/Kateřina Nič Husárová

Období před a během přijímacích zkoušek na střední školu je jednou z prvních skutečně stresových zátěží, které děti na jejich cestě za vzděláním čekají. Na rodičích v tomto období je, aby nastavili správný poměr mezi zodpovědnou přípravou, ale také odpočinkem a relaxací. „Dospělí jsou tu od toho, aby aktivně pomáhali. Je také na nich, aby zvládli vlastní stres, protože ho mohou lehce přenést na děti,“ říká dětský psycholog Václav Mertin v rozhovoru pro Deník.

Dětský psycholog Václav Mertin.Dětský psycholog Václav MertinZdroj: Deník/Martin DivíšekJak velká je nálož stresu, kterou žáci během přijímaček cítí? A můžeme jim od něho nějak pomoci?
To je individuální, záleží na každém dítěti. Uvědomme si ale, že stres patří k životu a asi nikdo z nás se mu v něm nevyhne. Je tedy normální, že ho děti teď cítí. Jeho míra se ale často odvíjí i od rodičů a jejich očekávání, že se přijímačky dítěti podaří tak, jak si přejí. Dítě si ještě v tomto věku neuvědomí, že i když to nevyjde podle představ a nedostane se na vysněnou školu, může to být začátek něčeho hezkého, v čem se nakonec najde. Určitě ale to nejmenší, co můžeme jako dospělí udělat, je odpustit si ty takzvané řeči od cesty, jako: To to dopadne, jsi úplně hloupý, a podobně. To ničemu rozhodně nepomůže. Dospělí mají pomáhat a chránit.

První velký stres v životě mohou být pro dorůstající mladé lidi přijímačky na střední školu
Připravuje se dítě na přijímačky správně? Zvažte kurzy i domácí přípravu

Většina rodičů teď bude děti pobízet, aby se učily a připravovaly více. Kde leží ta správná míra a jak poznáme, že už je to na dítě příliš?
Je to opět individuální a ta hranice se poznává těžko. Ale víme, jak se dítě učilo celou dobu a je jasné, že pokud tam příprava neprobíhala soustavně, za těch několik týdnů to už asi nestrhneme. Nevidím jako rozumné, požadovat po dětech třeba šest hodin učení denně. Umím si ale připravit, že teď v těch posledních týdnech před zkouškami to mohou být třeba dvě hodiny denně. Můžeme si představit, že přijímačky jsou pomyslné mistrovství a žák je vrcholový sportovec. A teď začíná ta intenzivní část tréninku, kdy podává největší výkony, aby měl natrénováno.

Je vhodné, aby rodič vstupoval aktivně do přípravy a vyplňoval s dítětem testy, učil se s ním? Nebo je lepší to nechat odborníkům, třeba v přípravných kurzech?
Jsou děti, které se s rodiči učit nechtějí. A naopak, rodiče se nechtějí učit s dětmi. Nemají na to trpělivost. Myslím, že když tady ta možnost kurzů je, je dobré ji využít. V tomto věku obvykle děti ještě neumí systematicky pracovat samy a také platí, že když jsme s někým cizím, obvykle pracujeme víc. Takže kurzy mohou být v tomto ohledu i efektivnější než domácí příprava.

Prvním velkým stresorem, který si naše společnost pro své dorůstající členy připravila, jsou přijímačky na střední školu.
Jaké má dítě šance u přijímaček? Toto je přehled nejúspěšnějších základek v ČR

Je vhodné nechat děti učit se i o víkendu, nebo bychom měli volno využít pro odpočinek?
Jak jsem už říkal, děti jsou teď trochu jako vrcholoví sportovci. A i u nich v přípravě po náročném tréninku následují odpočinek a relaxace. Děti bych vzal ven, do přírody. Protože učení, to je akorát sezení a pořád stejná otrava. Když se dítě učí, chce si potom hrát, vyřádit se.

Má podle vás význam dítě zkusit motivovat třeba materiální odměnou?
Já bych to nedělal. Ne z obavy, že se tím nastaví nějaký špatný vzor, že dítě už bude vždycky očekávat odměnu a bez ní nehne prstem, to je zjednodušení. Ale zkrátka proto, že je to jeho život, jemu má záležet na tom, aby to dobře dopadlo. Ale mám pochopení pro rodiče, kteří to cítí jinak. V tom případě bych ale odměnu nepodmiňoval úspěšným přijetím, protože to se taky nemusí vydařit. Lepší je podmínit odměnu prací bez ohledu na výsledek. Když se vydržíš učit celé dva měsíce, čeká tě odměna. Protože i když ty přijímačky třeba nevyjdou, dítě se hodně naučilo a vrátí se mu to někdy jindy a nějak jinak.

Otestujte své znalosti v aplikaci Aimos

Zdroj: Deník

Přijímačky s Deníkem: V aplikaci Aimos si každý může otestovat své znalosti a na základě výsledků se pak zaměřit na to, v čem má nedostatky. Aplikace také umožňuje vyhledat konkrétní základní školu a tu propojit s preferovanými středními školami. Po vyplnění vstupního testu bude uživateli vytvořen individuální vzdělávací plán, který bude přizpůsoben na doplnění znalostí potřebných k úspěšnému přijetí na vybranou střední školu. Aplikace je dostupná na adrese www.aimos.cz.

Tento článek jste si mohli přečíst díky vašemu předplatnému

Hlavní zprávy

Zprávy odjinud