Jeho děda působil jako dobrovolný hasič, bral ho po soutěžích. Sám začínal u dobrovolných hasičů, vyučil se elektrikářem a pak si dodělal maturitu. „Nakonec jsem absolvoval Vyšší odbornou školu požární ochrany ve Frýdku-Místku a vysokoškolské vzdělání na univerzitě v Ústí nad Labem, obor Tělesná výchova a sport, a když se objevilo volné místo, přihlásil se k hasičům,“ popsal začátky Musil.

"Tím, že se mi podařilo minule uspět, mohl jsem znovu požádat partnery o finanční příspěvek."
Radek MusilRadek MusilZdroj: Radek Musil

Měl blízko i ke sportu a k hasičskému sportu ho dovedl bývalý reprezentant Jan Semerád. Radek Musil se letos účastnil Světových a policejních hasičských her, které se konají vždy jednou za dva roky. Nebyla to pro něj premiéra, poprvé si je vyzkoušel v Los Angeles. Závodil v půl maratonu a podařilo se mu obsadit 6. místo v jeho věkové kategorii. A zvítězit na městském půlmaratonu v San Diegu v kategorii.

„Tím, že se mi podařilo minule uspět, mohl jsem znovu požádat partnery o finanční příspěvek. Veškeré náklady si musím zajistit sám. Přispěl mi sportovní klub Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje na startovné. Samozřejmě pokud máte medaili, hned se lépe vyjednává a ukazuje to, že nejedete na dovolenou, ale opravdu reprezentovat a závodit. Celý ten pobyt se vyšplhal přibližně na 70 000 korun včetně letenky, nákladů na dvoutýdenní ubytování, jídlo. Sportovní oblečení jsem měl od partnerů. Finančně mě podpořily tak Liberecký kraj, tak i Město Liberec,“ popsal Musil, jak to měl s financemi.

"Samozřejmě pokud máte medaili, hned se lépe vyjednává a ukazuje to, že nejedete na dovolenou, ale opravdu reprezentovat a závodit. "
Radek MusilRadek MusilZdroj: Radek Musil

V Číně si zaběhl půlmaraton, doběhl dvacátý první a celkově běželo okolo 1200 závodníků. Vyzkoušel si skok vysoký, tam skončil na čtvrtém místě. Dále soutěžil v orientačním běhu na dvou tratích, a to střední a dlouhé délky.

„Na střední trase jsem špatně přečetl mapu a místo toho, abych budovu oběhl, tak jsem se ji snažil proběhnout. Tím jsem ztratil cenné vteřiny a skončil jsem čtvrtý. Od třetího místa mě dělila necelá vteřina. Přesto jsem si nakonec napravil reputaci a na dlouhé trase doběhl první a získal zlatou medaili,“ pochlubil se talentovaný hasič. Vybíhal druhý ve své věkové kategorii a čekal na zbytek, dokud si nebyl jistý, že opravdu získal zlato. V zázemí si po závodě zařval radostí a pak ještě jednou po cestě domů. Šel si koupit pivo do krámku a večer přejížděl za kluky z Varnsdorfu do centra Chengdu. Zašli si na večeři a oslavili to.

"Od třetího místa mě dělila necelá vteřina. Přesto jsem si nakonec napravil reputaci a na dlouhé trase doběhl první a získal zlatou medaili."
Radek MusilRadek MusilZdroj: Radek Musil

„Ta první radost byla trochu potlačená, že jsem se neměl s úspěchem s kým podělit. Kvůli časovému posunu byly v Čechách tři hodiny ráno, tak jsem nechal rodinu trochu vyspat, než jsem se jim svěřil s vítězstvím,“ řekl Radek Musil.

Po příjezdu domů na něj čekalo překvapení. Od kolegů v práci dostal dárkový koš a reakce okolí byly skvělé, lidé ho podporovali i na Facebooku. A jak vnímá postavení hasičů v české společnosti? „Mám pocit, že i v Čechách jsme pozitivně vnímáni a obdivováni. Máme neskutečné množství školení, nepamatuji si na stížnosti, práci máme rádi a snažíme se lidem pomoci,“ odpověděl na otázku Radek Musil.

„Ta první radost byla trochu potlačená, že jsem se neměl s úspěchem s kým podělit."
Radek MusilRadek MusilZdroj: Radek Musil

Sám se účastnil natáčení seriálu o hasičích, který produkovala Česká televize. Procházel třemi díly jako jedna z hlavních postav, velitel čety. Jak sám přiznal, práce hasiče není jen o námaze a fungování.

„Důležitou roli hrají určitě vztahy. Trávíme spolu třetinu života. Nemusíme úplně si sednout, ale u výjezdu musíme fungovat, ega jdou stranou a jedeme s jediným cílem. A to někoho vyprostit nebo uhasit požár. Trochu výhoda chlapského kolektivu. Dopoledne se pohádáme a odpoledne už se normálně bavíme. Člověk musí být tak trochu splachovací, nemůže si vše brát osobně,“ svěřil se hasič.

A co plánuje do budoucna? „Pokud zdraví dovolí, chtěl bych se účastnit her v Rotterdamu, kde to plánujeme spojit s rodinnou dovolenou. A v roce 2023 si chci splnit velký sen v podobě závodění v Kanadě. Ale jak říkám, vše je ve hvězdách…,“ uzavřel vyprávění liberecký