Rodiče byli prozíraví a Terku i její dvě sestry vedli k všestrannosti a dali jim možnost naučit se všechny sporty a nejen to. I když to bylo poměrně náročné, je jim za to dnes Tereza vděčná. Vyzkoušela si všechno možné, dělala gymnastiku, atletiku, plavání, rychlobruslení, hokej, balet, kolo, sjezdové lyžování i běžky. Hrála ale i na různé hudební nástroje a chodila na malování.

Pestré dětství bylo dobrým základem a z každého sportu získala něco, co mohla využít, když se definitivně rozhodla pro kolo. Ani tam ale neměla všestranná Tereza hned jasno. Jezdila dráhu, silnici i bajky a s ničím neměla problém. S přestupem do Dukly se rozhodlo – silnice a dráha. Časem ale soutěživá a cílevědomá cyklistka začala ztrácet motivaci a hledala změnu. Našla ji v ČS Accolade u Radima Kořínka.

Více o cyklistice najdete na Deník.cz. Staňte se dnes digitálním předplatitelem a získáte zdarma e-knihu plnou cyklotras po celém Česku. Více na: predplatne.denik.cz/cyklodenik

I když byla v jednom z nejlepších bikových týmů jediná žena, byla z podmínek a zázemí nadšená, což se projevilo i v úspěších na závodech. V portfoliu Terezy chybí cyklokros, i když i ten si vyzkoušela. Podle jejích slov to byl ale nejen první, ale i její poslední cyklokros, byť silný zážitek to bezesporu byl.

"Byly to krásný dva roky. Jsem za ně nesmírně vděčná a vždycky na ně budu vzpomínat v dobrém. Měla jsem možnost se výkonnostně hodně posunout a nasbírat hezké výsledky," napsala koncem loňského roku na své Instagramu Tereza. "Stejně jak odešla letošní sezona, tak já odcházím z horských kol a budu se plně věnovat silnici v zahraničí. Strašně se na to těším a mám radost, že jsem se k tomu rozhodla,"oznámila, jak vidí svou další kariéru.

Radikální životní změnu si dnes již silniční cyklistka Tereza Neumanová, která od letošního roku jezdí za španělský tým Burgos Alimenta, pochvaluje. Národnostně pestrý tým, odlišný přístup k tréninku i závody plnící se kalendář jsou nové výzvy, s kterými bude talentovaná sportovkyně růst a možná někdy i bojovat tak, jako zatím se španělštinou. Tuhle půvabnou slečnu, která se rychle učí a zkušenosti ji posunují dál, ale vždycky bavilo vyhrávat. Olympijské hry v Paříži 2024 už nejsou daleko a Tereza na nich určitě nebude chtít chybět.

Tereza Neumanová

Narodila se v roce 1998 v Třebíči, studovala na gymnáziu v Novém městě na Moravě a Pedagogické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Dříve jezdila za Duklu, poslední dvě sezony závodila za bikový tým České spořitelny Accolade, nyní je závodnicí týmu Burgos Alimenta ve Španělsku. K jejím úspěchům patří titul mistryně republiky v kategorii elite na silnici, stříbro ze stejného závodu, 22. místo při její premiéře v závodě Světového poháru horských kol nebo vítězství v mistrovství ČR e-MTB.