„Jeden byl na krimi téma a já si řekla, že je to ideální způsob, jak využít moji slabost pro detektivky a vyprávět o případech někomu, koho to bude zajímat. Přišla jsem za Bárou a ta nadšeně přijala nabídku točit se mnou. Byl to osud, teď už bez sebe nedáme ani ránu,“ říká Lucka.

Témat je stále dost - holky občas reflektují aktuální dění, na něco narazí náhodou, chodí i spousty tipů od posluchačů. Nejžádanější bývají případy, které byly hojně medializované.

Opravdové zločiny - Doktor Mengele & R. Kelly - podcast s nejvíce shlédnutími

Zdroj: Youtube

Nejslavnější kriminální příběhy všech dob

„Stále tak nějak zpracovávám a čekám na objasnění případu zmizení malé Madeleine McCann a taky v případu Stevena Averyho. Strávil osmnáct let ve vězení, aby ho nakonec propustili jako nevinného. Po sedmi letech na svobodě jej pak ve sporném procesu odsoudili za jinou vraždu k doživotí. Nejsilnější byl zatím asi případ zpěváka R. Kellyho souzeného za vydírání a sexuální zneužívání," zmiňuje Lucie. Bára ji doplnila.

Pohřešovaná britská dívka Maddie McCann z Velké Británie ve věku čtyř let.
Polka tvrdí, že je Maddie McCannová, dívka ztracená před 15 lety. Chce testy DNA

„Případy, které se týkají násilí na dětech se zpracovávají velmi těžko. Mně se teda vůbec nechce do Gabriela Fernandeze… Je to případ o týraném dítěti, přičemž ta brutalita je na mě opravdu moc," míní Bára.

Pozvolný vzestup

Opravdové zločiny vznikly jako zábava a Lucku s Bárou vůbec nenapadlo, že se stanou takovým hitem. Úspěch přicházel nenápadně.

„Posluchači přibývali postupně. Ale velkým okamžikem pro nás byla výhra Podcastu roku a druhé místo v anketě Křišťálová lupa,“ říká Lucie.

Rovnou dodává, že i tak to v jejich případě na zbohatnutí z podcastů nevypadá. „Na to, abychom se uživily, máme nejhorší téma, protože YouTube naše videa nemonetizuje. Ale stačí slovo „vražda“ a jste ze hry," konstatovaly dámy.

Ondřej Vetchý.
Ondřej Vetchý o Případech 1. oddělení: Je to šokující a lezou vám oči z důlků

Spotify ani Apple podcast monetizaci (provozovatel portálu, aplikace či webové stránky se dělí s tvůrcy obsahu o příjem z reklamy - pozn. red.) tvůrcům ani nezavádějí, což je škoda, tvoříme stejně jako hudebníci.

Jediná možnost, jak ocenit naši práci, je koupit si náš merch (novější pojem pro reklamní předměty, v případě youtuberů a influcencerů jde často například o oblečení - pozn. red). Tiskneme a vyšíváme na něj hlášky z našeho podcastu, které lidi nejvíc zaujaly.

„Pro udržení komunity posluchačů je také důležité komunikovat s nimi. Opravdové zločiny k tomu využívají hlavně Instagram.

„Řešíme tam s našimi ‚Zločinožrouty‘ všechno – jejich zážitky i aktuální případy,“ poznamenává Bára, podle níž čísla poslechovosti stále rostou.

„Je to nádhera a jsme za to nesmírně vděčné. Motivuje nás to se pořád zlepšovat," dodaly. A co by holky poradily podcastovým začátečníkům? Podle Lucie je základem nadšení, začít a nečekat slávu od prvního dne.

„Když budete podcast dělat s láskou, lidé to ocení. Ať už budete točit v super studiu, nebo doma v obýváku,“ míní Lucie. Kvalitní zvuk je přitom radno nepodceňovat. „Sama jsem zaznamenala, že je spousta zajímavých podcastů, ale bohužel zvuk je hodně špatný, což podle mě posluchače odradí,“ doplňuje Bára.