Nejraději si píšu se svými vrstevníky, protože se dozvídám o rozdílném životním stylu, různých způsobech trávení volného času a navíc si také procvičím anglický jazyk. Proto jsem se přes sociální síť spojila s několika lidmi v mém věku a poptala se jich, jaké mají koníčky - jakou hudbu rádi poslouchají, co rádi čtou a jaké mají oblíbené filmy. Také jsem je poprosila, aby mi napsali, jak se lidé v jejich okolí chovají, a zamysleli se nad tím, jaká je jejich "národní" povaha. S nadšením souhlasili a na vše mi upřímně odpovídali. Tady je výsledek mé práce.

Nejdříve jsem se spojila se svým kamarádem, se kterým si píšu už delší dobu. Jmenuje se Roland, je mu 20 let, bydlí v hlavním městě Maďarska, Budapešti, a studuje geografickou univerzitu. Rád hraje fotbal, poker, kulečník, posiluje a také rád chodí ven s přáteli. Poslouchá rock, disco a někdy i klasickou hudbu, např.: Linkin Park, Avici, Mozarta a Beethovena. Nejraději čte dobrodružné příběhy, např.: Vinnetoua nebo Robinsona Crusoa. Nejvíce oblíbené má akční a dobrodružné filmy a také snímky se superhrdiny, např.: Ironman, Superman, Avengers atd. Ale nejraději má všechny filmy s Leonardem di Capriem. Má rád zvířata. Sám doma žádné nemá, ale jeho babička má dva psy. V jeho zemi je hodně dobrých lidí, kteří prý i dobře vypadají. Lidé si tam navzájem pomáhají a starají se o ostatní v každodenním životě, např.: na ulici, v autobuse atd. Jediná jejich vada je, že se často stravují ve Fast Foodech.

Další v pomyslném seznamu je můj taktéž dobrý kamarád Etyenne. Je mu 19 let, žije ve francouzském Niortu a studuje na univerzitě bezpečnost zdraví a životního prostředí. Mezi jeho zájmy patří cvičení smíšených bojových umění, běh a kulturistika, je i dobrovolným hasičem. Také rád chodí ven s přáteli a do klubů. Miluje sledování thrillerů, např.: Shutter Island, Inception, ale je rád za všechny druhy dobrých filmů, např.: Troy, Titanic, Avatar, Pán Prstenů, Vlk z Wall-Street. Nejraději poslouchá reggae, třeba B.O.B., Damian Marley a spoustu francouzských zpěváků. Etyenn má dojem, že lidé ve Francii jsou dost uspěchaní, ale přesto přátelští.

Abych se také dozvěděla něco o životě dívek ze vzdálených krajin, spojila jsem se se třemi svými vrstevnicemi.

První se jmenuje Irene, je jí 18 let a žije v Alessandrii na severu Itálie. Právě dokončila střední školu a od října začne studovat práva ve francouzštině a angličtině. Jejími koníčky jsou fotografování, hraní fotbalu a tenisu. Ze všeho nejraději čte, převážně poezii, sci-fi není její oblíbený žánr. Poslouchá alternativní i klasickou hudbu a také Dire Straits. Také miluje filmy s herečkou Helonou Bonham Carter. Irene se svými kamarády chodí o víkendech tancovat a pokud chtějí relaxovat, tak pořádají společné večeře. Zajímavostí je, že se v létě rozeběhnou do pole, lehnou si na záda a pozorují hvězdy. V Itálii se lidi hodně scházejí (hlavně početné rodiny) a rádi a dlouho spolu debatují, příležitostí mohou být dlouhé společné večeře.

Další dívkou je skoro 18-ti letá Matilda, která žije ve Švédsku, studuje estetiku a média se zaměřením na filmovou tvorbu. Má hodně koníčků, ale mezi její nejoblíbenější patří filmování a fotografování. Baví ji ale také pečení dezertů, ruční práce, surfování na internetu, ale dokáže se také bavit venku s přáteli. Když přijde chvíle klidu a správné rozpoložení, píše dokonce i básně. Z žánrů knih i filmů má ráda vše kromě hrůzy, ale drobné napětí a fantasy náměty, jako je Harry Potter, Hunger Games či Hobit, jí vůbec nevadí. Hudbu poslouchá podle toho, jakou má náladu. O Švédech si myslí, že jsou zdrženliví, konzervativní a kritičtí. Jen tak s někým nemluví (např. v autobuse) a každý si o sobě myslí, že je lepší než ostatní.

Poslední, mně nejvíce sympatická dívka, se jmenuje Krista, je jí 18 let a žije v Joenssu ve Finsku. Studuje praktické ošetřovatelství a jejími koníčky jsou zpěv, jogging, cyklistika a čtení, zejména příběhy ze života. Také ráda vytváří kreslené postavičky. Je členkou taneční skupiny, kam nepravidelně chodí protáhnout své tělo. Nejraději poslouchá pop, např. Beyoncé, Ellie Goulding atd. Má ráda spoustu filmů, např. komedie nebo filmy s Jimem Carrey. O lidech ve své zemi si myslí, že je pro každého z nich důležitá sauna, řada z nich je aktivními bruslaři a s oblibou sledují hokejová utkání. Krista je ze všech zmiňovaných nejvíce komunikativní a i její záliby jsou mi blízké.

Myslím si, že i přesto, že jsme každý z jiných koutů Evropy a máme odlišnou kulturu, jsme si blízcí svými zájmy. Můj názor je takový, že všichni moji vrstevníci, se kterými jsem měla možnost si psát, jsou si svým způsobem podobní, rozhodně máme mnoho společných témat, o kterých si můžeme vyprávět.

Nikola Havelková, Střední průmyslová škola stavební v Mělníku, téma: Evropané na facebooku