Stačí jen správně odpovědět na otázku:

Jakou vůní je charakteristický český hermelín?

Čerstvě utržený žampion

Čerstvě utržená bazalka

Naložený česnek

Správné odpovědi zasílejte na číslo 9001107. Cena sms je 7 Kč. Technicky zajišťuje ATS, www.platmobilem.cz, (infolinka 296 363 199).

Tvar sms DEN HERMELIN  AneboBneboC JMENOaPRIJMENI ADRESA PSC. Správné odpovědi zasílejte od 22. 11. do 25. 11. 2017, vybereme 10.,50., 100.,150.,200., správnou sms


Co se Vám vybaví, když se řekne hermelín? Většina z nás má v paměti kulatý sýr s bílou plísní na povrchu. Dokážete ale rozeznat rozdíl mezi pravým hermelínem a jinými sýry s bílou plísní? Podle nejnovějšího průzkumu společnosti Savencia, až dvě třetiny z nás neumí rozlišit, zda se jedná a typicky český hermelín nebo jiný typ plísňového sýra. Přitom rozdíly jsou zásadní: liší se texturou, dobou zrání, chutí ale i zpracováním.

„Jeden nakládaný hermelín!“ Zní v našich restauracích poměrně často. Za pravou českou pochoutkou dojíždí většina cizinců a nesmí chybět v typicky českých restauracích. Jak by se Vám ale líbilo, kdyby typicky český sýr, který vám naservírují na talíři, byl jiného původu? Podle průzkumu až 64 % Čechů uvedlo, že pro hermelín je charakteristická plíseň. Když si ho ale objednáme v restauraci, zajímá se o původ sýru pouze 21 % z nás. Pokud by zákazníci věděli, že se nejedná o typicky český hermelín, až ze 72 % by jim to vadilo.

Poznáte kopii pravého českého hermelínu?

Orientace v sýrech s bílou plísní na povrchu je přitom velmi jednoduchá. Plísňové sýry na našem trhu bychom v podstatě mohli rozdělit na tradiční hermelíny, sýry hermelínům podobné a camemberty. Sýry typu camembert mají historický původ ve Francii a pouze ty, které se vyrábějí tradičním způsobem v několika regionech Normandie, mohou nést ochrannou známku „Normandský camembert“. S označením camembert se ale můžeme setkat i s u jiných výrobků na našem trhu. Ty se nemohou jmenovat hermelín, ale nesou označení „camembert“ (bez regionu původu), či „sýr s bílou plísní“. Vyrábějí se průmyslově a mají tvar nízkého válce různé velikosti. Každý výrobce využívá specifické podmínky (kvalita mléka, zrací sklepy, sýrařské umění apod.), a proto se camemberty liší svou kvalitou a dalšími vlastnostmi. Pravý hermelín se nevyznačuje jen bílou plísní na povrchu, ale i základními atributy.

Ty jsou tři:

jemná vůně čerstvých žampionů

bělostná, neporušená plíseň

krémová středová část po celou dobu trvanlivosti


Nevěřte všemu…

Dalším rozdílem je země vzniku. Hermelín pochází od nás z Čech, přesněji z Přibyslavi ze samého srdce Vysočiny a jeho název byl patentován již v roce 1946. Na českém trhu se ale můžeme setkat i se sýry podobnými hermelínům, které pochází z Polska. Francouzský původ zase nezapře pravý camembert.

„Camembert poprvé ochutnali ve francouzské Normandii, podle které byl také pojmenován a jen on nese ochrannou známku AOC (appellation d’origine contrôlée). Někteří výrobci sýrů s bílou plísní na povrchu si název ‚camembert´ od Francouzů ‚propůjčili´. V tomto případě se nejedná o camembert francouzského typu, ale o sýr podobný hermelínu,“ dodává Jan Rosický, technolog výroby ze společnosti Savencia Fromage & Dairy Czech Republic, a.s.

Buďte tedy vždy důslední a čtěte etikety, ne všechny sýry typu camembert mají skutečný původ z Francie a stejné vlastnosti.

Když už jdeme nakupovat…

V případě, že se rozhodneme sýry nakoupit, 44 % z nás volí Sedlčanský hermelín, 35 % Krále sýrů a pouze z 11 % kupujeme camemberty typu Président a jiné druhy plísňových sýrů.

Jak se zdá, hermelíny nakupujeme docela často i přes to, že neznáme jejich přesný původ.

Z dalších zajímavých zjištění průzkumu:

Většina lidí si všimla různého označení na krabičkách plísňových sýrů (86 %), ovšem více než třetina z nich přiznává, že mezi nimi nevnímá žádný rozdíl (39 %)

Plíseň (64 %) a specifická chuť (34 %) jsou pro hermelíny hlavními charakteristikami

Značka, ani typ sýru nezajímá při objednání v restauraci téměř 2/3 lidí. 21 % lidí se zajímá alespoň o typ. Více se o charakteristické vlastnosti i značku zajímají mladší lidé a lidé s vyšším vzděláním.

To, že se může sýr při grilování roztéct, tvrdí 66 % respondentů, spíše muži a mladší lidé (Přitom správný hermelín by se při grilování roztékat neměl a měl by držet tvar)


O průzkumu:

Velký sýrový průzkum provedla společnost Savencia na vzorku 1050 respondentů z celé České republiky v listopadu