Já si osobně myslím, že některé povolání jsou o mnoho lépe placené v zahraničí jak u nás. Běžná prodavačka v supermarketu má v České republice poloviční plat než její kolegyně v Německu. Většina absolventu středních a vyšších škol si zkouší přes různé agentury najít v zahraničí uplatnění hlavně ve svém oboru, ale ne vždy se to povede.

Německo a Francie nabízí dost pracovních příležitostí. Obě země jsou automobilní velmocí v Evropě, která má budoucnost a stále se obměňuje a zdokonaluje. Francie sice svou rozlohou poráží Německo, ale to zase poráží Francii v lepší ekonomice a životní jistotě. Není se čemu divit, protože Francie má 3,2 milionu lidí bez práce a silný ekonomický růst zůstává v nedohlednu. Jejich příležitost ke změně by se mohla jevit investice v podobě prodeje právě francouzských dluhopisů a nákupu německých dluhopisů.

Co se týče rodičů, mají přístup kladný i záporný. Moji rodiče mají ovšem kladné směry. Říkají, že odjezd do zahraničí je velmi dobrý, možnosti získání práce, známosti, zkušenosti, osamostatnění a především naučení cizího jazyku. Souhlasím s nimi, hlavně se nebát a jít do toho naplno, za zkušenost to stojí. Vždy se můžete vrátit. Jak se říká: Nejlepší školou je škola života.

Klára Slepičková, Hotelová škola Třebíč, téma: Moje Evropa