Určitě každý druhy ví, že můžete volně cestovat, pokud jste občan nebo obyvatel s trvalým pobytem. Studování je zdarma pro každého do 26 let. Určitě dostanete diplom po skončení vysoké školy, pokud si zvládnete studovat a napsat závěrečné zkoušky. Tento diplom vám uznají nejenom na území Evropy, ale i za její hranicemi, čím se může pochlubit málo který stát.

S těmito základními informacemi jsem přijel z Ukrajiny na studium ve zdravotnickém oboru. Na časté otázky, proč jsem přijel do České republiky a ne do jiné zemí Evropské unie, jsem odpovídal, že proč bych nemohl zkusit studovat v zemí, ze které pochází mé prarodiče. Moji známí a příbuzní říkají, že pro mě to je dobrá zkušenost.

Tady se naučím jak mluvit cizím jazykem, tak i poznám mentalitu cizího národa, i když neznají mnoho informaci o Evropě. Naopak většina mých spolužáku a spolužáček nevidí výhody pobytu a studování v Evropě.

Moje studium trvá už třetí rok ve SZŠ (Střední zdravotnická škola) města Tábor. Do dneska mám problémy s obdržením trvalého pobytu. Rozumím, že musíte důkladně prověřovat všechny informace a kontrolovat, každého cizince, který přijíždí na území Evropské unie. Ale pro mě je to moc náročný a těžké očekávání. Chtěl bych to změnit.

Určitě nevím ještě spoustu informací o Evropě a její společnosti, ale i nadále chci pokračovat studium v tomto státu Evropské unie.

Geňa Kozlov, SZŠ Tábor, téma: Moje Evropa